logo

27 Temmuz 2016

Kosova ile elektronik ticaret anlaşması

1Reşat Kuşçuoğlu / ANKARA

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) ile Kosova Posta idaresi arasında Elektronik ticaretin geliştirilmesine yönelik bir anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşma ile Kosova’da PTT öncülüğünde kurulan elektronik alılıveriş sitesi Postmall’ın hayata geçirilmesi sağlanacak. PTT Pul müzesinde gerçekleştirilen programa Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Kosova Posta İdaresi Genel Müdürü MR. Sejdi Hoxha katıldı.
Konuşması sırasında 15 Temmuz akşamı kamu kurum ve kuruluşlarımızın çalışanları çok güzel bir sınav verdiğine değinen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şunları kaydetti:
“Her ülke ki bu ülkenin bekası karartılmak için kim bir müdahalede bulunuyorsa bilmeli ki Cumhurbaşkanı ile Başbakanı ile vatandaşı ile bu ülke demokrasisine ve geleceğine sahip çıkacaktır. Bu Sahip çıkma içerisinde o akşam kamu kurum ve kuruluşlarımızın çalışanları çok güzel bir sınav verdi. ‘Biz devlet memurluğu yaparken sadece mesaiye gelelim ve rutin işleri yapalım paramızı alalım, gerisine karışmayalım ‘ böyle bir düşünce yok dediler. O akşam bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız özellikle Haberleşme, iletişim sektörü kendi geleceğine sahip çıktı. Hainlere fırsat vermedi bütün sistemin kesintisiz çalışmasını sağladı. Vatandaş haber alma kapsamında doğru bilgilendirildi. Kirli bilgi ile kafasının karıştırılmasına izin verilmedi.”
Darbe girişimi sırasında sektörden görev şehidi verdiklerini belirten Arslan, “İnsanımız demokrasi şehidi oldu ama bu sektörden de görev şehidi verdik” şeklinde konuştu.

DIGITAL CAMERA


PTT LOKOMOTİF OLDU

AK Parti hükümetleri döneminde yakalanan ivme ile kurumlarımız reformlar yaptığına vurgu yapan Arslan, “İnsanımızın hizmetini daha sağlıklı ve insan odaklı vermeye başladık. Bu insan odaklı hizmet verme kervanında PTT bir lokomotif oldu. Çok güzel yol aldı. Biz hükümetler olarak bir şeyi daha ortaya koyduk sadece içeride potansiyeli doğru değerlendirmek yetmiyor. Bunu küresel olarak hizmete sunduk. PTT bu anlamda güzel adımlar atıyor. Bugün bu anlaşma bunun bir örneğidir. Dünyanın her yerine bu sektörün dinamiğini e-ticaretle birleştirerek PTT çok güzel bir yol alıyor, almaya da devam edecek” diye konuştu.
“Arkadaşlarımızla konuştuk ‘Burada beklediğimiz potansiyel ne?'” diyen Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sadece Kosova ile bir yıl içinde beklediğimiz 80 milyon avroluk bir ticaret daha başlangıçta. Eğer biz bir ülke ile 80milyon avroluk bir ticaret yapacaksak ve bu yelpazeyi çok daha genişleteceksek bu yelpazeyi ülke nüfusu çok daha kalabalık olan ülkelere taşıyacaksak bunun sonucunda biz milyar dolarlık avroluk ticaret hacminden bahsedeceğiz. Büyüyen ve gelişen Türkiye yi istemeyenlere inat biz bu çalışmaları devam ettirmeliyiz ki ülkemiz büyüsün gelişsin güçlensin biz bugün olduğumuzdan daha fazla söz sahibi olalım. Biz bu konuda yol almalıyız ki dost ve kardeş ülkelerle birbirimizi destekleyelim. Bunun yolu topyekun çalışmaktan geçiyor. PTT mensubu arkadaşlarım bu konuda iyi bir çalışma sergiliyor. Biz birlikte çok şey yapacağız.”

BOZGEYİK BİLGİ VERDİ

İmzalanan anlaşma ile ilgili teknik bilgiler veren PTT A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, “Yaptığımız projelerden e-ticaret üzerinde dünyanın yükünü taşımaya talip olan PTT teşkilatımız bugün itibariyle Kosovalı kardeşlerimizin hizmetine sunmak üzere bir anlaşmayı icra edeceğiz. Bundan böyle Türkiye’deki üretilen her ürünümüz Kosovalı kardeşlerimizin doğrudan internet üzerinden satın almalarına imkan sağlayacaktır. Bu sözleşmelerimizi bundan sonraki süreçte artırarak devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi. 

Share
351 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2