Küresel Güçler, Türkiye’ye “Dolar ve Faiz” üzerinden savaş açtı!

Küresel Güçler, Türkiye’ye “Dolar ve Faiz” üzerinden savaş açtı!

Gezi Kalkışması ile başlayan ve zaman zaman artan, zaman zaman da azalarak etkisini sürdüren ve 24 Hazira
Ana Sayfa Yazarlar 2.05.2018 211 Görüntüleme

KILIÇDAROĞLU’NA BİR SÖZÜM VAR.. KENDİNE GÜVENİ OLMAYAN LİDER OLABİLİR Mİ?


Devlet adamı olmanın sorumluluğunu, ağırlığını hafiflik sayanlara olsun sözüm.
Kılıçdaroğluna sormak lazım.. Çatı ittifakı çöktü. Erdoğan düşmanlığıyla emperyalizme-Siyonizm’e -Fetö’ye ve de terörizme göz kırpan ve de şakşakçılığına soyunan her türlü kaos ve kumpasın figüranlığını yapan siz hodri meydan naralarıyla CHP adına niçin Cumhurbaşkanlığına aday değilsiniz?
Korkuyor ve kaçıyorsunuz er meydanından… Onurlu, gururlu bir lider hasmından korkar mı?

16 Nisan referandumuyla birlikte gelen Cumhurbaşkanlığı sistemine göre, 24 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun ya Cumhurbaşkanı adayı olması ya da milletvekili adayı olması gerekiyor CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda 24 Haziran’da hem seçimi hem de CHP Genel Başkanlığı ve Milletvekili dokunulmazlığını kaybetmekten mi korkuyor?

Demokratik ülkelerde ve partilerde liderler, az bir farkla seçimleri kaybettiklerinde bile istifa ederlerken, bizde, yüzde 15 farkla seçim kaybeden bir lider, hala koltuğa sıkı sıkıya sarılmaya çalışıyor.
Demokratik ülkelerde, liderler bunu bir onur ve şeref meselesi haline getirirken, ayrıca partinin önünü kapatmak yerine, partide yeni liderlerin çıkmasına olanak tanırlarken, bizde liderler, feodal bir ağa zihniyetiyle, her türlü yenilgiye rağmen, koltuklarına sıkı sıkıya yapışıyorlar. Hangi lider ülkesinin içişlerine “yabancıları” karıştırır/karıştırmıştır?

Hangi lider, elinde bulunduğunu vehmettiği gücü ve dönüştürebilme yeteneğini/becerisini bir kenara bırakıp, ülkesiyle sadece “hasımlık” üzerinden ilişki kurmuş yabancıları yardıma çağırır ve iktidar umutlarını bu yardımlara bağlar?
Kılıçdaroğlu, seçim kampanyasından önceki dönemde de, yıllarca, siyaseti bir polemik ve retorik işine indirgedi, Türkiye’nin sorunlarına çözüm önerileri üreteceğine, söz dalaşına ve mahalle kavgasına girdi. Bu da, Kılıçdaroğlu’na olan güveni sarsan etkenlerden birisi oldu

Bu nasıl liderdir ki, Türkiye hangi ülkeyle çelişki halindeyse, o ülkeyle yüksek dayanışma görüntüleri sergilemeyi en azından ahlaken problemli görmez?
Bu nasıl liderdir ki, “Türkiye düşmanlığını” şiar edinmiş terör destekçileriyle kol kola yürümeyi izzeti nefis sorunu yapmaz?
15 Temmuz Fetö darbe girişiminde Tankın önüne çıkan, hayatını kaybeden 250 şehit bunlardan hangisi suçlandı, hiçbiri yargılanmadı diye şehitleri, binlerce gazileri suçlayabiliyor, 15 Temmuz hain Fetö darbe girişimine kontrollü darbe, tiyatro diyebiliyor

Bu lider, kendi ulusunun, kendi devletinin çıkarlarından çok, refik ve dost saydığı müstevlilerin çıkarlarını önceliyor, Türkiye’nin güvenli olmadığına dair ifadeler içeren. Türkiye’yi suçlayan ve Türkiye aleyhine olan değerlendirmeler yorumlarda bulunuyor.

Bir yandan uluslararası ilişkilerde Avrupa Birliği, Ermeni meselesi, Kıbrıs, İran, Irak, Suriye vb. konular…

Diğer yandan ulusal gündemde çok boyutlu terör olayları, Avrupa’nın ekonomik sarsıntısı…
Evet, elindeki Batı sopasını indirsin.Kitleleri kızıştırmaktan kışkırtmaktan, halkı sokağa çıkarmakla tehdit etmekten, müstevlilere ortaklık çağrıları yapmaktan vazgeçsin. 15 Temmuz hain Fetö darbe girişimine tiyatro ,kontrollü darbe Tankın önüne çıkan, hayatını kaybeden 250 şehit bunlardan hangisi suçlandı, hiçbiri yargılanmadı diye şehitleri, binlerce gazileri suçlayabiliyor,

Çalışsın… Halkı ikna etsin…
Liderse, halkın vermediği iktidarı gayrı meşru yollardan arama alışkanlığından CHP’yi kurtarır… Gerçekten de “halkın partisi” haline getirir.Lidersen bunu yaparsın!
Bu koşullarda en fazla düşünülmesi ve tartışılması gereken konulardan biri de siyasetteki liderlik.
Hangi alanda olursa olsun, özellikle siyasette, liderlik noktasında bulunan herkesin kendi kendisine liderliği nasıl algılıyorum ve anlıyorum diye sorması lazım.

Liderlik iddianızın kaynağını bağımsızlık, kararlılık, hırs, özgüven, zorbalık, saldırganlık, uzlaşmazlık, yalan söyleme, duygu sömürüsünü kullanma, aldatma, kılıf arama, sorumluluktan kaçma, stresle başa çıkma, proje üretme, huzur – güven ve istikrarı savunma ekonomik ve sosyal kalkınmanın öncülüğünü yapma, ürettiği politikalarıyla dünya literatüründe yerini alma gibi bazı kişilik özellikler görüyorsunuzdur.

Kimden ne kadar bağımsızsınız?…
Mustafa Kemal Atatürk gibi “özgürlük ve bağımsızlık karakterimdir… ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim” diye biliyor musunuz?…

Kararlılık, hangi konularda kararlısınız? Kararlı olunması gereken konularda bir kararı bile yokken en olmadık konulardaki takıntılarını kararlılık olarak kabul edenlere olsun bu sözüm.
Hırs, güç, iktidar, makam, mevki, nam ve daha pek çok şey hangi konuda ne kadar hırslısınız? Gerçekten hırslandığınız her ne ise birçok anlamda onu ne kadar hak ediyorsunuz? Yeterliliklerini aşan hırsları olanlara “kifayetsiz muhteris” dendiğini biliyor musunuz?

Kendine güveni olmayan bir lider olabilir mi? Ya da özgüveni olmayan bir lider olabilir mi?
Örneğin bir lider olarak yaptığınız işler, yanlışlar, hatalar eleştirildiğinde kendinizi inatla savunmaya geçiyor daha da ötesi saldırganlaşıyor musunuz? Öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz? Ciddi anlamda özgüven sorununuz var mı?.

Özgüven “kendi yetilerine, becerilerine, bilgisine, hazırlığına olduğu kadar kendi bedenine, beden diline, dürtülerine, öz denetimine, ruh haline, düşüncesine, zekâsına, diğer insanlara ve diğer insanların duyarlılığına güvenmektir.”
Kuşkusuz tüm özellikleri taşımak liderlik iddiasında bulunmak için önemli…
Daha önemlisi bu özellikleri işe koştuğumuzda, ürettiğiniz toplumsal sonuçlara ne dersiniz?…

Hasan ALPARSLAN

Araştırmacı Gazeteci-Yazar

3 Mayıs 2018.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

SİYASİ AHLAKIN ÖZÜ!

SİYASİ AHLAKIN ÖZÜ!

Haber Sitesi | Uzman Tescil