logo

reklam

KAZA SONRASI ARACINIZDA OLUŞAN DEĞER KAYBINI TAHSİL EDEBİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?


Av.İpek BİTER
info@ipekbiter.av.tr

Özellikle büyükşehirlerde ne yazık ki trafik kazaları artık hayatımızın olağan bir parçası oldu. Dalgınlık ve dikkatsizlik gibi durumların sebebiyet verdiği anlık hatalar trafik kazaları ile sonuçlanmakta, bu da kimi zaman can kaybına, kimi zaman da araç hasarlarına ortam hazırlamaktadır.

 

Araçta meydana gelen hasarlar, en iyi şekilde tamir edilmiş ve hatta yeni parça ile değiştirilmiş olsa dahi kaza yapan araçta değer kaybı meydana gelmektedir. Araç değer kaybı, hasar olarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kazada kusursuz taraf iseniz; söz konusu bu düşüşün tahsil edilmesi hukuken mümkündür.

 

Araç değer kaybının hesaplanmasında değer kaybı oluşan aracın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi faktörler etkili olmaktadır.

 

Kazaya neden olan sürücü, kazada kusursuz olan sürücünün aracında meydana gelen değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında “trafik sigortası” devreye girecektir. Aracınızdaki değer kaybını karşılamak için öncelikle ekspertiz raporu almalı, bu raporu karşı tarafın sigorta şirketine iletmek suretiyle tespit edilen tutarı talep etmelisiniz. Bu şekilde tahsil edilemeyen değer kaybı miktarı; tahkim veya dava yoluyla tahsil edilebilir hale gelecektir.

 

Burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, bu tür talepler için iki yıllık hak düşürücü sürenin söz konusu olmasıdır. Bu süre, kazanın gerçekleştirdiği tarihten başlamaktadır.

 

Kaza nedeniyle değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir, kazada kusuru ve/veya sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası yalnızca kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişinin değer kaybını karşılamaktadır. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortasıdır. Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almamaktadır. Bu nedenle de kasko sigortasından bu hususa ilişkin talepte bulunulması hukuken mümkün değildir. Günümüzde yalnızca birkaç sigorta şirketi, kasko sigortası kapsamında araç değer kaybı güvencesine yer vermektedir.

 

Yukarıda da izah edildiği gibi; meydana gelen bir trafik kazasında kusursuz taraf iseniz; aracınızın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi etkiler doğrultusunda tespit edilen araç değer kaybını kazaya sebebiyet veren araç sahibinin trafik sigortasından tahsil etmeniz mümkündür. Yerleşik Yargıtay içtihatları da bu doğrultudadır.

 

Share
1055 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ebu Cehil’i tanır mısınız?

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ebu Cehil’i tanır mısınız? Muhacir sahabilerden Abdurrahman bin Avf hazretleri “radıyallahü anh”, yaşlı haline rağmen Bedir cengine katılmıştı. İki taraf yerlerini almış, birazdan tarihin en mühim ve anlamlı cengi başlayacaktı. O ara, Medineli iki delikanlı yanaştı bu gün görmüş ihtiyarın yanına. - Amca, bakar mısınız! - Buyurun evlatlar. - Siz, Ebu Cehili tanırsınız herhalde? - Tabii, tanıyorum. Gençler heyecan yüklüydüler. - Onu bize gösterir misiniz? - Olur, ama niçin? - Onunla bir hesabımız var da bugün. - Onunla hepimiz...
 • Allah Hükmünde Ortak Kılmaz! I

  24 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

    Allah… Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz." (Kehf Suresi, 26)   Gerçek Kur’an ahlakı, Kur’an'a tam olarak uyulduğunda yaşanabilir. Allah'ın indirdikleri dışında açıklamalar getirmeye çalışmak, yorumlarda bulunmak insana her zaman kayıp getirir. Yüce Allah, "... Aralarında Allah’ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen haktan sapıp onların heva (istek ve tutku)larına uyma..." (Maide Suresi, 48) ayetiyle müminlerin ölçüsünün ve yol göstericisinin, Allah'ın indirdiği hükümler olduğunu bildirir. Bundan başka yollar insanı doğrulara...
 • Bu din, vermek dinidir

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Bu din, vermek dinidir İran Evliyasından Muhyiddin-i Dusti hazretlerine “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı dostları gelip; - Dünyada en güzel şey nedir? diye sordular. Cevabında; - Dünyada en güzel şey, dünyaya düşkün olmamaktır, buyurdu. Anlayamadılar. O zaman sordu onlara: - Sizce dünyada en kıymetli maden nedir? - Altındır efendim. - Peki altından kıymetli olan nedir? - Bilmiyoruz hocam, nedir? - O altını, ihtiyaç sahibi başka Müslümana vermektir. Bu din, vermek dinidir. Veren aziz olur, alansa ...
 • Sevgilinin Sevgiliye Kavuştuğu Gece: Miraç Gecesi

  23 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Sevgilinin sevgiliye kavuştuğu en güzel, en kutlu ve de en mübarek olan gecelerden bir gece olan Miraç kandili ve gecesi tüm Müslüman alemine hayırlı olsun.   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) göğe yükselerek Yüceler yücesi olan Yüce Mevla’nın huzuruna en güzel şekilde kabul edildiği mübarek gecedir.  İlahilerin birçok sırrını, hikmetini ve de bereketini kendi bünyesinde bulunduran bu gecede İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle ifade edilmektedir: “Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (M...
UA-36507442-2