logo

KNİDOS’un SIR’ı Sanat ve Müzik Festivali ve Açıkhava Sergisi 2015

Ulusal ve uluslararası olmak üzere 2010’dan beri yüzlerce sempozyum ve çalıştay düzenleyen Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi(UKKSA), geleneksel hale getirdiği KNİDOS’un SIR’ı Sanat ve Müzik Festivali ve Açıkhava Sergisi (Resim, heykel,seramik,cam,edebiyat günleri(Şiir,dinleti,söyleşi),Muğla Datça Yakaköy’de 01 Ağustos 2015 tarihinde başladı.

9

Sema MORİTZ ve Hasan KARAYOL’un canlı müzik performanslarının yanı sıra, 10 kişisel sergiyle birlikte, ulusal ve uluslararası çalıştaylarda üretilen sanat eserlerinden seçme 40 sanatçının resimlerinden oluşan KNİDOS’un SIR’ı Ulusal ve Uluslararası Resim Sergisi de, Akademinin açık ve kapalı mekanlarında, tüm sanatseverlere buluştu.

Büyük sürpriz, Açıkhava Heykel Müzesi’nin açılışı

Ayrıca, geleneksel hale gelen 5. KNİDOS’un SIR’ı Sanat Festivali’nin bu yıl ki büyük sürprizi de, UKKSA’nın Açıkhava Heykel Müzesi’nin açılışı oldu.

1 Haziran 2015’de sanat kampı ve çeşitli etkinliklerle başlayan Uluslararası KNİDOS’un SIR’ı Sanat ve Müzik Festivali,1 Ağustos’ta düzenlenen açılışların yanı sıra,30 Ekim 2015 tarihine kadar çeşitli ekinliklerle devam edecek.

Kurucu ve yöneticiliğini Nevzat Metin’in yaptığı UKKSA, Aralık 2007’de Datça Yarımadası Yakaköy’de kiralayarak aldığı 11.000 m2 açık ve 1.404 m2 kapalı alandan oluşan yapılanmasını, günümüze kadar tasarım, planlama ve projelendirme ile devam ettirdi.

UKKSA,T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde 17 Temmuz 2010 tarihinde Datça Yakaköy’de kültür adamları, yerel yönetim, yöre halkı, ulusal ve uluslararası sanatçıların kişi ve kurumsal sponsorluk destekçilerinin katılımıyla, resmi açılışını gerçekleştirdi. 

40 sanatçıdan sergi

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası olmak üzere, yüzlerce sempozyum ve çalıştay düzenleyen UKKSA, geleneksel hale getirdiği KNİDOS’un SIR’ı Sanat Festivali’nin 5’incisini, 01 Ağustos 2015 tarihinde Sema MORİTZ ve Hasan KARAYOL’un canlı müzik performanslarının yanı sıra, 10 kişisel sergiyle birlikte, ulusal ve uluslararası çalıştaylarda üretilen sanat eserlerinden seçme, 40 sanatçının resimlerinden oluşan KNİDOS’un SIR’ı Ulusal ve Uluslararası Resim Sergisi’ni de, Akademinin açık ve kapalı mekanlarında tüm sanatseverlerle buluşturdu.Festivalin bu yılki büyük sürprizi ise Açıkhava Heykel Müzesi’nin açılışı oldu.10

Fazıl Say, akademi yararına konser verdi

Geçtiğimiz yıllarda,Fazıl Say’ın akademi yararına Datça Amfitiyatro’da, İdil Biretin şef Naci Özgüç yönetiminde T.C. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde iki yıl üst üste verdiği konserlerle sesini duyuran UKKSA, uluslararası piyano sanatçımız Gülsin Onay’ın verdiği piyano resitali, Akademinin bahçesinde Fuat Saka’nın verdiği konserler, öğrencilerle yapılan sanat kamplarıyla, sanat turizmine katkısını sürdürdü.Yine geçen yıllarda Ara Güler’in Aphrodisias Çığlığı Fotoğraf, Ertuğrul Ateş’in resim ve Emel Vardar’ın heykel sergisi gibi birçok sergi ile çalışmalarına devam eden UKKSA, bu yıl ulusal (üniversitelerle) ve uluslararası (İtalya, İspanya, Macaristan, Yunanistan, Rusya, Şili, Brezilya, Arjantin, Almanya vb. ülkelerden gelecek sanatçılarla) resim, heykel, seramik, cam çalıştayları, 12-14 Ağustos tarihleri arasında CAN BABA’ya BİN SELAM anma günleri, ülkenin önde gelen şair ve yazarlarının katılımıyla, 22 Ağustos Ataol BEHRAMOĞLU 50. Yıl Kutlaması ve Şiirle Müziğin buluşması gibi, birçok etkinlik düzenledi..

30 Eylül’e kadar sürecek 5. KNİDOS’un SIR’ı Sanat Festivali’ne, tüm sanatseverlerin ve halkın davetli olduğunu söyleyen

UKKSA kurucu ve yöneticisi Nevzat Metin,bundan çok memnun olacaklarını ifade etti.

 

Share
547 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2