logo

04 Şubat 2016

‘’MEDYA ÜZERİNDEN ALGI OPERASYONU YAPILIYOR’’

6SEVDA TÜRKÜSEV’DEN TV VE SOSYAL MEDYAYA ELEŞTİRİ

Aile Danışmanı ve Yazar Sevda Türküsev, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Medya ve Aile” konulu söyleşide, sosyal medya ve TV’yi eleştirdi.

 “TV VE SOSYAL MEDYA CANLI BOMBA”

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide ebeveynlerle bir araya gelen Sevda Türküsev, televizyon, diziler ve sosyal medyayı şu sözlerle eleştirdi:

“Hepimizin evinde canlı bomba var; televizyon ve sosyal medya. Dizilerde, müzik kliplerinde gayri ahlaki sahneler var. Diziler, evlilik öncesi çocuk sahibi olmayı normalleştirmiş durumda. ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ve ‘İffet’ dizileriyle tecavüz sahneleri izledik. Çok normalmiş gibi, bir süre hangi dizideki tecavüz sahnesi daha kötü diye tartışıldı. ‘Adını Feriha Koydum’ dizisinde, Anadolu’dan gelen kızların zengin adamlarla birlikte olabileceği bilinçaltlarımıza yerleştirildi. Kapalı kadınları ya temizlikçi ya da yaşlı nine rolüne koyuyorlar. Şalvarlı insanları izlediğimizde bağnaz diyoruz ancak Nişantaşı’nda entel bir adamın şalvar giymesi bize aynı şeyi düşündürmüyor.  Bunlar gerçek yaşamımızla hiçbir şekilde özdeşleşmiyor. TV’deki aile yaşamı bizim aile yaşantımızla bir değil.”

 “BİRLİKTE KİTAP OKUYUN, NE İZLİYOR TAKİP EDİN”

Ebeveynlerin sorularını da yanıtlayan Türküsev, “Medya üzerinden algı operasyonu yapılıyor. Medya, sevdiklerimizle duygusal bağ kurmamızı engelliyor. Çocuklarınız, neyi izliyor, neyi okuyor, takip edin. Onları tiyatroya, sinemaya, çocuk filmlerine götürün. Birlikte kitap okuyun. Telefonlarınızdan oyun oynamalarına müsaade etmeyin. Savaş oyunları, çocukların bilinçaltına öldürmenin kazanmakla, kazanan olmakla eşdeğer olduğunu yerleştiriyor. Lise 2. Sınıfa kadar çocuklarınızın eline telefon vermeyin” diyerek, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2