logo

21 Ocak 2016

KIVIRCIK ALİ ÖLÜMÜNÜN 5. YILINDA KARTAL’DA ANILDI

005Kıvırcık Ali, ölümünün 5. yılında Kartal Belediyesi’nin düzenlediği programda anıldı. Sunuculuğunu İlknur Kaplan’ın yaptığı “Kıvırcık Ali’yi Anma” programı, Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Programa Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, Kartal Belediyesi Meclis üyeleri, Kartal Belediyesi birim müdürleri, Kartal Belediye Başkan danışmaları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kıvırcık Ali’nin vefatının 5. yılında gerçekleştirilen anma programında Erdal Erzincan, Eda Alakuş, Ali Tan, Erensoy Akkaya, Dilan Akıncı, Uğur Bozan, Nilüfer Sarıtaş, Grup Turnalar, Kıvırcık Ali’nin çocukları Eren ve Ecem Özütemiz, Kıvırcık Ali’nin eserlerini seslendirdi.

 

Kıvırcık Ali’nin hayatından kesitlerin de anlatıldığı anma programında, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt, babaları için türkü okuyan Eren ve Ecem Özütemiz’e Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına çiçek ve kartal heykelciği takdim etti. Duygularını dile getiren Yeşilyurt, “Kıvırcık Ali çok önemli bir halk sanatçısıydı. Onun genç yaşta ölümü hepimizi çok üzdü. Kıvırcık Ali’yi Kartal’da ölümün 5. yılında hüzün içerisinde anıyoruz. Kıvırcık Ali, Kartal’da sahne almıştı. O’nu Kartal’da anmak onur verici. Salonumuz çok dolu. Burası hatıralarla dolu. Emektar eski bir sahne. Umarım bir dahaki anmayı daha büyük bir salonda gerçekleştiririz” dedi.

 

Kıvırcık Ali’nin oğlu Eren Özütemiz ve Kızı Ecem Özütemiz de Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e ve anma programında emeği geçen herkese teşekkür etti. Eren Özütemiz, babasız geçen 5 yılın kendileri için zor olduğunu belirterek ” Babamın değerli dostları, değerli insanlar, türkü sevenler, bizi seven insanların bize gösterdiği saygı ve sevgi, o boşluğu biraz olsun hafifletti”  dedi.

 

Kıvırcık Ali Kimdir?

 

Ali Özütemiz ya da bilinen adıyla Kıvırcık Ali (d. 11 Ekim 1968, Tokat – ö. 11 Ocak 2011, İstanbul), Aşık Ali adlı halk ozanının oğludur. Tokat’ın Turhal ilçesinin Erenli köyünde doğdu. 1983 yılında İstanbul’a geldi ve saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu sırada katıldığı bir ses yarışmasında aşıklama dalında birinci oldu. Konfeksiyon atölyesinde çalışırken, bir yandan da solfej dersleri aldı ve düğünlerde saz çaldı.1992 yılında Aşık Nuri Yücel’in ‘Hapishane Ranzaları 2’ isimli albümüne bağlamasıyla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasına başladı. 1995’te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar’ı kurdu ve ‘Türkülerden Türkülere Yol Eyledik’ ve ‘Türküler Kimliğimiz’ adlı iki albüm çıkarttılar. 1999’da ilk solo albümü ‘Gül Tükendi Ben Tükendim’i çıkardı. Türkiye’de ve Almanya’da çok sayıda konser verdi, bestelerini birçok sanatçı seslendirdi. “Kıvırcık Ali” olarak bilinen sanatçı 11 Ocak 2011’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

 

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2