logo

26 Aralık 2015

KİLER HOLDİNG’TEN BAŞKAN ALTINOK ÖZ’E ZİYARET

3...Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Altınok Öz, Kartal’a yönelik projeleri ve çalışmaları anlattı.

“Kartal’ın güzel bir hikayesi ve tarihi var”

Görüşmede Kartal’ın eski bir balıkçı kasabası olduğunu ve güzel bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Başkan Altınok Öz şöyle konuştu: “Kartal, bir balıkçı köyüydü. 1949 yılında İstanbul’a yakın ama İstanbul’un dışında olduğu için sanayi bölgesi ilan edildi. O dönemde fabrikalar kuruldu. Fabrikalarda çalışmak için insanlar Kartal’a geldi. 1992 yılında İstanbul’un içinde kaldığı için sanayi bölgesini Kartal’ın dışına çıkartıp planladılar. Daha sonra onların oluşturduğu alanda fabrikaların, emekçilerin oluşturduğu, planlanmayan yerleşim gerçekleşti. Dolayısıyla Kartal, 2 büyük göç dalgası aldı. Birincisi işçilerin gelmesiyle, ikincisi de 1980 sonrası alanların imara açılması ve kooperatifçilik teşviki ile çarpık kentleşme oldu.” dedi

“Lale dünyaya Kartal’dan gitmiştir”

‘Soğanlık’ adının lale soğanından geldiğini vurgulayan Başkan Altınok Öz, lale soğanın dünyaya Soğanlık’tan gittiğini belirterek şunları söyledi: “ Soğanlık adı, lale soğanından gelmektedir. Soğanlık, 1676 yılında Çalık Ahmet Paşa’nın kurduğu bir mıntıka ve yerleşim yeridir. Daha sonra Haseki Sultan rahatsızlanınca havası, suyu çok iyi olan Soğanlık’a tedavi olmak için gelir ve yerleşir. Gümüşpınar’daki cami, çeşme ve hamam o nedenle kurulmuştur. Soğanlık’ın lale soğanı saraya gider Hollandalı bir profesör de laleyi Hollanda’ya götürür. İşte o lale dünyaya Hollanda lalesi olarak tanıtıldı. Ancak lalenin asıl doğduğu yer Soğanlık’tır.  1702 yılından 1720 yılına kadar bir devre ismini veren laleler Soğanlık’tan gelmiştir.”

 “TAK Kartal, Kartal’ın AR-GE’sidir”

TAK Kartal’ın (Tasarım Araştırma Katılım) Kartal Belediyesi’nin AR-GE’si olduğunu işaret eden Başkan Altınok Öz:  “TAK Kartal, bir şehrin ve kentin sağlıklı olabilmesi için nasıl bir vizyona ihtiyaç duyulduğu, yaşam ve kalitenin arttırılması için dönüşümün nasıl yapılması gerektiği, bilgi ve araştırmaya dayalı sorunları çözmenin yolları konularını araştırıyor. Fikirleri olan mahallelileri, yaratıcılığı olan tasarımcıları, becerileri olan gönüllüleri, geleceğim var diyen öğrencileri ve olanakları olan destekçileri bir araya getirerek çözüm üretiyorlar. Dragos Arkeolojik Kazı Alanı’nda toplantılar düzenlendi. O toplantılarda; kıyı köşe, sanat, arkeoloji, teknoloji konuları belirlendi. ‘Sosyal Etki Değerlendirme’ yani SED raporunu hazırladılar. Kartal Belediyesi olarak Kartal’ın vizyon projesi kitabını hazırladık.” dedi.

“Dönüşümü bizden iyi yapan belediye yok”

Türkiye’de deprem ve yerinde dönüşüm kelimesini kullanan ve uygulamaya sokan ilk belediyenin Kartal Belediyesi olduğunu belirten Başkan Altınok Öz, “Deprem dönüşüm ve kentsel dönüşümde lideriz. Dönüşümde her model Kartal’da uygulanıyor. Deprem dönüşüm ile ilgili sözleşme taslağı hazırlayarak internet sitesine koyduk.  Toplantıları kayıt altına alarak deprem dönüşümün kitabını yazdık. Deprem Dönüşüm Müdürlüğünü kurduk. Müdürlüğümüz çok iyi işler yaparak Kartal’da dönüşümü en iyi şekilde uyguluyor. Yapacağımız doğu ve batı merkezi projeleriyle burası bir çekim merkezi haline gelecek. “ şeklinde konuştu.

“Çatı sularının biriktirilmesi yönetmenliğe girdi”

Çatı sularının depolanmasına yönelik önerilerinin yönetmeliğe girdiğini belirten Başkan Altınok Öz, “Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı ile bulunduğumuz bir toplantıda kendilerine çatı sularının depolanması ile ilgili bir öneride bulunmuştuk. Şimdi proje ekibine çatı suları depolanıyor mu, pis su ya da havuz suyu olarak kullanılacak mı diye sordum. Kullanacaklarını öğrendim. Bundan memnuniyet duydum. Depolanan yağmur suyu klozette kullanıldığında %30 su tasarrufu sağlıyor. Yağmur suları sokaklarda sular seller gibi gideceğine kanalizasyon borularını dolduracağına depolayalım. Çünkü ecdadımız bunu yapmış. Kümbetleri görüyorsunuz, o kümbetler seneler önce yapıldı. Kanuni Sultan Süleyman sefere giderken kışın biriken suları askerin içme suyu olarak kullandı. Yani tarihimizde var olan bir şeyi yeniden keşfettiriyoruz. Diyoruz ki burada da kullanın. Bu önerimizin imar yönetmeliğinin 64. maddesine girdiğini ve bizim de uygulamak zorunda olduğumuzu memnuniyetle belirtiyorum.” şeklinde konuştu.

“Kartal’ın parkları ve yeşil alanlarını arttırdık”

2009 yılından önce Kartal’da park sayısının ve yeşil alanların yetersiz olduğunu, göreve geldikleri 2009 yılından sonra park ve yeşil alanları önemli ölçüde artırdıklarını söyleyen Başkan Altınok Öz, “Parklara güneş enerjili ışıklar yaptık. Kartal’da park alanlarımızı artırdık. Parklarımızda otomatik sulama ve güneş enerjisiyle aydınlatma projelerini hayata geçirdik. “ dedi.

“Kartal Belediyesi, arkeolojik kazı yapan ilk ilçe belediyesidir”

Başkan Altınok Öz, sosyal demokrat düşünce ve felsefe doğrultusunda Kartal’da kültür ve sanat çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek: “ Bir kentin geleceğini planlıyoruz. Bizler yerel yönetici olarak karar veririz. Kartal Belediyesi, arkeolojik kazı yapan ilk ilçe belediyesidir. Kartal’ın geçmişinden bahsetmemiz gerekirse Kartal, 100 yıl önce bir balıkçı köyüydü. Ama bundan da eski bir geçmişe sahip. Türkiye’de ilk defa arkeolojik kazı yapan belediye olarak Dragos’un doğu yamacında ‘Geç Roma Erken Bizans’ dönemine ait bir kilise, bir hamam ve bazı müştemilatlar bulduk. Tahmin ediyoruz ki kayıp Briyas Sarayı orada çıkacak. Tarihi gün yüzüne çıkarmak için arkeolojik kazı çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

“Kartal kültür sanat merkezi olmalı”

Kartal’ın kültür sanat çalışmaları ile Anadolu Yakası’nın merkezi olma yolunda ilerlediğini belirten Başkan Altınok Öz, şöyle konuştu: “2009’da seçildikten sonra Merkez Bankası Bölge Müdürü ziyaretimize geldi.   Merkez Bankası’nı Kartal’da kurmak istediklerini söyledi. Kendilerine yerimiz olmadığını söyledim. Çünkü büyük bir kamu binasının akşam saatlerinde ışıklarını söndürüp Kartal’ı karanlığa terk etmesine gönlüm razı olmadı. Kartal, zaten kuzeyinde orman, güneyinde deniz olan bir ilçe. Bir tarafında Pendik, diğer tarafında Maltepe var. Çok geniş bir alana sahip değil. Dolayısıyla var olan alanı, yaşayan bir alan olarak ortaya koymamız lazım. Şimdi ne kadar doğru bir karar aldığımı daha iyi görüyorum. Kartal moda ve finans merkezi olmayacak. Berlin, kültür sanat faaliyetleri ile yılda 50 milyar euro para kazanıyorsa, Kartal da o yolda yürümelidir. Kartal, kültür sanat merkezi olmalıdır.”dedi.

Görüşmenin ardından Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, Kartal’da hayata geçen projeleri ve yenilikleri yakından takip ettiğini belirterek Başkan Altınok Öz’e çalışmalarında başarılar diledi. Başkan Altınok Öz de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuğuna teşekkür etti.

 

Share
243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2