logo

17 Şubat 2016

Medeni Kanun çağdaşlaşma sürecindeki en önemli adımdır

fhfghf17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanunu’nun kadın erken eşitliğinin sağlanması, aile yapısının toplumsal hayatın çağdaş kurallara göre düzenlenmesi açısından büyük önem taşıdığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Medeni Kanun, Cumhuriyet tarihimizin en önemli kazançlarındandır” ifadesini kullandı.

 

                   Kadınlarımızın hak ve özgürlükleri teminat altına alındı

Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 90. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; Cumhuriyetimizin ilanından üç yıl sonra kabul edilen Medeni Kanun’un Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli bir adım olduğunun altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

1926 yılında kabul edilen Medeni Kanun özellikle kadınlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, demokratik ve laik hukuk sistemine geçilmesi, Türk toplumunun uygar toplumlar arasında yer alabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türk Medeni Kanunu ile akla, bilime ve toplumsal gelişmeye uygun hukuk düzenimizin temelini oluşturmaktadır. Türk toplumunun çağdaş bir yapıya kavuşmasını sağlayan bu yasa ile;

– Kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğu,
– Resmi nikahın zorunlu hale getirildiği ve birlikteliklerin resmi bir akit ile devlet güvencesine alındığı
– Aile kavramı içerisinde değerlendirildiğinde, en önemli unsurlardan biri olan kadına, boşanma hakkının tanındığı
– Mirastan, kadın ve erkeklerin eşit ölçüde faydalanmasının sağlandığı
-Çocukların yetiştirilmesinde eşlere ortak yükümlülüklerin getirildiği eşit hakların düzenlendiği                                                                                                        

-Bireyler arasındaki ilişkilerde çelişkilerin yok edilerek, kadın ve erkek kavramlarının yeniden sorgulandığı ve eşitlik prensibinin ilke edinildiği modern bir hukuk sisteminin benimsendiği görülmektedir.
Kısacası Medeni Kanun, cumhuriyeti, cumhuriyet yapan temel hukuki düzenlemelerden birisidir.   

“Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” düşüncesi ile bizlere ışık tutan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve saygıyla anıyoruz. Kadın ve erkeğin toplumdaki herkesin temel hak ve özgürlüklerine saygı göstermek en önemli vatandaşlık görevi olduğu gibi insan olmanın da erdemidir. Bu duygularla medeni kanunun kabulünün 90.yıldönümünü kutluyorum.

Share
155 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2