logo

reklam

KAZA SONRASI ARACINIZDA OLUŞAN DEĞER KAYBINI TAHSİL EDEBİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ?


Av.İpek BİTER
info@ipekbiter.av.tr

Özellikle büyükşehirlerde ne yazık ki trafik kazaları artık hayatımızın olağan bir parçası oldu. Dalgınlık ve dikkatsizlik gibi durumların sebebiyet verdiği anlık hatalar trafik kazaları ile sonuçlanmakta, bu da kimi zaman can kaybına, kimi zaman da araç hasarlarına ortam hazırlamaktadır.

 

Araçta meydana gelen hasarlar, en iyi şekilde tamir edilmiş ve hatta yeni parça ile değiştirilmiş olsa dahi kaza yapan araçta değer kaybı meydana gelmektedir. Araç değer kaybı, hasar olarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kazada kusursuz taraf iseniz; söz konusu bu düşüşün tahsil edilmesi hukuken mümkündür.

 

Araç değer kaybının hesaplanmasında değer kaybı oluşan aracın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi faktörler etkili olmaktadır.

 

Kazaya neden olan sürücü, kazada kusursuz olan sürücünün aracında meydana gelen değer kaybını karşılamakla mükelleftir. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında “trafik sigortası” devreye girecektir. Aracınızdaki değer kaybını karşılamak için öncelikle ekspertiz raporu almalı, bu raporu karşı tarafın sigorta şirketine iletmek suretiyle tespit edilen tutarı talep etmelisiniz. Bu şekilde tahsil edilemeyen değer kaybı miktarı; tahkim veya dava yoluyla tahsil edilebilir hale gelecektir.

 

Burada üzerinde durulması gereken en önemli husus, bu tür talepler için iki yıllık hak düşürücü sürenin söz konusu olmasıdır. Bu süre, kazanın gerçekleştirdiği tarihten başlamaktadır.

 

Kaza nedeniyle değer kaybına uğrayan araç tek olmayabilir, kazada kusuru ve/veya sorumluluğu bulunan kişilerin aracında da değer kaybı meydana gelebilir. Ancak trafik sigortası yalnızca kazada sorumluluğu bulunmayan veya sorumluluk oranı az olan kişinin değer kaybını karşılamaktadır. Kazaya neden olan kişilerin güvencesi ise kasko sigortasıdır. Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almamaktadır. Bu nedenle de kasko sigortasından bu hususa ilişkin talepte bulunulması hukuken mümkün değildir. Günümüzde yalnızca birkaç sigorta şirketi, kasko sigortası kapsamında araç değer kaybı güvencesine yer vermektedir.

 

Yukarıda da izah edildiği gibi; meydana gelen bir trafik kazasında kusursuz taraf iseniz; aracınızın üretim yılı, hasar geçmişi ve niteliği, kilometresi, marka ve model bilgisi, trafiğe çıkış tarihi, pazar değeri gibi etkiler doğrultusunda tespit edilen araç değer kaybını kazaya sebebiyet veren araç sahibinin trafik sigortasından tahsil etmeniz mümkündür. Yerleşik Yargıtay içtihatları da bu doğrultudadır.

 

Share
1018 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EVET-HAYIR TARTIŞMALARI

  25 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Evet mi, hayır mı tartışmaları devam ediyor. Duyduğum yorumlar şöyle: *Tayyip ne diyordu, evet mi diyordu? Öyleyse ben de evet derim. *Chp hayır diyorsa ben evet derim, onlar ne derse tersini yaparım. *Aman ne bileyim, Evet diyelim bakalım kurt mu kuzu mu görelim. *ABD'de de başkanlık sistemi var öyleyse evet *Ay anayasa değişiyor koca ülke bir kişinin iki dudağının arasına bırakılır mı hayır tabi ki *Erdoğan'a güveniyorum ama ondan sonra gelecek kişilerin ne olacağını bilemeyiz onun için hayır *Uzun Adam neredeyse ben oradayım. *Kocam ...
 • MİSAFİR’İN—BEREKETİ

  25 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ---MİSAFİR'İN---BEREKETİ--- Bir gün Peygamber Efendimize bir Sahabi eşinden şikayete gelir. "Benim eşim misafiri sevmiyor. Bana ne gibi tavsiyede bulunursunuz?" der. Efendimiz ( sav ) ; "Yarın size misafir olacağım. Eşin, ben içeri girerken de baksın ,çıkarken de baksın der." Sahabi eşine efendimizin geleceğini müjdeler. Eşi çok sevinir . Yalnız dışarıdan içeri girerkende çıkarkende bakmasını söyler ve hazırlıklarını yapar . Ertesi gün olur. Efendimiz ( sav ) gelirken Pencereden bakınca ne görsün ki! Efendimiz gümüşten tepsi içinde, cennett...
 • İnsanlık

  24 Şubat 2017 KÖŞE YAZARLARI

  (Uyarı :Bu kısa yazı nefse hoş gelmeyecek sözler içermektedir.!) - Her birimiz; kadını ve erkeği ile, âlimi ve câhili ile, zengini ya da fakiri ile her an hataya ve günaha düşebilecek acizleriz. Bu potansiyel her birimizde belli oranlarda mevcut iken, insanlara tepeden bakan göz olmaya özenmeyelim, o muhtemel hata ve günahlara düşmemek için çabalayalım ve dua edelim. - İşte Kainat'ın en akıllı, en ihlas sahibi, Allah'a en sevgili olanı, ve en temiz olanı Efendimiz aleyhisselâtu ve'sSelâmın bu konuda hepimizin nefsine tokat niteliğinde buy...
 • Gaziosmanpaşa Dumlupınar orta okulu Sabah Namazımda buluştu

  24 Şubat 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Peygamberim önderim projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Dumlupınar orta okulu Namaz alışkanlığı kazanan 150 öğrenci Küçükköy Paşa Cami'inde buluşarak sabah Namazlarını ede ettiler. Namaz sonrası Camii imamı Nafız  Sevindik öğrencilere meyva suyu ve kek ikram eti.cami çıkışında ise yeni mahalle muhtarı Ahmet Çatkçı öğrencilere ve vatandaşlara Lokum ikram etti.daha sonra okulun yulunu tutan öğrenviler ve veliler Dumlupınar orta okulu müdürü İlkay Gül hazırlattığı kahvaltıya geçtiler Okul  müdürü programa katılan velilere öğrencilere Gop Anadol...
UA-36507442-2