logo

09 Ekim 2015

Lefkoşa’da Uluslararası ‘Osmanlı Döneminde Kıbrıs’ Sempozyumu

Osmanlı döneminde Kıbrıs konusu masaya yatırıldı

Bağcılar Belediyesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ortaklığında 09-11 Ekim 2015 tarihleri arasında Lefkoşa’da düzenlenen uluslararası sempozyumu yoğun katılımla gerçekleşti. 8 ülkeden değişik üniversitelerin tanınmış akademisyenleri, tarihçi, gazeteci ve yazarlar  “Osmanlı Döneminde Kıbrıs” konusundaki bilgi, düşünce ve görüşlerini salonu dolduran davetlilerle paylaştı.

3

Bağcılar Belediyesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ortaklığında 09-11 Ekim 2015 tarihleri arasında Lefkoşa’da düzenlenen uluslararası sempozyumda “Osmanlı Döneminde Kıbrıs” konusu masaya yatırıldı. Yoğun ilgi gören sempozyumda, Osmanlı dönemindeki tarihi, ilmi hayatı, dini ve sosyal yaşamı ile kültürel yapısı ve ekonomik durumu ile olan bir çok çalışma ele alındı.

Üniversite konferans salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Akdeniz’in büyük adası olan Kıbrıs’ın kuzey kesimini oluşturan KKTC’de böyle bir sempozyum düzenlemekten dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Kıbrıs davasının önemli isimleri olan Fazıl Küçük ile ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı rahmetle andıklarını kaydeden Çağırıcı, “307 yıl gibi uzun bir süre Osmanlı egemenliğinde kalan Kıbrıs’ın, bu dönelerde huzur ve istikrar içinde yaşadığını anlattı. Çağırıcı, “Türkler Katoliklerin kapattığı ibadethaneleri açtı ve tamir etti. Osmanlı dönemindeki idari yapı yeniden yapılandırıldı. Kıbrıs Rumları tarihinde ilk kez söz sahibi oldu. Onlara kendi kendilerini yönetme hakkı verildi. “ diye konuştu. Çağırıcı, Osmanlı’nın Kıbrıs’ta çeşmeler, su kemerleri, medrese ve hamamlar inşa ettiğini de kaydetti. Kıbrıs’a 66 kilometreden su getirecek olan Barış Suyu Projesi’ne de vurgu yapan Çağırıcı, “Bu proje hem Türkler hem de Rumlar için büyük önem arz ediyor.” dedi. Çağırıcı aynı zamanda Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Vekili olarak da sempozyumun hayırlara vesile olmasını sözlerine ekledi.

“PROF.BEKTAŞ: RUMLAR ESKİ GÜNLERE DÖNMEK İSTİYOR”

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş ise Kıbrıs ile ilgili görüşmelerin hız kazandığı bir dönemde böyle bir sempozyumun gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Rumların Enosis’i ilan etmesinin ardından 1960 yılında ortak bir cumhuriyetin kurulduğunu ifade eden Bektaş, şöyle konuştu: “Rumlar daha sonra adadaki Türkleri yok etmek istediler. Yunan Cuntası’nın ardından 1974’de Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirildi. Rumlar yeniden o eski günlere dönmek istiyorlar.” dedi. Adadaki anayasal düzenin Rumlar tarafından bozulduğuna da dikkat çeken Bektaş, bu sempozyumda geçmişle ilgili önemli bilgilerin dile getirilmesine vesile olduğunu da kaydetti.

”OSMANLI KIBRIS’A HUZUR GETİRDİ”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da konuşmasında Kıbrıs davasının bir kurumun sürdürebileceği bir konu olmadığının altını çizerek, yüzyıllardır Türk milletinin savunduğu sahiplendiği bir konu olduğunu söyledi. Ak, “Kıbrıslı Türklerin yüzü gülüyor. İstanbul Üniversitesi olarak toplumla birlikte hareket ediyoruz. Bu yüzden bu toplantıya katıldık. Üniversite olarak Kıbrıs konusunun en yakın takipçisi olacağız. Kıbrıs konusu Osmanlı için sıradan bir konu değildir. Tarihle bütünleşen önemli bir konudur.” diye konuştu. Ak,İstanbul ile Kıbrıs’ın fethinin çok zor gerçekleştiğini de belirterek, “Suyla teması olan yerlerin fethi hep zor olmuştur.” diye konuştu. Kıbrıs’ın Osmanlının askeri gücü sayesinde çok büyük sorun yaşamadan Osmanlı toprağı haline geldiğin de anlatan Ak, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye ile Kıbrıs’ın kaderi bir olmuştur. İki toplum arasında da gönüllülük ve muhabbet vardır. Kıbrıs Osmanlı döneminde bir huzur bölgesi olmuştur. Osmanlı devleti fethettiği yerlere bir askeri kazanç olarak bakmayı huzur götürmeyi misyon edindi.”

Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Büyükelçilik Müsteşarı Mehmet Apak ise Bağcılar Belediyesi ile Yakın Doğu Üniversitesini düzenledikleri bu sempozyum sebebiyle kutlayarak, “Türkiye Cumhuriyeti olarak Kıbrıs Türk halkının her daim yanında bulunmaktayız. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerek projeler gerekse sürdürülebilir bir ekonomik, siyasi yapıya sahip olmasını arzu ediyoruz.”

“OSMANLI VAKIFLAR ARACILIĞIYLA HİZMET SUNDU”

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çapak da, Kıbrıs’ın Sultan 2.selim zamanında fethedildiğini belirterek, “Osmanlının adaya gelişiyle Kıbrıs’ın dini, siyasi ve sosyal yönü gelişti. Lefkoşa, Girne ve Magosa’da medrese, külliye ve camiiler  inşa edildi. Kıbrıs’ta günümüze ulaşan birçok medrese vardır. Yine tekkelerin de ayrı bir önemi var. Lefkoşa, Larnaka, Magosa ve Kırklar Köyü’ndeki tekkeler o dönemde inşa edildi. Yine Osmanlı döneminde kurulan vakıflar, toplumun bir arada yaşaması, hizmet sunulması için seferber edildi. Kıbrıs’ın önemli bir kısmı hala vakıf arazilerinden oluşuyor.

“CİDDİ AKADEMİK ÇALIŞMA YOK”

Açılış konferansında sunum yapan Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Akif Erdoğdu, ise böyle sempozyumlara her zaman ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Erdoğdu, “Kıbrıs’ın fethini çok iyi anlamamız lazım. Kıbrıs’ta eğer bugün Müslümanlar varsa bu fetih sayesindedir. Anadolu’dan,Rumeli’den ve Orta Doğu’dan gelen insanlar Kıbrıs’ın efendisi oldu. Osmanlı farklı kökenden olan insanları başarıyla bir arada tuttu.” Şeklinde konuştu. Kıbrıs konusunda akademik olarak ciddi uluslararası yayınlara ihtiyaç olduğunu vurgulayan Prof. Erdoğdu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ne yazık ki Kıbrıs ile ilgili akademik bir yayın yok. Akademisyenlere çok görev düşmektedir. Tüm Ortadoğu’daki meseleler ve Kıbrıs Hıristiyan mahvillerinde her zaman konuşuluyor. Koyu Katolik çevreler İslam dünyasına yöneltilmiş hançer gibidir. Ulema yöneticileri bunun farkındaydı. Haçlılara karşı sağlam durdular. Geçmişe dayanan bilgi kuru tarih bilgisi değildir. Akademisyenlerin misyon ve vizyonu arttırılmalı.”  

Açılış programında Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Prof.Dr. Mehmet Akif Erdoğdu’ya lale desenli bir İznik çinisi hediye etti.

 

Share
453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2