logo

22 Şubat 2016

Madde Bağımlılarından Kurulu Takım, Avrupa’da Zafere Koşuyor

467155b2-d9de-4864-b27c-da09316848f2Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, madde bağımlılarından kurulu Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı’nın mücadelesine konuk oldu. Türkiye’de ilk kez halka açık bir meydanda oynanan Süper Lig maçında, geçen sezonun şampiyonu Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı, ezeli rakibi Gümüş Patenler Buz Hokeyi Takımı’nı 22-1 yendi.

Zeytinburnu Meydanı’nda kurulu mobil buz pistinde gerçekleşen maçta, Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı ile Gümüş Patenler Buz Hokeyi Takımı karşı karşıya geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da izlediği mücadelede Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı, Gümüş Patenler Spor Kulübü’nü 22-1 yendi. Karşılaşmaya Zeytinburnu Belediyesi Başkanı Murat Aydın ve sporseverler de katıldı.

6 sene önce geri dönüştürülebilir atıkları doğaya kazandırmak amacıyla başlatılan  “Doğaya Destek Sizden Buz Pateni Biletiniz Bizden” adlı sosyal sorumluluk projesinde hayat bulan Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı, geçen sene başarılı bir performans sergileyerek, 2014-2015 sezonunda Türkiye Süper Lig Şampiyonu oldu. Bu sene de ligdeki başarısına kaldığı yerden devam eden takım, Avrupa’da da başarılı bir performans sergiliyor.

MURAT AYDIN: “ÇEVRE PROJESİ, SOSYAL PROJEYE DÖNÜŞTÜ”

Geçen sene Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda da ülkemizi temsil edip, grup ikincisi olan Buz Hokeyi Takımı’nın fikir sahibi Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Takımın kuruluş hikayesini şöyle anlattı:

“Özgürlük parkı içinde buz pisti kurduk. Fakat ilerleyen günlerde buz pistinin güvenliği ile ilgili problem yaşamaya başladık. Bazı gençler pistin güvenliğini tehdit ediyordu. Kimisi çadırı yırtıyordu, kimisi alanı işgal ediyordu. Arkadaşlarımız bana geldi, ‘Başkanım pistte sıkıntı var. Emniyet tedbirlerini arttırmamız gerekiyor.”dedi. Sorunu emniyet müdürü ile görüştük ama bir türlü çözüm bulamadık. Bunun üzerine problemli gençleri toplayıp ‘buradaki güvenlikten artık sizler sorumlusunuz.’dedik. Böylece hem güvenlik problemini çözmüş olduk, hem de çevre projesi, sosyal projeye dönüştü.”

“ARKADAŞLAR NE OLUR 1 SAYI ATIN SİZ GALİP SAYACAĞIZ”

Konuşmasına devam eden Aydın, “Bu gençler amacı olmayan kişilerdi. Bir kısmı madde bağımlısıydı. Onların yapısına uygun olarak buz hokeyini keşfettik. 2010 yıllarının başında ilk takımımızı kurduk. Hiç unutmam Bölgesel Amatör Lig’de Koç Üniversitesi ile yapılan maçta 37 sayı fark yemiştik. Devre arasında soyunma odasına inip, ‘Arkadaşlar ne olur 1 sayı atın siz galip sayacağız’ demiştim. Onlar da atmışlardı. Maç 37-1 bizim mağlubiyetimizle sona ermişti. 30-40 sayı fark yiyen takım, şimdilerde 30 sayı fark atar oldu. Burada gençlerimiz antrenman yapmayı, bir arada olmayı öğrendi. Bununla beraber en önemlisi de gençlerimizin birçoğu kötü alışkanlıklarından kurtuldu. Sonrasında, Süper Lig şampiyonluğu elde ettiler. Geçen yıl ise Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’na katılarak, ev sahibi Sırbistan’ı ve İsrail Takımı Rishon Devils’i  yenerek, grup ikincisi oldular. Böylece Türkiye’ye bu spor branşında en üst düzey başarıyı yaşattılar.”dedi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ HALKA AÇIK BİR MEYDANDA BUZ HOKEYİ MAÇI

Türkiye’de ilk kez halka açık bir meydanda oynanan Süper Lig maçına ev sahipliği yapmanın sevincini yaşadıklarını belirten Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün burada Türkiye’de ilk kez halka açık bir meydanda Süper Lig karşılaşması yapıldı. Buz hokeyi, Zeytinburnu’nda popüler bir spor dalı haline geldi. Türkiye’de ise futboldan sonra en çok seyirci çekecek spor dalı olmaya aday. Çünkü Türk yapısına uygun, heyecanlı, aksiyonlu ve hareketli bir spor. Bu yüzden kamu kurumlarının bu tür tesisler için destek vermesi lazım.”dedi.

BARIŞ COŞKUN: “BUZ HOKEYİ TÜRKLERE UYGUN BİR SPOR”

Kurulduğundan beri takımda olduğunu belirten Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı oyuncusu Barış Coşkun, “Çok heyecanlıyız. Kendimize ait bir buz pistimiz var. Buz hokeyi, ülkemizde gelişmekte olan bir spor dalı. Aslında baktığımızda buz hokeyi, bize tam uygun bir spor dalı. Çünkü darbeye dayalı bir spor. Kavga edersin, savaşırsın. Tabi bu sırada ikinci kişi karışmaz. Bu spora ilginin giderek artacağını eminim. Ligde şu an bizimle birlikte 30 kulüp oldu. İstanbul’da ise 10-12 özel kulüp var. Bunların sayısının giderek artacağına düşünüyorum.” dedi.

BAKAN AKİF ÇAĞATAY KILIÇ: “SPORUN, KARDEŞLİĞE EN BÜYÜK İLAÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.”

Zeytinburnu Belediyesi Başkanı Murat Aydın’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Buradaki tüm gençlerimize farklı bir spor branşı kazandırdıkları için Zeytinburnu Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Genç kardeşlerimiz inşallah buz hokeyi maçının güzelliklerini gösterecekler. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı yerlerinde mücadele veren gençlerimizin topluma katılması için bu tip destekleri arttırmalıyız. Vatan, millet uğruna canını ortaya koyan şehitlerimizin en büyük beklentileri, bu gençlerimizin topluma birer faydalı birey olduklarını görmektir diye düşünüyorum. Spor, kardeşliğe en büyük ilaç olacaktır. Bu anlamda bizim de verebileceğimiz en büyük destek, bu sporu Türkiye’ye yaymak ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde bu spor tesislerini kurdurmaktır.” diye konuştu.

 

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2