logo

23 Nisan 2016

KÖRFEZİN İKİ YAKASI BİRLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün son tabliyesinin yerleştirilmesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Altınova-Gemlik bölümünün hizmete açılışı vesilesiyle düzenlenen törenlere katıldı. Yapımı halen devam eden İstanbul-İzmir Otoyolu üzerinde bulunan ve dünyanın en uzun 4. asma köprüsü özelliğine sahip İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün son tabliyesinin yerleştirilmesi töreninde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bazı bakan ve milletvekilleri ile köprü inşasını gerçekleştiren firma yetkilileri de hazır bulundu.

61f7390e-06c8-4f87-b696-7599075a257c
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜ SON TABLİYESİNİN VİDALARINI SIKTI
Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım ile birlikte, son tabliyenin vidalarını sıkma işlemini sembolik olarak gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı kısa konuşmada, önümüzdeki ay sonu hizmete girmesi beklenen köprü ile iftihar ettiklerini, köprünün ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyerek, “Gerek Başbakanımıza, gerek tüm kabine üyelerimize, Ulaştırma Bakanımıza, tüm ekibine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.
Son tabliyenin yerleştirilmesinin ardından törene katılanlarla birlikte, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nden ilk geçişi yaparak Yalova Altınova’ya ulaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun Altınova-Gemlik bölümünün hizmete açılışı vesilesiyle gerçekleştirilen törene de katıldı. Altınova’da, otoyolun hizmete açılan bölümünün girişinde gerçekleştirilen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
“İSTANBUL-İZMİR OTOYOLUNUN TOPLAM YATIRIM BEDELİ 9 MİLYAR DOLAR”
İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun 40 kilometrelik Altınova-Gemlik bölümünün, Türkiye’ye, millete ve Yalovalılara hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin hayata geçirilmesinde emeği olan Başbakan Davutoğlu’na, Bakan Yıldırım’a, yüklenici firmalara, mühendis ve işçilere teşekkür etti.
Hizmete açılan bölümün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün devamında yer alan ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nun hizmete giren ilk bölümünü oluşturduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan İstanbul-İzmir Otoyolu’nun tamamının, 2018 yılında açılmasının planlandığını ve bu otoyolun, Türkiye’nin 2023 projeleri içinde ilk tamamlananlar arasında yer alacağını belirtti.
Açılışını gerçekleştirdikleri 40 kilometrelik bölümün ve önümüzdeki ayın sonunda hizmete girmesi planlanan Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, bölgenin ulaşımında çok önemli bir rahatlama sağlayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun açılışı yapılan bölümünün, halen 50 dakika olan ulaşım süresini 20 dakikaya; İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün ise 1-1,5 saati bulan ulaşım süresini 6 dakikaya indireceğini söyledi.

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNÜN ADI ‘OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ’ OLARAK AÇIKLANDI
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün ismini açıklamadan önce, ismin belirlenmesinde Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım ile istişare ettiklerini aktaran ve “Bizler kutlu bir tarihin varisleriyiz ve bu kutlu tarihin mimarlarını geleceğe de aynı şekilde taşımak, böyle bir neslin görevidir değil mi?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, köprünün adını ‘Osman Gazi Köprüsü’ olarak açıkladı.
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve diğer yetkililerle birlikte otoyolun açılış kurdelesini kesti.
Kaynak: www.tccb.gov.tr

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2