logo

30 Temmuz 2015

MARDİN MİLLETVEKİLİ ASLANDAN TBMM ÖNERGE VERDİ

Mardin milletvekili Mehmet Ali Aslan TBMM başkanlığına ikinci bir önerge sundu.Rumeysa adındaki bayanın başına gelenleri öğrenmek herkesin ahkı ve özellikle ailesi  bilgilendirlmesi gerektiği belirterek meclise sunulduğu önerge aynen şöyle

Batman'da 6 gun once zayiflama ilaci icen ve kalp krizi geciren 16 yasindaki Rumeysa Dogu, 6 gundur yogun bakim unitesinde yasam mucadelesi veriyor.

Batman’da 6 gun once zayiflama ilaci icen ve kalp krizi geciren 16 yasindaki Rumeysa Dogu, 6 gundur yogun bakim unitesinde yasam mucadelesi veriyor.

                                   TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından anayasanın 98. ve iç tüzüğün 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

İnternetin hızla yaygınlaşmasıyla alışveriş kültürü dedeğişti. İnternet üzerinden herhangi bir ürüne kolaylıkla ulaşılabilinmekte, bir çok gerekli  ihtiyaçlar internet ortamında sipariş edilip elde edilebildiği gibi zararlı bir takım ürünler de sipariş edilebilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu zararlı ürünlerden biri de; internet ve Tv reklamları üzerinden kolaylıkla siparişi verilebilen, zehir saçan sözde ‘’zayıflama hapları’’dır.

Bu habların bir mağduru da Batmanlı 16 yaşındaki Rumeysa Doğu. 15 Haziran 2015 tarihindeailesinden habersiz, internet üzerinden sipariş ettiği FX15 adındaki zayıflama hapını kullandıktan sonra kalp krizi geçirdi ve o tarihten bu yana komada, yoğun bakım ünitesinde.

Batman bölge hastanesinden Ankara Medicana hastanesine yatırılan Rumeysa kızımızın durumu hala ciddiyetini koruyor. Doktorlarından aldığım bilgiye göre çoklu organ yetersizliği , karaciğer yetmezliği ,kalp yetmezliği ,solunum yetmezliği ve enfeksiyon sorunlarıyla adeta ölümle pençeleşmektedir.Konu ile ilgili haberler Hür bakış , Milliyet , Habertürk ,Son dakika haber gibi ulusal medya ajanslarında geniş bir biçimde yer almıştır.

Rumeysa kızımızın bilinci hala kapalı. Görüştüğüm Doktorlar, zayıflama hapı kullanan çok sayıda genç hastalarınolduğunu belirtti. Bu haplara bağlı olarak rahatsızlanan ve ölümle neticelenen birçok vakaya şahit olduklarını belirttiler.3

Canı acıyan Rumeysa kızımızın ailesini Ankara’daki hastanedeziyaret ettim. Kendilerinin en büyük beklentileri FX15 ve tamamıyla ticari maksatlı olup insan sağlığını hiçe sayan diğer hapların sıkı bir denetimle takip edilip yasaklanması ve piyasaya süren firma yetkililerinin cezalandırılması, böylece risk altında olan gençlerimizin hayatını kurtarıp başka anne babaların canının yanmaması…

Bu bağlamda ;

Bakanlığınız internet , radyo televizyon ve diğer kitle iletişim ortamlarında reklamı yapılan ve  insan sağlığını ilgilendiren hab ,tablet ,ilaç ,gıda takviyesi ve diğer isimler altındaki ürünleri denetliyor mu / inceliyor mu ?

Nerede ise her gün Rümeysa kızımızın başına gelenlerin aynısı veya benzeri medyadayar aldığı halde , Bakanlığınız bugüne kadar bu konuda hangi tedbirleri almıştır?

Bakanlığınız medyaya yansıyan sağlık ile ilgili haberleri takip ediyor mu ?

 

 1. Takip ediyorsa bu gibi vakalarla ilgili bugüne kadar neler yapmıştır ?

 

 

 1. Sağır sultanın dahi haberdar olduğu bu zararlı ürünlerden Bakanlığınızın haberi var mı ?

 

 1. Bugüne dek Bakanlığınıza bu konuda ulaşan şikayetler var mıdır ?

 

 

 1. Varsa şikayetler bu konuda Bakanlık olarak neler yaptınız , hangi tedbirleri aldınız ?

 

 1. FX 15 ve görsel medyada reklamları yapılan  ne olduğu belirsiz benzeri  diğer haplar ile ilgili bugüne dek Bakanlık olarak herhangi bir analiz yaptınız mı ?

 

 

 1. Yine FX 15 ve internet ortamında pazarlanan diğer  ölüm saçan zararlı hablar ve ilaçlar ile ilgili bakanlığınız bugüne kadar toplatma ve firmaların cezalandırılması ile ilgili herhangi hukuki bir işlem başlatmış mıdır ?

 

 1. Bugüne dek Bakanlığınıza ve özele bağlı hastanelerde internet ortamından temin edilip kullanılan ilaç ve hablarla ilgili kaç hasta girişi olmuştur ?

 

 

 1. Bu hastaların kaçı yaşamını yitirmiştir ?

 

 1. Bu hastalara konulan teşhisler nelerdir ?

 

 

 1. Gençlerimizi ve toplumu tehdit eden bu gibi yaygın özel vakalarda Türkiyede faaliyet gösteren hastaneler gerekli tedbirleri almanız ve müdahelelerde bulunmanız için bakanlığınızı özel olarak bilgilendiriliyor mu ?

 

 1. İnternet üzerinden satışı yapılan bu tür ürünlerin denetimi , kontrolü ve diğer yasal prosüdürleri bir çok bakanlığı ilgilendirdiğinden , bu konu hakkında Bakanlıklar arası bir koordinsayon merkezi kurmayı düşünüyor musunuz ?

 

Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2