logo

01 Mayıs 2016

‘’KUT’ÜL AMARE, TÜRK’ÜN SEBAT VE SABRININ ZAFERİDİR’’

1KÜÇÜKÇEKMECE’DE KUT’ÜL AMARE PANELİ

KUT’ÜL AMARE KAHRAMANLARI, KÜÇÜKÇEKMECE’DE PANELLE ANILDI

Küçükçekmece Belediyesi, Türkiye’de Kut’ül Amare Zaferi adına düzenlenen önemli etkinliklerden birine imza atarak, bu büyük zaferin kahramanlarını özel bir panelle andı.

Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz moderatörlüğünde, tarihçiler Prof. Dr. Mustafa Budak, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ve Arş. Yazar Resul Köse’nin konuşmacı olduğu panelde, Kut’ül Amare savaşının etkileri, ayrıntıları ve bilinmeyen yönleri masaya yatırıldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği panele, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Besim Müftüoğlu, Mustafa Kuzugüden ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut katıldı.

“GENÇ NESİL ÇOCUKLARINA BU İSİMLERİ EMANET ETMELİ”

Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Kut’ül Amare zaferine damga vuran en önemli isimleri andığı konuşmasında, “Erzurum’dan Kut’a, Kut’tan Basra’ya kadar bizi aslında bağlayan bir su var. Bu kaderimizi parçaladılar. Sadece sonuçları değil sebepleri anlamaya çalışarak Kut’u ve Kut’un kahramanlarını hatırlamamız lazım. Süleyman Askeri Bey, Halil Paşa ve Nurettin Bey dönemin Genelkurmay Başkanı Enver Paşa’dan sonra bu zafere damga vuran isimlerdir. Genç nesilin bu iki ismi çocuklarına emanet etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

“YÜZYILLARDIR BU SAVAŞ SÜRÜYOR”

Panelin moderatörü Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz’da yüzyıl öncesinde yaşanan ve savaşlara neden olan sorunların günümüzde de halen devam ettiğini belirtti. Yüzyıl öncesiyle bugünün iyi kıyaslanması gerektiğini ifade ede Yılmaz, “Yüzyıl önceki zaferin ve zafer etrafında cereyan eden olayların bize bugünkü faydası ne? Milli bir his ve heyecan uyandırmanın ötesinde.  Bunu iyi okumak lazım. Yüzyıl öncesi ve bugün. Çünkü bugünün bütün meseleleri yüzyıl öncesinde var. Zaten yüzyıldır bu savaş sürüyor” dedi.

“TÜRK’ÜN SABRININ ZAFERİ”

Prof. Dr. Mustafa Budak ise bu zaferin I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale’den sonra kazanılmış en büyük ikinci zafer olduğunu söyleyerek, “Halil Paşa’nın ifadesiyle bu zafer, İngilizlere karşı, Türk’ün sebat ve sabrının zaferidir” diye konuştu. Arş. Yazar Resul Köse, Kut’ül Amare kelimesinin bile unutulduğunu belirttiği panelde, İngiliz General Thowsend ve Halil Paşa arasındaki yazışmaları katılımcılarla paylaştı.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2