logo

16 Ocak 2016

LİSELİLERE SOSYAL HİZMET UZMANLIĞI DERSİ

köjmgnf vİstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülhakim Beki, Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen okul söyleşisine katıldı.

 

Marmara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen ‘Meslek Seçimi’ başlıklı söyleşide konuşan Abdülhakim Beki, öğrencilere Sosyal Hizmet Uzmanlığı hakkında bilgiler verdi.

 

“İSLAM BİZE ÜÇ TEMEL SORUMLULUK VERİYOR”

 

İslam’ın insanlara 3 temel sorumluluk verdiğini kaydeden Beki, “İslam insanlara, Allah’a, kendilerine ve kendi dışındakilere karşı sorumluluk veriyor. Biz Asım’ın nesli olarak kendimizin dışında olanlara karşı sorumluluklarımızı ne kadar yerine getiriyoruz? Mahallemizde aç kalan biri varsa hepimiz bundan sorumluyuz. Bundan kurtuluşumuz yok. Çünkü Allah bize bu sorumluluğu vermiş” dedi.

 

“ÖNCE KENDİMİZİ DEĞİŞTİRMELİYİZ”

 

Sosyal Hizmet mesleğinin insan hakları ve sosyal adaleti temel aldığını da belirten Beki sözlerini, “Allah, ‘Siz kendinizi değiştirmedikçe ben sizi değiştirmem’ diyor. Allah bu ayeti kerime de sosyal değişikliği tarif ediyor. Şu an dünyada hat safhada acı, keder, gözyaşı var. Bunu ancak kendimizi değiştirdiğimizde düzeltebiliriz” diyerek tamamladı.

 

“EŞİNE KRİSTALİM DİYEN BİR PEYGAMBERİMİZ VAR”

 

Allah’ın “Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş olur” kemalinden de bahseden Beki, “Şimdi ise Allahu Ekber diyerek Müslümanları öldürüyorlar. Bu nasıl bir Müslümanlık, hangi dine uyuyor!? Hz. Muhammed (SAV), eşine Mekke’ye giderken, kristalim diyor. Bugün aynı dinin mensupları her gün bir kadın cinayetine imza atıyor. Biz demek ki İslam’ı anlamamışız” diye konuştu.

 

“SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜNÜ SEÇİP TOPLUMA FAYDALI OLUN”

 

Sosyal Hizmet mesleğinin, insanın biyolojik, psikolojik, sosyal ve manevi yönlerinin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu ifade eden Beki, “Yaşlılar, çocuklar, gençler, kadınlar özellikle şiddete uğrayan kadınlar, öksüz ve yetimler, yoksullar sosyal hizmetlerin ilgilendiği başlıca konulardandır” dedi. Abdülhakim Beki, gençlere sosyal hizmet bölümünü seçip topluma faydalı olmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Share
188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2