logo

02 Nisan 2016

KÜÇÜKÇEKMECELİ ÖĞRENCİLERE BAĞIMLILIK SEMİNERİ

2Küçükçekmece Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle sürdürdüğü Bağımsız Yaşamın Rengi projesi kapsamında, ilçedeki ortaokullarda teknoloji ve tütün bağımlılığı konusunda eğitimler verilmeye başlandı.

Yeşilay Danışmanlık Merkezi eğitmenlerinin verdiği seminerlerin ilk ayağında, Sosyal Hizmet Uzmanı Aliye Betül Deniz öğrencilerle bir araya geldi. Mustafa Eravutmuş Ortaokulu’nda gerçekleştirilen seminerde, Uzman Aliye Betül Deniz, teknoloji ve tütün bağımlılığı konularında 6. ve 7. Sınıf öğrencilerini bilgilendirdi.

İNTERNET BAĞIMLISI MISINIZ?

Kişinin kullandığı bir nesne ya da yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz yaşayamamasını bağımlılık olarak tanımlayan Deniz, internet bağımlısı olma belirtilerini şöyle sıraladı:
“İnternette daha fazla vakit geçirmek istiyorsanız, vakit geçiremediğiniz takdirde asabileşiyor ve aksi tavırlar sergiliyorsanız, sürekli onu düşünüyorsanız, kablosuz bağlantı olmayan mekanlarda oturmak istemiyor, akıllı telefonu olmayan insanlara taş devrinde yaşıyormuş gibi bakıyor, asosyal haliniz almış başını gidiyorsa, önünüzde monitör olmadan yemek yemek istemiyorsanız, bir mekanda garsondan ilk talebiniz wi-fi şifresiyse, siz internet bağımlısınız.”

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN

Aliye Betül Deniz, teknoloji bağımlılığından kurtulmak için, öğrencilere program yapmalarını, hedef koyarak bu hedefi kağıtlara yazmalarını, dışarı çıkmalarını, kitap okumalarını ve spor yapmalarını tavsiye etti.

“HAYIR  DEMEYİ BİLİN”

Sigara bağımlılığının da konuşulduğu seminerde, sigaranın en büyük katil olduğunun altını çizen Deniz, dünyada her yıl 4.9 milyon insanın yani günde 13 bin kişinin sigaradan öldüğünü söyleyerek, öğrencilere sigaraya başlamamak için hayır demeyi bilmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Seminer sonunda Deniz öğrencilere, Yeşilay bilekliği ve anahtarı hediye etti.

Share
223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2