logo

Küçükçekmece’deki dernekler birleşiyor

MARDER’in öncülüğünde toplanan ilçedeki şehir dernekleri, seslerini daha güçlü çıkarabilmek amacıyla bir platform oluşturma kararı aldı.

10

Müslüm AKTÜRK /İSTANBUL

 

Küçükçekmece Mardinliler Derneği öncülüğünde toplanan ilçedeki bazı derneklerin bir araya gelmesiyle “Küçükçekmece STK Platformu” oluşturulacak.

Mardin, Gümüşhane, Çanakkale ve Muş ilini temsil eden başkan ve yönetim kurulu üyeleri, birlik ve beraberliği pekiştirmek amacıyla daha sık toplanma kararı aldı. Mardinliler Derneği Başkanı Memduh Bozan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi. Küçükçekmece’de birçok kente ait dernek bulunduğunu hatırlatan Bozan, birlikte hareket edilmesi halinde seslerinin daha gür çıkacağını ve daha başarılı olacaklarını kaydetti. Bu amaçla daha önce iki defa toplandıklarını belirten Bozan, şöyle devam etti:

“Ortak akılla hareket edeceğiz. Bu ülke hepimizin ve hepimize yeter. Türküyle, Kürdüyle, Arabı, Çerkeziyle birbirimize saygılı, hoşgörülü davranmak durumundayız. Birliğimizi, dirliğimizi bozmak isteyenlerin asılsız dedikodularına kulak asmamalıyız. Birlikte hareket edersek hedefimize daha hızlı ve sağlıklı ulaşırız. Bunun için geniş çaplı bir topluluk oluşturacağız. Bu vesileyle birbirimizi daha iyi tanıyacağız ve daha iyi sonuçlar alacağız. Türkiye üzerinde oynanan oyunlara karşı uyanık olmalıyız. İnanın ülkemiz gibisi yok. Sık sık yurt dışına çıkıyorum, Türkiye’ye döndüğümde nefesim açılıyor. Ekonomik anlamda dünyanın en iyi beş ülkesinin arasına girecek güçteyiz. İşte bu yüzden Türkiye’nin üzerinde kara bulutlu oyunlar oynanıyor.”14aff756-3622-4e92-b8ca-d20f80334929

IRKLARIN ÜSTÜNLÜĞÜ

Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan ise, Hiç kimsenin bir ırkı, bir kavmi tercih ederek doğmadığını belirterek, “Herkes Allah’ın emriyle doğmuştur. Hiçbir ırkın başka bir ırka üstünlüğü yoktur.” dedi. Küçükçekmece’nin son sayımda nüfusunun 760 binlere ulaştığını hatırlatan Şencan, şunları söyledi:

“Bu nüfuslu İstanbul’un en büyük ilçesi olurken aynı zamanda Türkiye’deki 52 şehri de geride bırakmış olduk. Küçükçekmece, Türkiye’nin bir özeti konumunda, her şehirden insanların yaşadığı bir ilçe. MARDER’in yaptığı girişim, kardeşliğin buluşması, pekişmesi kapsamında oldukça önemli bir adım. Cenabı Allah çok güzel bir ülkede yaşamamızı nasip etmiş. AB ülkeleri tarih boyunca birbirlerini düşman görüp hep savaşmışlar, birbirlerini kırmışlar. Ama şimdi bakıyoruz sınırları kaldırmışlar, bir ülkeden bir ülkeye sanki bir kentten bir kente gidiyormuş gibi hareket ediyorlar.

Müminler kardeştir. O zaman bizim de birlikte, huzurlu şekilde yaşamamız ve hareket etmemiz gerekir.  Bu toplantının, kardeşliğimizin pekişmesinin bir adımı olmasını ve bütün Türkiye’ye yayılmasını diliyorum.”12

KARDEŞ ŞEHİR

Bu arada, Gümüşhane Derneği’ni kardeş dernek olarak ilan eden Mardinliler Derneği Başkanı Memduh Bozan, Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Sinan Kaya’ya bir plaket verdi. Gümüşhane Derneği Başkanı Sinan Kaya, söz konusu jestten dolayı Memduh Bozan’a teşekkür ederek, “Bu ülkede herkesin kardeşçe, barış ve huzurlu bir şekilde yaşamaya hakkı vardır. Osmanlı, tüm mazlumlara kucak açmıştır. Onların torunları olarak bizler de birbirimize karşı daha hoşgörülü olmalıyız. Böylece terör olaylarının aşılacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2