logo

29 Mayıs 2016

“Kısakürek bir devrim adamıydı”

3Üstad Necip Fazıl Kısakürek, Bağcılar’da düzenlenen “Toz Kanatlı Kelebek” konulu programda anıldı. “Büyük Doğucu” olduğunu belirten Yazar Üstün İnanç, onun bilinmeyen yönlerini yaşadığı anılarla anlattı. İnanç, “Üstad aynı zamanda bir devrim adamıdır. O mezardayken Türkiye’de istediği devrim gerçekleşiyor. Çok büyük çileler çekti. Çile şiirini boşuna değildir.” dedi.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek, Bağcılar’da düzenlenen “Toz Kanatlı Kelebek” adlı programda anıldı. Programa konuşmacı olarak katılan Yazar Üstün İnanç, Üstad ile yaşadığı hatıraları paylaşırken, Şair Harun Yöndem de şiirlerini seslendirdi.

  1. Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Üstad’ın bilinmeyen yönlerini dile getiren Yazar Üstün İnanç,  “Necip Fazıl batıyı da doğuyu da çok iyi bilen ender insanlardan birisiydi” dedi. Necip Fazıl’ın, aynı zamanda bir devrim adamı olduğunun altını çizen İnanç, şöyle konuştu:

“Üstad aynı zamanda bir devrim adamıdır. O mezardayken Türkiye’de istediği devrim gerçekleşiyor. Çok büyük çileler çekti. Çile şiirini boşuna değildir.”

Kendi sıfatının ‘Büyük Doğucu’ olduğunu vurgulayan İnanç, terbiyesini ve güçlü maneviyatını Kısakürek’e borçlu olduğunu kaydetti. Necip Fazıl’ın ilk şairlik dönemine de değinen İnanç,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“1930’lu, 40’lı yıllar sıkıntılıydı. O ruhçu bir şair olarak piyasaya girdi. Ancak ne ruhu olduğu belli değildi. İçine mistisizmin girmesi gerekiyordu. 1950’li yılların basamağında büyük sitayişle hayranlıkla bahsedilen Necip Fazıl çıktı dedi ki; “Ben Müslüman’ım. Kur’an’ın emrinde bir insanım. Başka bir vasfım yoktur’ Bu sırada kıyamet koptu. Yakınında yer alanlar ve ona hayranlık duyanlar nefret duymaya başladılar.”

“SEN SABIK DEĞİL YAŞAYAN ŞAİRSİN”

Üstad’ın en yakın arkadaşlarından olan Gazeteci- Yazar Fikret Adil’in onu sözleriyle rencide ettiğini kaydeden İnanç, Üstad’a ‘sabık şair’ dediğini kaydetti. Yani, Üstad’ın önceki şiirlerini kabul ettiklerini, sonrakileri kabul etmediklerini belirtmeye çalışıyordu. 1972 yılında Adil’in kanser tedavisi sebebiyle hastaneye yattığında Kısakürek’in kendisini ziyarete gittiğini de anlatan İnanç, “Fikret Adil mahcup olmuştu.  Sohbet sırasında Üstad’a, ‘Yeni şiirin var mı?’ diye sorunca Necip Fazıl ‘Perdeler’ şiirini okudu. O bunun üzerine, ‘Sen sabık şair değil yaşayan şairsin’ dedi.” şeklinde konuştu.

“ÜSTAD’DAN EN BÜYÜK ÖDÜLÜ ALDIM”

Necip Fazıl Kısakürek’le güzel anıları olduğunu ifade eden İnanç, Tercüman gazetesinde redaktör olarak çalıştığı dönemde Fatih’teki bir toplantı sırasında Üstad’ın isteği üzerine “Çile” şiirini okuduğunu anlattı. Üstad’ın beğenmediğinde dile getirdiğini ancak beğendiğinde de belli etmediğini kaydeden İnanç, şiiri okumasından sonra bir şey söylemediğini anlattı. İnanç, sözlerini şöyle tamamladı: “Ertesi gün gazetede çalışırken telefonum çaldı. Arayan Üstat’tı. Bana, ‘Evladım sana teşekkür ederim, çok güzel okudun.” dedi. İşte hayatımda aldığım en büyük onur ödülü budur.”

Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2