logo

KKTC’de bomba paniği !

 

bomba-panigiYurdagül ATUN/KKTC/ MERCEKHABER GAZETESİ

KKTC polisi dün en yoğun günlerinden birini yaşadı. Mağusa ve İskele’de şüpheli çantayı fünyeyle patlatan polis, Güzelyurt’ta bir çöp bidonunun içinde bulunan havan mermisini de etkisiz hale getirdi. Rum plakalı iki bomba yüklü aracın Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçtiği söylentileri sosyal medyayı altüst ederken, İngiliz İstihbarat Birimlerinin KKTC’yi bu konuda uyardığı şeklindeki iddialar İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Ayakkabı ve tişört çıktı

Gazimağusa’da patlatılan sırt çantasından ayakkabı ve tişört çıktı. Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre, dün bir vatandaş, sabah saat 08.20 sıralarında Gazimağusa’da  Lemar Alışveriş Merkezi önünde bir adet sahipsiz siyah çanta bulunduğunu bildirdi. Polis bunun üzerine bölgeyi emniyet şeridi ile çevirdi ve bomba imha ekibi çantayı saat 09.00 sıralarında patlattı. Polis, çantadan bir çift ayakkabı ve tişört çıktığını kaydetti.

Bir ihbar da İskele’den…

Bir bomba ihbarı da dün öğle saatlerinde İskele’de yapıldı.

İskele – Karpaz Anayolu üzerindeki Kordonboyu Caddesi’nde bulunan Sayılı Market önlerinde saat 12:00 sıralarında bir bomba ihbarı yapıldı.

Yol kenarında bulunan bavul panik yaratırken, vatandaşların ihbarı üzerine polis olay yerine giderek bölgeyi emniyet şeridi altına aldı. Bomba imha ekibi çantaya müdahale etti.

Bomba imha ekibi mermiyi etkisiz hale getirdi

Güzelyurt’ta bir çöp bidonunun içinde havan mermisi bulundu; mermi, patlayıcı imha ekibi tarafından etkisiz hale getirildi.

Polisten alınan bilgiye göre, Güzelyurt Belediyesi işçileri dün saat 11.00 sıralarında Atan Başaran Sokak’taki bir çöp bidonu içinde havan mermisi olduğunu fark etti.

İşçilerin polise bilgi vermesi üzerine havan mermisi saat 14.30 sıralarında bomba uzmanları tarafından etkisiz hale getirildi.

Polisin olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

 “İngiliz İstihbaratından uyarı yapılmadı”

Öte yandan, İçişleri ve Çalışma Bakanlığı, İngiliz istihbaratından uyarı yapıldığına dair haberlerin doğru olmadığını belirterek, resmi açıklamalar dışındaki bilgilere itibar edilmemesini istedi.

Bakanlık basın ve halkla ilişkiler biriminden yapılan açıklamada, “Bazı internet sitelerinde Bakanlığımız adına İngiliz istihbaratından uyarı yapıldığına dair haberler yapılmıştır. İngiliz

istihbaratı, tarafımıza bu tarz bir uyarı yapmamıştır. Olası herhangi bir durumda bakanlığımız resmi bir açıklama yapacaktır.  Bakanlığımızdan yapılan resmi açıklamalar dışındaki bilgilere itibar edilmemesi önemle duyurulur” ifadeleri yer aldı.

Share
386 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2