logo

reklam
08 Kasım 2015

Mangala Turnuvası’nda dereceye girenler madalyalarına kavuştu

Geçmişten günümüze kadar ulaşan ve toplumda sevilerek yaşatılan zekâ ve strateji oyunu Mangala Turnuvası bu yıl da yoğun ilgi gördü.  Turnuvada ilk üçe giren anne ve babalar madalyalarına kavuşurken, 23 kişiye de katılım belgesi verildi.

004

Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nin bu yıl da düzenlediği Mangala Turnuvası yoğun ilgi gördü. Yarışmada ilk üçe girenlere madalyaları Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı tarafından verildi.

Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde düzenlenen törende bir konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan Mangala oyununu yaşatmak amacıyla bu turnuvaları düzenlediğini ifade etti. Merkez’de, yetenekli çocuklara ilgi gösterildiğini ve onlara yönelik eğitim verildiğini kaydeden Çağırıcı, “Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Bunun yanında düzenlediğimiz turnuva çocuklarımızın yetişmesine katkı sağlayan anne ve babalarımızı da bu yönde motive ediyor.

1..DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Programın ilerleyen dakikalarında finalde kıyasıya yarışarak dereceye girenlere ödülleri Başkan Çağırıcı tarafından verildi. Turnuvada anneler kategorisinde Emine Akdoğan ve babalar kategorisinde de Remzi Birden birinci olurken altın madalya kazandılar. İkinci olan Sultan Göktaş ve Feyzullah Ünlü gümüş, Sakine Altıntaç ve Ahmet Öztürk de bronz madalya aldı. Törende ayrıca 23 anne ve baba ile hakemlik yapanlara da turnuvaya katılım sertifikası verildi

ÖĞRENCİLER KOÇLUK YAPTI

Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi’nde Osmanlı döneminden bu yana oynanan mangalayı öğrenen öğrenciler, oyunu çevrelerindeki 10 kişiye öğretti. Öğrenenler arasında anne ve babalar da bulunuyordu. Yarışmalarda öğrenciler, anne ve babalara koçluk yaptılar. Orta Asya’da çobanlar tarafından geliştirildiği bilinen mangala zekâ ve strateji oyunu olarak biliniyor.

Share
241 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2