logo

17 Ocak 2016

LİSELİLER BERRİN İÇİN AYAKTA

öööööç15 Ocak Cuma günü TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra, Bursa’da istediği puanı alamayan, sekizinci sınıf öğrencisi Berrin Yılmazlar kendini bornoz ipiyle asarak intihar etti.

Bu acı olay üzerine Türkiye Liseliler Birliği üyeleri İstanbul, Ankara, İzmir,  Denizli ve Bursa’da eş zamanlı basın açıklamaları yaptılar. Talebeler yaptıkları açıklamalarda Berrin’in katilinin rekabetçi eğitim sistemi olduğunu vurguladılar.

TEOG ARKADAŞLARIMIZIN BEYNİNDE PRANGADIR!

Talebelerin yaptığı basın açıklamalarında öne çıkan ortak bir vurgu Berrin Yılmazların katilinin, öğrencileri yetenekleri ve hayalleri ile değil, sınavlarda yaptıkları netler ve aldıkları puanlarla değerlendiren rekabetçi sınav sistemi olduğuydu.

Denizli’de  açıklamayı gerçekleştiren TLB İl Başkanı İlkay Esma Uysal: “TEOG arkadaşlarımızın beyninde bir prangadır. Bu pranga öğrencileri okul-ev-dersane şeytan üçgenine hapsetmektedir. Öğrenciler, daha 12-13 yaşlarında oyun oynamak yerine, “yaptığın netler seni iyi yerlere götürür. Otur ders çalış.” söylemiyle yetenek ve arzuları göz ardı edilerek, sistemin istediği sorgulamayan, üretmeyen kişiler haline dönüştürülmektedir.” dedi.

TLB Ankara adına basın açıklamasını yapan İl Başkanı Yusuf Emre Doğan: “ Berrin’in  katili AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemidir. Öğrenciyi bir yarış atı olarak gören, bu eğitim sistemini yıkacağız, Cumhuriyet’in laik, akılcı, tertemiz eğitim sistemini kuracağız.” Dedi.

“BERRİN ARKADAŞIMIZA SÖZ VERİYORUZ!”

TLB İzmir adına açıklamayı gerçekleştiren TLB İl Sekreteri Eda Yücel: “Berrin’in hayallerini, umutlarını yok eden TEOG rezaletidir. Berrin’in katili 4+4+4 ‘lerle, bilgite değil, geleceksizleştirmeye dayalı sınavlarla öğrencilerin gençliğini sömüren AKP’nin gerici eğitim sistemidir.” dedi.

Açıklamasının devamında mevcut eğitim sisteminde başarının bile geleceğinin olmadığını ve Türkiye’nin geleceğinin Cumhuriyet devrimlerinin, Atatürk’ün düşüncelerinin olduğunu vurgulayan Eda Yücel, “Şunu belirtmek isteriz ki sınav asla her şey demek değildir. Hata yapmaktan ve mücadele etmekten korkmayalım! Sistemin rezaletini yerle bir etmek için mücadele edelim! Berrin arkadaşımıza söz veriyoruz! Daha çocuk yaşta öğrencilerin canını alan bu sistemini yıkacağız. Bizi hayattan kopararak uyuşturmaya çalışan bu sistemi yıkacağız. Bilimden uzak bilgileri öğretmeye zorlayan sistemi yıkacağız” diye belirtti.

Basın açıklamaları sırasında sıkça “Berrin’in katili eğitim sistemi” sloganı atıldı.

 

Share
295 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2