logo

04 Mayıs 2015

Kuru fasulyede en çok tercih;yerli üretim Dermason…

Halim UTLU
9Geleneksel yemek kültürümüzün baş tacı olan fasulye yemeğinde,halkın en çok tercih ettiği kuru fasulye çeşidinin, yerli üretim Dermason olduğu, ürünün; 2014 yılı ortalama 10 TL’yi bulan raf satış fiyatının, yüzde 30’luk bir düşüşle, yüzde 8 raf çıkış KDV dahil 6-7 TL’ye gerilediği ifade edildi.
Fasulye yemeğinde tercih edilen diğer çeşitlerin ise farklı lezzetiyle, üretimi ve tüketimi de az olan yerli Battal ve Şeker Fasulye olduğu ve ortalama raf fiyatının da 18 TL dolayında seyrettiği belirtildi.
1Halk,kırmızı etin muadili bakliyata yöneldi
Enflasyonun artışında en büyük etkenlerden biri olarak işaret edilen gıda ürünlerinde fiyat tartışmaları devam ederken, tüketim alışkanlıklarında da gözle görülür değişiklik
yaşanıyor.
Et ürünleri ile bakliyat ürünlerinin fiyatlarını kıyaslayan tüketicinin; kırmızı etin muadili olan, protein bakımından daha yararlı, başta kuru fasulye olmak üzere bakliyat ürünlerine doğru yöneldiği gözleniyor.Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en temel unsurlarından bakliyat tüketiminde yüzde 10’a varan artışlar, bunu doğruluyor.
Bakliyat tüketiminde, yüzde 10 artış var
Enflasyonun en büyük etkenlerden biri olarak gösterilen gıda ürünlerinde, tarladan sofraya uzanan fiyat artışı tartışmaları devam ederken, artan fiyatlar temel gıda maddelerinin tüketim miktarlarında da değişiklik yaratıyor.
Temel gıda maddelerinin tüketiminde yaşanan değişikliğe örnek olarak tüketicinin kırmızı etin muadili olarak gösterilen, protein bakımından daha yararlı, başta kuru fasulye olmak üzere, bakliyat ürünlerine olan talepteki artışı gösteren Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, artan kırmızı et fiyatları nedeniyle, tüketicinin protein miktarı açısından zengin olan bakliyat ürünlerine yöneldiğini,bu nedenle bakliyat tüketiminde yüzde 10’a varan bir artışın yaşandığını kaydetti.
Fasulye fiyatları inişte
Reis, 2014 yılı fasulye üretim miktarının, 2015 yılı yeni mahsulün çıkışına kadar, iç tüketimi karşılayacak durumda olduğunu  değerlendirdi. Mehmet Reis “Halkımızın fasulye yemeği yapmak için en çok tercih ettiği kuru fasulye çeşidi; yerli üretim Dermason’dur.
Ürünün; 2014 yılında ortalama 10 TL’yi bulan raf satış fiyatı, yüzde 30’luk bir düşüşle, yüzde 8 raf çıkış KDV dahil 6-7 TL’ye gerilemiştir. Geleneksel yemek kültürümüzün baş tacı olan fasulye yemeğinde tercih edilen diğer çeşitler ise farklı lezzeti olan, üretimi ve tüketimi de az olan yerli Battal ve Şeker Fasulye çeşitleridir ve ortalama raf fiyatı 18 TL’dir.” dedi.

 

Share
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2