logo

KATI’ VE TEZHİP’İN İNCELİKLERİNİ ANLATTILAR

0Milli değerlerimize sahip çıkan Küçükçekmece Belediyesi, Geleneksel Sanatlarımız Katı’ ve Tezhip’i gençlerle buluşturdu.

Halkalı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi yöneticisi Hakan Dağlı’nın yönetiminde gerçekleşen söyleşide, tezhip sanatçısı Sevgi İlteş ve katı’ sanatçısı Ersin Yıldızhan, gençlere bu iki sanat dalını tanıttı.

“TEZHİP İÇİN SABIR ÇOK ÖNEMLİDİR”

Gençlerin geleneksel sanatlara olan ilgisini ortaya çıkarmak ve artırmak için uğraştıklarını kaydeden Sevgi İlteş, “Altınla yapılan süslemelere tezhip denir. Malzememiz altındır. 2-3 saatlik bir işleme sonrası altın sürülebilecek bir hal alır. Sonrasında ise mührelerle altını parlatırız. Bazı çalışmalar 7-8 ay bile sürebilir. Bu nedenle tezhipte sabır çok önemlidir” dedi.

“MALZEMEMİZ RENGARENK KAĞITLAR”

Ersin Yıldızhan ise “Katı’ herhangi bir yazıyı, ince kağıda aktararak, oradan da oyup keserek başka bir zemine yapıştırma sanatıdır. Malzememiz çeşitli renklerde kağıttır. Ebrulu kağıtlar, origami kağıtlar kullanılır” diyerek Katı’ sanatının örneklerini öğrencilere gösterdi.

USTA VE ÇIRAK ÇALIŞMALARI AYNI SERGİDE

Programda ayrıca, Geleneksel Sanatlar Akademisi Karma Sergisi öğrencilerin beğenisine sunuldu. Sergide hem Geleneksel Sanatlar Akademisi ustalarının hem de çıraklarının çalışmaları yer alıyor. Program sonunda ise okul müdürü Ercüment Demirkol konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Share
441 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2