logo

22 Haziran 2015

LOKUMSUZ PÜSKÖVİT

baki_sahan

Baki ŞAHAN

Seçim bitti ancak hükümet kurma hengâmesi ne zaman başlayacak belli değil. Ancak görünen o ki; seçim sonrası püskövit içine lokum koymadan yiyen bir kısım cenah şimdilerde yeni model araçlara 1 ileri 6 geri vites takılsın diye öneri verecek kadar cesur olmaya başladılar. Öyle ki ne yapsanız yaranılamayacak kadar denge ve hamaset konusunda liderliği kimseye bırakmayacak kadar olan bu cenah, usul usul yelkenleri suya indirecek ve AKP gemisine binecek diyebiliriz. Bunu yaparken de yüksek perdeden bağırması bakın ben şartlarımla gelirim ha….diyerek sonraki yaşanacak hezeyanlarını örtme çabası olarak değerlendirmek gerekir.
********************
MHP lideri ve onun yardımcıları gerçekten çok ilginç bir siyasi anlayış içindeler…Ne dedikleri nasıl dedikleri ve nasıl anlaşıldıklarını düşünmeden konuşarak oy arttırması, herhalde bir siyaset oskarı verilecek olsalar mhp uzak ara tüm ödüllerin sahibi olurdu.Merak ettiğim çok şey var ama son teklif olan; CHP lideri Bahçeli’ ye başbakan ol demesine verdiği cevabı tasvip edeniniz var mı? merak ediyorum. Aday yapmadığı Sinan Oğan hakkında yakışıksız söylentilerin yayılması konusunda özellikle artık son demlerini yaşadığı bu günlerde sizce nasıl değerlendirilmeli?
*********************
Saadet Partisi ise herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Müthiş bir teşkilat yapısı ve heyecanı olan bir organizasyon ancak bu kadar kötü bir lider ve yöneticilere sahip olabilir. Ne seçim hazırlıkları nede ittifak yapabilmeyi becerebildiler. Parti çok başlılıktan kurtulmadığı ve kardeş kavgası sona ermeden bir yere varabilmesi de mümkün değildir. Sayın Asiltürk ve avanesi güruhu elini çekmeden de zor görünüyor.
********************
Seçimin en popüler ve gözde partisi HDP yi öncelikle her açıdan tebrik etmek lazım. Kurulduğu günden bu yana tüm kartlarını açıkça eğip bükmeden çok net ortaya koydu. Kendi dinamikleri ölçüsünde de gelinen noktada nisan yağmuru gibi olacak olsa da başarılı oldular diyebiliriz. Kendilerine bağlı varlık sebebi olan MHP liderine ve teşkilatlarına da 2 ders vermiş oldular. 1.si Etnik kimliğe dayalı siyaset sizin yaptığınız gibi değil böyle yapılır dersi…2.si ise biz istersek ki istiyoruz; Türkiye partisi olma yolunda sizden fersah fersah öndeyiz dersi. HDP nin teşkilatı olmayan ve oy almadığı il veya ilçe var mı? Yok. Peki MHP nin teşkilatı ve üyesi olmayan kaç il var bir araştırın lütfen? Evet aslına bakarsanız HDP sadece MHP ye değil tüm vatandaşlarımıza siyasi ve sosyal bir mesaj vermiştir. Bu mesajı alamayan ve almak dahi istemeyen ve bu tarihi fırsatı elinin tersiyle itip, HDP yi siyasi alanda etkin aktör olarak kabul etmeyenler tarih önünde mutlaka sorgulanacaktır. Bu arada hükümet senaryolarının konuşulduğu bu günlerde HDP nin sessizliğine de bir bakın derim.
********************
Sayın Başbakan balkon konuşmasıyla her ne kadar partisini başarılı ilan etse dahi seçimin şüphesiz en başarısız partisi AKP dir. Güçlü argümanlarla halkın karşısına çıkamadı. Teşkilatlar tüm yaşanan gelişmelerde partisini savunmadı. Teşkilatlar tüm yükü Başbakan ‘ın omuzlarına bırakınca da beklenen sonuç ortaya çıktı. Ancak seçimlerden sonra hükümet senaryolarında ise seçimlerdeki başarısızlık gibi olamayacağı kanaatindeyim. Kimle nasıl bir koalisyon yapılırsa yapılsın, erken genel seçim yapılacaktır. İster AKP li olsun isterse AKP siz olsun yeni bir sandık en geç 25 ay sonra ortaya konulacaktır. Uygun zamanı ise bu koalisyon görüşmelerini en iyi yöneten belirleyecektir. AKP bu görüşmelerde en açık parti olurken tüm olumlu puanları toplayacaktır. Zira şu anda şartlar, diğer partilerin açıkladıklarına baktığımızda AKP hanesine artı yazıyor. Her parti her ne hikmetse rengarenk çizgileri söylerken bize göre tribünlere oynuyor. Kimi 14 madde kimi kalın çizgi lugatiyle sergi yapmaya çalışıyor. Bu arada faizler artmış, dolar artmış, piyasadan para çekilmiş bunları konuşan değerlendiren var mı?
***********************
İlçemizin hali ne olacak diye soranlara öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. Sürecine dâhil olmadığınız hiçbir konudan ağlamaya, söylenmeye ve sızlanmaya hakkınız yoktur. Ürün para yapmıyor nasıl yaparı kime soracağınızı bilin. Kime sorumluluk verdiyseniz, kime aklınızı kiraya verdiyseniz ona sorun. 2010 yılından sonra ilçemizde Banka sayısı %50 arttı.  Peki sizce üretim artışı ve üretilen maldan edilen kar % 50 arttı mı? Hayır. Peki bu bankalar neden durup dururken % 50 arttı. Bunun cevabını bulduğunuzda ve ürününüz neden para etmiyor ve bunun sorumlusuna hesap sorma cesaretiniz olduğunda hem ürününüz artacak hem de çok çılgın paralar kazanacaksınız.
Mübarek Ramazanda lokumsuz püskövit yiyin ağır gelmesin ve Kazanın dibi tutmadan kalın sağlıcakla…
yenisehirliyiz.com – yazarı

Share
681 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

#

LOKUMSUZ PÜSKÖVİT” için 1 yorum

  1. hasan : diyor ki:

    Tebrikler,çok doğru ve yerinde tespitlerde bulunmuşsunuz….

UA-36507442-2