logo

reklam

KAZA SONRASI ARACINIZDA OLUŞAN DEĞER KAYBINI TAHSİL EDEBİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?


Av.İpek BİTER
info@ipekbiter.av.tr

Özellikle büyükşehirlerde ne yazık ki trafik kazaları artık hayatımızın olağan bir parçası oldu. Dalgınlık ve dikkatsizlik gibi durumların sebebiyet verdiği anlık hatalar trafik kazaları ile sonuçlanmakta, bu da kimi zaman can kaybına, kimi zaman da araç hasarlarına ortam hazırlamaktadır.

 

Araçta meydana gelen hasarlar, en iyi şekilde tamir edilmiş ve hatta yeni parça ile değiştirilmiş olsa dahi kaza yapan araçta değer kaybı meydana gelmektedir. Araç değer kaybı, hasar olarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kazada kusursuz taraf iseniz; söz konusu bu düşüşün tahsil edilmesi hukuken mümkündür.

 

Araç değer kaybının hesaplanmasında değer kaybı oluşan aracın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi faktörler etkili olmaktadır.

 

Kazaya neden olan sürücü, kazada kusursuz olan sürücünün aracında meydana gelen değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında “trafik sigortası” devreye girecektir. Aracınızdaki değer kaybını karşılamak için öncelikle ekspertiz raporu almalı, bu raporu karşı tarafın sigorta şirketine iletmek suretiyle tespit edilen tutarı talep etmelisiniz. Bu şekilde tahsil edilemeyen değer kaybı miktarı; tahkim veya dava yoluyla tahsil edilebilir hale gelecektir.

 

Burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, bu tür talepler için iki yıllık hak düşürücü sürenin söz konusu olmasıdır. Bu süre, kazanın gerçekleştirdiği tarihten başlamaktadır.

 

Kaza nedeniyle değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir, kazada kusuru ve/veya sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası yalnızca kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişinin değer kaybını karşılamaktadır. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortasıdır. Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almamaktadır. Bu nedenle de kasko sigortasından bu hususa ilişkin talepte bulunulması hukuken mümkün değildir. Günümüzde yalnızca birkaç sigorta şirketi, kasko sigortası kapsamında araç değer kaybı güvencesine yer vermektedir.

 

Yukarıda da izah edildiği gibi; meydana gelen bir trafik kazasında kusursuz taraf iseniz; aracınızın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi etkiler doğrultusunda tespit edilen araç değer kaybını kazaya sebebiyet veren araç sahibinin trafik sigortasından tahsil etmeniz mümkündür. Yerleşik Yargıtay içtihatları da bu doğrultudadır.

 

Share
925 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hz.Yunus’un Duası

  07 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  DERT ve KEDERİ OLANLAR MUTLAKA OKUSUN Putlara tapmakta bulunan Ninuva halkı, Hz. Yunus’un otuz üç sene devam eden nasihatlerini dinlemediler. Hz. Yunus (s.a) da, kendisine Allah (c.c) tarafından daha izin verilmeden Ninuva’yı bıraktı, Dicle kenarına gitti. Bir gemiye binip bir tarafa gitmek istedi fakat gemi yürümedi. İçinde bulunanlar: “Aramızda bir suçlu köle var” demeye ve kura atmaya başladılar. Hz. Yunus (a.s): “O suçlu köle benim, Rabbimden daha izin almadan kavmimi terk ettim. “dedi ve kendisini suya attı. Derhal bir büyük balık taraf...
 • Mardin’de ki Terör Olayları, Elektrik, Hastane, Uyuşturucu, Belediye ve Diğer Birçok Problem…

  07 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Mezopotamya ve Ortadoğu’nun en kadim kültür başkentlerinden olan Mardin şehrimizi ve yaşanmakta olan sorunlarına değinmek istiyorum.   Mardin şehri tabiri caizse tüm taşları tarih koktuğu, taşların dile geldiği en önemli kadim kültür şehirlerinden bir tanesidir herkesin gözünde.    Mardin büyüleyici ve de gizemli bir şehir olmakla beraber, kendi içerisinde birçok dillerin, kültürlerin, dinlerin, toplumların, büyüleyici efsanelerin ve insanlık tarihlerinin buluşturduğu, bu gizemli şehirde okunası bir kitapmışız gibiyiz hepi...
 • CHP’NİN ÜST AKLI FETÖ MÜ? KILIÇDAROĞLU’NDAN AKLA ZİYAN SÖZLER FETÖ’CÜLERE YİNE SAHİP ÇIKTI

  06 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Fetullahçı Terör Örgütü’nün 6 Mayıs 2010’da Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosuyla iş başına getirilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Aralık 2013’te ABD’nin Başkenti Washington’un yolunu tuttu. O güne göre şaşırtıcı bir şekilde, FETÖ’nün ülkedeki en güçlü terör yuvalarından Türk Amerikan Birliği temsilcileri ile buluştu. Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’cülerle yaptığı görüşme ile darbe girişiminin ilişkisi olup, olmadığı hala gündeme gelmedi. FETÖ’cüler, o tarihte Kılıçdaroğlu’na 17-25 Aralık’ı anlattı mı? Anlattıysa, ne gibi pazarlıklar yapıldı? ...
 • İyi Niyet

  06 Aralık 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Niyet ne demektir? CEVAP Niyet, emre itaat ve Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için yaptığını kalbinden geçirmek demektir. Niyet, ibadet yapmayı kalbe getirmek, hatırlamak değildir. Allahü teâlâ için yapmayı irade etmek, istemek demektir. Niyet, ibadete başlarken yapılır. Daha önce, mesela bir gün önce yapılırsa, niyet olmaz. Buna emel, arzu, vaat denir. Mesela, Hanefi’de oruca niyet etmek zamanı, bir gün önce, güneşin batmasından başlayarak, ertesi gün, öğleye bir saat kalıncaya kadardır. Daha önce veya daha sonra yapılırsa caiz olmaz. Na...
UA-36507442-2