logo

15 Haziran 2015

Mardin’de HDP Milletvekilleri Mazbatalarını aldı

18Mardin’den oyların %73.36’ı  olan  278 bin 662’sini  olarak Meclise gitmeyi hak eden  HPD’li 5 milletvekili Mardin İl Seçim Kurulu Başkanlığına gelerek, Adli Yargı Komisyona Başkanı ve Adalet Komisyonu Başkanı  Bülent Koç’tan mazbatalarını aldı.

Adliye Sarayına İl ve İlçe Teşkilatları ile birlikte gelen Mithat Sancar,Erol Dora, Gülser Yıldıırım, Enise  Güneyli ve Mehmet Ali Aslan,İl Seçim  Kurulu ve  Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Bülent Koç’tan mazbatalarını aldı. Mazbatalarını alan HDP’li Milletvekilleri adliye sarayı önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mardin HDP Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, başarılı bir seçim kampanyası sonucunda amaçlarına ulaştıklarına vurgu yaparak “Seçim döneminde çok başarılı bir kampanya geçirdik. Mardin’in il örgütü ve mahalle komisyonları gece gündüz çalıştı. Her yere ulaştı. Çok güzel bir liste hazırlandı. Çok farklı ve renkli bir liste vardı. Farklılıkları temsil eden bir liste vardı. Mardin halkı bu listeyi onayladı. Çok yüksek bir oy oranı ile bizleri meclise gönderdi. Bu seçim zorluklara rağmen çok sakin, barışta ısrar ettiğimiz bir süreç olarak geçti. Bundan sonra da hem Mardin’i mecliste temsil etmek ve Türkiye’de ve hukuka barışa hizmet etmek için çalışacağız. Halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz.” Dedi.

Bir Gazetecinin koalisyon konusundaki düşünceleriniz nedir şeklindeki soruya Sancar “Bu konuda yorum yapmamız söz konusu değildir. Parti kurumları zaten bunu tartışıyor. Bunları bizde gurup olarak tartışmaya devam edeceğiz. Parti tavrını yakın zamanda ı açıklayacak. Bizlerin bireysel olarak bu tur konuşlarda yorum yapmamız spekülasyondan başka bir sonuç yarat. Yarın ilçe il eş başkanları ile görüşecekler. Kamuoyuna açıklayacaklar.” Cevabını verdi.

Davutoğlu” HDP Kürtleri temsil etmiyor ” demişti.

Türkiye genelinde ,Bölge’de ve Mardin’de oy artışlarınızı neye bağlıyorsunuz şeklindeki, bri başka soruya ise Sancar “Bunun birkaç nedeni var. Her şeyden önce Kobani’de başlayan sürecin Kürtlerde oluşturduğu yüksek bilinç ve sahiplenme arzusu var. Şimdiye kadar Kürtlerin temsil etme iddiası ile bir tür oyun içinde devam eden kurgular çökmüştür. Hatırlasınız burada Başbakan Davutoğlu” HDP Kürtleri temsil etmiyor”.demişti. Bizde göreceğiz 7 Haziran sabahı Kürtler kimleri temsil ediyor. Ve Kürtleri kim temsil ediyor.Ortadoğu politikaları, Suriye politikası, Rojava düşmanlığı hükümetin oylarında bize kaymasına neden oldu. Ayrıca Kobani direnişi sürecinde barışa ısrarlı ve samimi olduğumuzu bütün Kürdistan halklarında anlaşılmamızı sağladı. Bu kadar yüksek bir oy almamızı sağladı.” Şeklind ekonuştu

Gülser  Yıldırım ise aldıkları mazbataların halkın emeğinin,halkın fedakarlığını mazbatası olduğunu ifade etti. Yıldırım “,Son 7 Haziran seçimlerinde HDP söylemleri ve projeleri ne söylemişse halkının yanında olduğunu gösterdi. Hangi temeller ve felsefeler üzerinde halka ne söylemişsek yapacağız. Türkiye halklarının Kürdistan halklarının en olumlu en barışçı en demokratik ve halklar arasındaki barışı sağlayacak söylemlerin arkasında duracağız.”dedi

Mardin Mıhallemi Derneği Eski Başkanı HDP milletvekili, Mehmet Ali Aslan ise,meclise renk katacaklarını dile getirdi.

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2