logo

30 Nisan 2015

KARTAL’DA ATIK LASTİKLER GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

1Kartal Belediyesi ilçede yürüttüğü atık yağ, atık pil, elektronik atık toplama ve kırmızı solucanla gübre üretiminin yanı sıra atık lastik toplama projesiyle vatandaşın çevre bilincini geliştirmeye ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Kartal ilçesi sınırları içerisinde ömrünü tamamlamış lastiklerin çevreye zarar vermeden, geri kazanım ve bertarafı için ücretsiz toplanması “Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği’’ gereği Kartal Belediyesi ile protokolü bulunan lisanslı firma tarafından devam ediyor.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 2009’dan bu yana devam eden atık lastik toplama ve geri dönüştürme çalışmaları ile Kartal’da çevre sağlığının korunması ve çevre bilincinin arttırılması hedefleniyor. Uzun yıllardır tüm gelişmiş ekonomilerde önemli bir çevre sorunu oluşturan Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin (ÖTL) toplanması, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılması için önemli tedbirler alınırken, alternatif kullanım alanları da oluşturulmaya çalışılıyor. Atık lastiklerin değerlendirme yöntemleri; yeniden kaplama, geri dönüştürme ve enerji elde ederek geri kazandırılıyor.

Kartal Belediyesi, Kartal genelinde resmi olarak işyerlerinden ya da lastik bulunan her alandan atık lastikleri 2009 yılından bu yana toplamaya devam ediyor. 2009- 2015 yılları arasında Kartal Belediyesi tarafından 1 ton 622 kg 543 g lastik toplanarak önemli bir yol kat edildi.
Ömrünü tamamlamış lastikler, geri dönüşüme kazandırıldığı takdirde birçok fayda sağlıyor. Bu lastikler dönüştürülerek kauçuk imalatında, asfalt katkı malzemesi, yüzey kaplama malzemesi, lastik karo taşı üretimi gibi alanlarda değerlendirilebiliyor. Granül haline getirilen ömrünü tamamlamış lastikler, sentetik polimerler ve termoplastik ile karıştırılıp kalıplandığında oyun alanları ve spor salonları gibi alanların kaplanmasında ve otomotiv yan sanayinde hammadde olarak kullanılıyor. Uzmanlar, geri dönüştürülen ve asfalta katkı malzemesi olarak karıştırılan lastiklerin, asfaltın daha sessiz, daha dayanıklı olmasını sağladığını, fren mesafesinin kısaldığını ve bakım masraflarında önemli oranda azalma ortaya çıktığını belirtiyor. Diğer yandan ömrünü tamamlamış lastikler, yüksek kalorifik değeri ile yüksek kalitede bir kömüre eşdeğer olduğundan fosil yakıtlara karşı da önemli bir “alternatif” oluşturuyor. Ömrünü tamamlamış lastiklerini Kartal Belediyesi ekiplerine teslim etmek isteyen Kartallı vatandaşlar, 280 60 60 numaralı Alo Çevre hattını arayabilirler.

 

 

Share
359 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2