logo

04 Haziran 2016

Mazlumların simgesi olan boksör öldü!

muhammed ali

Efsane boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali, 74 yaşında hayatını kaybetti.  

Boks tarihinin efsane ismi Muhammed Ali, uzun süredir Parkinson hastalığı ile mücadele ediyordu. Solunum yetersizliği nedeniyle 2 Haziran günü hastaneye kaldırılmıştı. Muhammed Ali tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. NBC News kanalına konuşan aile sözcüsü Bob Gunnell, efsanevi boksörün öldüğünü doğruladı.

Hayatı

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı. 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra İslam Dinine geçtiğini açıkladı.
Muhammed Ali çok sevdiği boks’a 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı. “Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı elinden alınınca maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1971’de  ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Daha sonraki yıllarda unvan için çıktığı tüm maçları kazandı. 

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

  Muhammed Ali İslam’a yönelik atılan iftira ve terörle kurulmaya çalışılan bağlantıya da zaman zaman isyan etmiştir.

İşte o sözlerden biri:

Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ [adının] bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.

 

Etiketler:
Share
666 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2