logo

reklam

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ’NİN 101. YILINA ÖZEL ETKİNLİK

Çanakkale’den sonra Türk tarihinin en önemli ikinci büyük zaferi olan Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. yıl dönümü, Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen programda kutlandı.

Küçükçekmece Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen programa, Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda, Sultan Abdulhamit İmam Hatip Ortaokulu mehter takımının verdiği konser ilgiyle izlendi.

“GELENEĞİNİZİN ÜZERİNE GELECEĞİ İNŞA ETMELİSİNİZ”

Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, programda yaptığı konuşmada öğrencilere, “Bir ülkeyi ülke yapan 3 ana unsur vardır. Bunlar; toprak parçası, millet ve ortak bir tarihi geçmiştir. Öyle bir nesil yetişmeli ki, geleneğinin üzerine geleceği inşa etmeli. Siz gençleri tarihinize sahip çıktığınız için kutluyorum. 15 Temmuz’da sokaklarda gösterdiğiniz inanç, tarihinizden aldığınız güçtür. Kaliteli eğitimin tek şartının teknoloji ve donanım olmadığını ülke, vatan, bayrak bilincinin de önemli olduğunu biliyoruz. Selçuklu’nun Osmanlı’nın torunu olan siz gençleri kutluyorum” diye konuştu.

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Kut’ül Amare’nin anlaşılması gerektiğine dikkat çeken Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan, “Avrupa’nın kendi tarihinden utanması gerekiyor. Onların tarihinde kan ve gözyaşı hakim. Onlar tarihlerini buna rağmen yaşatıyorlar. Bizler ise onur duyacağımız bir tarihe sahibiz. Ancak, ihmal ediyoruz. Bu anlamda programda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz da Küçükçekmeceli öğrencileri tebrik ederek, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101. yıl dönümünü kutladı.

“İNGİLİZLERE KUT’ÜL AMARE DEYİN YETER”

Programda, Kırklareli Üniversitesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, Kut’ül Amare Zaferi’ni şu sözlerle anlattı:
“İngilizlere Kut’ül Amare deyin yeter. O dönemde, Kut’ül Amare’de 13 bin 308 asker, 481 subay hasta adam denilen Osmanlı Devleti tarafından esir alındı. İngilizler ilk olarak 1 milyon sterlin, ikinci olarak 2 milyon sterlin rüşvet teklif ettiler. Ordumuz Kut’ül Amare’de müthiş bir zafer kazandı. Bu zafer 1945 yılına kadar müfredat ve ders kitaplarında vardı. Milli bayram olarak kutlanıyordu. Daha sonra Türkiye’nin NATO’ya girmesi karşılığında İngilizler ders kitaplarından kaldırmamızı istediler. Ta ki geçen yıla yani 100. yıl dönümüne kadar. Bundan sonra kutlamaya devam edeceğiz”

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2