logo

30 Nisan 2016

KRONİK HASTALIKLARIN YÖNETİMİ ANLATILDI

3Küçükçekmece Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Koruma Hizmetleri’nin işbirliği ile “Kronik Hastalık Yönetimi’’ adlı söyleşi düzenlendi.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programında Sağlık Eğitim Uzmanı Cevahir Çiçek, sağlıklı yaşamın standartları, doğru beslenme ve metabolik hastalıkları hakkında bilgiler verdi.

“DOĞRU BESLENME VE EGZERSİZ ŞART ’’

Sağlıklı yaşam hakkında bilgiler veren Cevahir Çiçek, “Modern ve şehir hayatının getirdiği hareketsiz yaşam ve yüksek kalorili beslenme, metabolik sendromun tetiklemesi sonucu kronik hastalıkların ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır. Metabolik sendrom, insan yaşının ilerlemesi, kalp damar hastalığı ve şeker hastalığına yakalanma olasılığını arttırır. Sağlıklı yaşam standartlarını oluşturan doğru beslenme ve egzersizdir. Metabolik hastalıkları oluşturan ise hipertansiyon, tip 2 diyabet, insülin direnci, felç, kalp damar hastalıklarıdır’’ dedi.

“HİPERTANSİYON’A DİKKAT EDİN’’

Kronik hastalıkların yönetimi hakkında konuşan Çiçek, “Kronik hastalıkların yönetiminde, erken teşhis, düzenli tıbbi kontrol, düzenli ilaç kullanımı ve hastalıkla barışık olmak çok önemlidir. Kronik hastalıklarda en çok hipertansiyona dikkat edilmelidir. Hipertansiyonun başlıca nedenleri ise yaşlanma, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, fazla tuz kullanımı, stres, hareketsiz yaşam tarzıdır’’ dedi.

“KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNUN’’

Kronik hastalıklardan korunma yollarından bahseden Çiçek, “Kronik hastalıklardan korunmak için, tütün ve tütün ürünlerini, alkol kullanılmamalıdır. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir ve düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Tansiyon, kolesterol, kan şekeri düzeyi, beden kitle indeksi ve bel çevresi ölçümü belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Özelikle tuz tüketimi ve vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalıdır’’ dedi.

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2