logo

05 Haziran 2015

KERİMOĞLU,”BİZ SADECE DOLGU ALANINI TESCİL ETTİK”

17Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Başkanlığı tarafından Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’ndan Ataköy Sahile kadar yapılan 5 Haziran Dünya Çevre Günü Yürüyüşüne katılan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Ataköy Mega Yat Projesi dolgu alanı önünde yaptığı açıklamada, ”Bakırköy Belediyesi olarak biz dolgu alanını tescil ettik ve kayıt altına aldık  fakat üst yapılarla ilgili ne bize başvuru var nede bizim verdiğimiz inşaat izni ruhsatı var” dedi.

 

CHP İl Başkanı Murat Karayalçın, İstanbul Milletvekili adayları ve  yüzlerce partili ve sivil toplum örgütü üyelerinin de katıldığı çevre günü yürüyüşünün ardından açıklamalar yapan Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu şunları söyledi:  Mega Yat Projesi ve denizin doldurulması 2004 yılında başlayan bir süreç. İlgili firma 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla projelendirme çalışması yapmış. Süreç 2007, 2008, 2010 ve nihayetinde 2014’de sonuçlandırılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve  2014’de de Maliye Bakanlığı yasal süreci tamamlamışlardır. Bu arada içinde Bakırköy Belediyesi’nin de olduğu 18 kurumdan da görüş ve onay alınmıştır.  14.11.2014 tarihinde bütün yasal süreci; Bakanlıklar ve Kurumlar nezdinde tamamlanmış  denize dolgu  ve mega yat limanı yapılmasını tescil ettik ve kayıt altına aldık.  Proje alanında ,  yapı inşaat ruhsat izniyle ilgili ne bize  müteahhit firmanın başvurusu var ;  nede bizim verdiğimiz bir izin var.                                                                         

Bu inşaat projesine ait    başvuru olduğu zaman; tüm  İstanbul’u ilgilendirdiği için;  meslek odaları, sivil toplum örgütleri, büyükşehir belediye meclisi üyeleri ve il başkanlığımız ile değerlendirme yaparız. Bu arada bir konuyu da açıklamak istiyorum eğer biz 45 gün içinde projeyi onaylamazsak Büyükşehir Belediyesi veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeyi onaylayabilir.

 

İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın da yaptığı konuşmada,” Bu doğru bir proje değil. İstanbul bir kısır döngünün içine sokuluyor. Şu an içinde bulunduğumuz alan normalde sahile 100 metre yani burası da bir dolgu alanı. Şimdi bu dolgu alanını dikine 600 metre daha uzatıyorlar. Karadaki rant yetmedi şimdi de rantı denize taşıyorlar. Biz katlardaki ranta da, yatlardaki ranta da karşıyız. Kılınmak istenen rant ekonomisini reddediyoruz. Bu kabul edilemez. Biz insan hakkı kadar doğa hakkı kavramını da yerleştirmek istiyoruz.” dedi.

Mimarlar Odası adına konuşan Süleyman Solmaz da hükümetin aldığı bir kararı eleştirerek,” Artık böyle projelerde ÇED raporu istenmiyor. Bu çok yanlış. Bizim meslek odaları olarak gerekli görüşü bildirmemiz için ÇED raporu olmalı. 3. Havaalanı için ÇED raporuna istinaden iptal davası açmıştık ama sonra bir gecede alınan kararla ÇED raporu istenmesini yürürlükten kaldırdılar. “şeklinde düşüncelerini bildirdi.

 

 

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2