logo

10 Kasım 2015

KURSLARDA EĞİTİMLER BAŞLADI

Drama-tiyatro, zerefşan, folklor, Türk Sanat

   ve Türk Halk Müziği ücretsiz kursları başladı….

Halim UTLU

1Sanatın izleyicisi olmanın yanında, yeteneğini geliştirmek, kendini ilgilendiği sanatsal ve kültürel faaliyetin içinde görmek isteyen, genç-yaşlı binlerce kişi için açılan

kurslar, büyük ilgi görüyor. 

Yine bu yıl da yoğun ilgi gören drama-tiyatro, zerefşan, folklor, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği kurslarına katılan vatandaşlar, her biri kendi dalında profesyonel hocaların gözetiminde eğitime başladı.

2Tüm kurslar ücretsiz 

Sanata ve sanatçıya verdiği desteğin yanı sıra, açtığı kurslarla da yeni yetenekleri sanata kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, bir yandan bünyesindeki gruplarla sanatsal faaliyetlerini sürdürürken, bir yandan da müzikten tiyatroya, halk oyunlarından unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlara kadar pek çok dalda ücretsiz kurslar  açıyor. 

Doğaçlama, mimik, jest, beden dili, ses, diksiyon

Farklı onlarca eseri büyük bir başarıyla Başkentlilerle buluşturan “Başkent Tiyatroları”,  bu yıl da tiyatro eğitimi almak isteyen tiyatroseverler için “Drama ve tiyatro” eğitim kursu açtı.  İlginin yoğun olduğu Başkent Tiyatroları’nda, başvuranlar arasında yapılan elemelerin ardından çalışmalar başladı.  

Usta tiyatro sanatçılarından eğitim alan 17 yaş üstü 102 öğrenciye;  tiyatro kuramı,doğaçlama, mimik, jest, sahne bilgisi, beden dili, ses, diksiyon,dramaturgi,

geleneksel Türk Tiyatrosu ve oyunculuk yöntemleri konularında eğitim veriliyor. 

Türk Sanat ve Türk Halk Müziği eğitimi

Kurulduğu günden bugüne tam 25 yıldır verdiği konserlerle, Başkentlileri kaliteli müzikle buluşturan Kent Orkestrası’nın yanı sıra, amatörlerden oluşan Türk Halk ve Türk Sanat Müziği koroları da, Başkentlilere birbirinden güzel konserler vererek, gönüllerde taht kuruyor. 

Her yaş ve meslek sahibi Başkentlilerin oluşturduğu THM ve TSM korolarında yer almak isteyenler için Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan müzik kurslarında da eğitimler başladı. Türk Müziği’nin seçkin eserlerinin seslendirildiği Halk Müziği ve Sanat Müziği kurslarında toplam 200 kişi eğitim alıyor.

FOMGET,107  kişi ile eğitime başladı 

Sadece Başkent’in değil, yurt içi ve yurt dışında aldığı ödüllerle Türkiye’nin gurur kaynağı olan FOMGET de, yeni dansçılar yetiştirmeyi sürdürüyor.

Folklor kursunda, 16-29 ile 29 yaş üzeri olmak üzere minikler, yıldızlar, gençler ve hobi gruplarından oluşan 107  kişi eğitim alıyor.

Zerefşan Nakışhanesi’ne çok yoğun ilgi

Geleneksel Türk Süsleme Sanatlarını yaşatmak, yeni nesillere öğretmek için kurulan “Zerefşan Nakışhanesi”, bu yıl 350’nin üzerinde kursiyerle, eğitimine start verdi. Tezhip sanatında “altın saçıcı” anlamına gelen, alanında “bilgi saçan” Zerefşan Nakışhanesi’nin eğitimleri, Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde yürütülüyor. 

Bugüne kadar binlerce kursiyerin eğitim gördüğü nakışhanede, minyatür, Türkkari (resim), kaligrafi ve kaatı (ince kağıt oymacılığı) sanatı branşlarında 5 öğretmenle, haftanın 6 günü eğitim veriliyor.

 

Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2