logo

07 Haziran 2016

KARTAL KOŞUYOLU YÜKSEK İHTİSAS EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ NUTRİSYON SEMPOZYUMU

Malnutrisyon’ yani kötü beslenme, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu noktadan hareketle İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından, Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Cerrahisi Güncelleme Toplantıları kapsamında, 27 Mayıs 2016 tarihinde beslenme ile ilgili güncel konuların tartışıldığı, Nutrisyon Sempozyumu düzenlenmiştir.8d94fa33-72b0-436c-8b33-cad3f6104b27

Sağlık Bakanlığının Nütrisyon konusu ile ilgili çalışmaları doğrultusunda gerçekleştirilen Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Cerrahisi Güncelleme Toplantısı-4 Nutrisyon Sempozyumu, ortak paydaşlara belli standartları konuşma, tartışma ve farkındalığı artırma imkânı sağlamıştır. Akademik bir seviyede gerçekleştirilen sempozyuma İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Yakup ÇAĞ, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK, KEPAN (Klinik Enteral Parenteral Nutrisyon Derneği)  Başkanı Prof. Dr. Sadık KILIÇTURGAY, Genel Cerrahi, Gastroenteroloji Cerrahisi, Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Yoğun Bakım, Anestezi, Onkoloji, Dâhiliye branşlarında birçok sağlık profesyoneli ile bazı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin Nutrisyon Timleri katılmıştır.

Sempozyum, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK’in Sağlık Bilimleri Üniversitesini tanıttığı açılış konuşması ile başlamıştır. Sempozyum kapsamında özellikle yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi edilen hastaların; beslenme durumunun değerlendirilmesi, beslenme yetersizliği (malnutrisyon) olan hastalar ile ilgili yapılması gerekenler ve bu konuda tıbbi beslenme ile ilgilenen uluslararası kuruluş ve derneklerin standart yaklaşımları ele alınmıştır. Sempozyumda; cerrahi müdahale geçirecek hastalar, yoğun bakım hastaları ve ciddi dahili sağlık sorunları olan hastalarda beslenme yetersizliği ile komplikasyonlarının ölüm oranlarını nasıl artırdığı, hastalarda iyileşme sürecini nasıl olumsuz etkilediği ve hastane yatış sürelerini nasıl uzattığı konuları literatür eşliğinde sunularak tartışılmıştır. Ayrıca damardan veya gastrointestinal sistemden beslenmenin hangi durumlarda tercih edilmesi gerekliliği, avantajları ve dezavantajları anlatılmıştır. Sempozyumda konuşmalarını gerçekleştiren KEPAN ( Klinik Enteral Parenteral Nutrisyon Derneği)  Başkanı Prof. Dr. Sadık KILIÇTURGAY, kanser hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası yapılacak tıbbi beslemenin özelliklerini ve avantajlarını katılımcılar ile paylaşmıştır. Sempozyumda kemoterapi ve radyoterapi sürecine geçen kanser hastalarındaki beslenme durumu ve tıbbi beslenme konuları da anlatılarak, İnflamatuar (Çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu; hararet artması, kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon) barsak hastalıklarındaki tıbbi beslenme konularına değinilmiştir. Sempozyumun konuları çerçevesinde son olarak kalp hastalıklarında tıbbi beslenme gereksinimleri ile özellikleri sunularak beslenmeye ait gelişebilecek komplikasyonlar ve bunlarla mücadele yolları sunulmuştur.  

Sindirim Sistemi Hastalıkları Ve Cerrahisi Güncelleme Toplantısı-4 Nutrisyon Sempozyumu, konuşmacı ve dinleyicilerin interaktif katılımları ile sonlandırılmıştır.

Share
1920 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2