logo

reklam

KAPİTALİZM SÖMÜRGE İŞBİRLİĞİ


Orhan ARSLAN
orhanarslanmatoglu@hotmail.com
                                           KAPİTALİZM         SÖMÜRGE          İŞBİRLİĞİ
             Rusya, Devlet olarak; ben neden orta doğu arenasında yokum, dedi. Arkasından, Devlet başkanına verilen yetki ile birlikte; Suriye” de yerini aldı. Kendi yararını, daha da çoğaltmak adına; savaş birimlerini; o, bölgeye yönlendirdi. Bu da göstermiştir ki; Yarar ilişkisi, gelecekte, sömürme duygusu,  Dolaylı olarak; esir alma, köleleştirme, düşünceleri, Dünya Milletlerinde; gücü ve parayı elinde bulunduranların vazgeçemeyeceği, bir özelliktir. Yok etmek istedikleri, yahut sömürmek istedikleri devletlerin; şah damarlarını hedef almaktadırlar. Beslenmek için; en güzel yer olduğu gibi; karşı tarafı zayıf bırakmak adına da;  hedef seçilen, en güzel yerdir.
            Dünya üzerinde kapitalizmin yaşama biçimi olarak hayatta; yaşanılabilir konuma gelmesinden sonra; sosyal hayatın dengesizlikleri; Gelişmekte olan, az gelişmiş ülkelerde; daha da fazlalaşmıştır. Kapitalizm, ekonomik olarak kendini kabul ettirdiği gibi; ona bağlı olan sosyal ve kültürel etkinliğini de kabul ettirmiştir. Kısacası her alanda kendi kültürünü de yerleştirmiştir. Şah damarını hedef almıştır.
Yerel anlamda;  Ekonomisi ile; bizi ezerken, buna paralel olan baskın kültürü; sosyal hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Halkımızın, senelerden beri  yerleşmiş, medeniyet kültürüne aykırı olan, kapitalizm kültürünün hakimiyeti; amansız çatışmalardan sonra, hayatımızda kendine yer bulmuştur. Kısacası; bizim fark edemediğimiz, bize karşı olarak başlattığı savaşta epey mevzi kazanmıştır.
            Güçlü devletler; hedeflerine koydukları,  Ülkeler için; plan ve projeler geliştirirler. Bu planların en son noktası; Cephe savaşıdır. Bu tür bir oluşumun merkezi para ve güçtür. Para ve güç insanın sosyal hayatını belirleyen ana faktör olarak kendisini göstermiştir.  Onların, kontrollerinde olan ülkelere, uygulatmaya çalıştıkları ve o, uygulattıkları sistemde;  zengin, daha zengin… fakir,  daha fakir… olarak hayatını devam ettirecektir. Kapitalizmin vazgeçilmezi olan faiz, bu uçurumu daha da derinleştirmektedir. Bankalar, bu sistemin koruyucularıdır. Sosyal hayatta; parası olanın her şeyi rahatça yapabildiği, elde edebileceği gerçeği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yerel anlamda; bu tür yapılanmaları, Güçlü devletler desteklerler. Gelişen olaylar da; kazanç direkt veya dolaylı olarak; kendilerine yansır. O ülkelerdeki; bazı bankalara ortak olurlar. Gizli, gizli sermaye aktarırlar. Böylece, istenilen gelir dengesizliği oluşunca; kaos ve kargaşa ortamı kendisinden, gelir. Bu ortam, onlar için; bulunmaz bir fırsattır..
            Burada önemli olan;  uygulanan kapitalizmin tüm acımasız ayrıntılarını ortadan kaldırmaktır. İnsan için en önemli şey; faiz ortamının ortadan kaldırılmasıdır. Yüce Rabbim, bu kırmızı çizgileri zaten belirtmiştir. İnsana hizmetin en iyisinin faizsiz bir ekonomi olduğunu belirtmektedir. Bizim burada vurgulamak istediğimiz şey ise; bu sistemle yönetilen bir ülkede geliri az olan ve Milli gelirden daha az istifade eden insanların korunması adına; alınması gereken önlemlerden bahsediyoruz. Örneğin insanlar daha iyi şartlarda çalışma imkanları sunulmalıdır. Daha fazla ücretle daha iyi imkanlara sahip insanlar, oluşturulmalıdır. Gelir düzeyinin yükseltilmesinden sonra, o oranda tüm sosyal konumlarının yükseltilmesi, sosyal haklarının daha da genişletilmesi şarttır. Daha iyi bir tanımla Zenginle, fakir arasındaki makasın gittikçe arasındaki açının daraltılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Böylece insanların maddi alandaki sıkıntıları az da olsa giderilmeye çalışılmalıdır. Sosyal hayatın dengesinin bozulması; güçlü devletlerin işine gelmektedir. Ortaya çıkacak, kaos  ortamı, onlar için, sevinilecek bir durumdur.
          best online casino   Ülkeyi yönetecek kadroların bu anlamda işsizlik oranını azaltmak adına çalışmalar yapmaları gerekir. İş açısından istifade edemeyen insanların tüm geçim sıkıntılarını, Devletin üstlenmesi gerekir. Bu çizgiye de çok dikkat etmesi lazımdır. En az geliri olan insan ile, hiç çalışmayan insan açısından gelir elde etme konumu, eşit düzeyde olursa; o zaman insanların çalışmamak gibi bir tembelliğe itileceğini de unutmamak gerekir. Böyle bir konuma sokmamak lazımdır. Çalışan insanlar arasındaki gelir dengesizlikleri ortadan kaldırılabildiği kadar, kaldırılmalıdır. Genel bir değerlendirme ile insanların aş, iş derdi olmadan hayatlarını devam ettirecekleri bir ortamın oluşturulması şarttır. Ekonomik olarak Aile; mutlaka maddi açıdan korunmalıdır. Hemen yakınımızda komşularımızın yaşadığı sıkıntılar, düşünülürse; yukarıda sıraladığım; gelir dağılımından insanların, mümkün olduğu kadar, yararlanması, konusunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar.  Eğer, sıraladığımız olumlu şeyler hayata geçirilmez ise; Aksi  bir durumun sonucu; kaos ortamıdır. Emperyalist güçlerin, en çok istediği ortamdır. Onların bayram yapacağı, zamandır.
            Yönetenler açısından; Gelir dağılımının eşit olmasa bile; Ülkede,  insanların  genelinin memnun olduğu bir ortamı getirmek amaç olmalıdır.  Çünkü, Gücü elinde bulunduran devletler; en çok üzerinde operasyon yapmak istedikleri devletlerin; gelir dağılımının bozulmasını, sosyal hayatının yıpranmasını, O Devleti meydana getiren Milletin, değer yargılarından uzaklaşmasını isterler ve beklerler. Bunun için; çalışmalar yaparlar. O Ülke içerisinde bulunan ve kendilerini destekleyen unsurlara; bu anlamda destek verirler. Bu destek, her anlamda olmaktadır. Eğer; yer altı ve yer üstü zenginlikleriniz, Ülkemizde olduğu gibi, çok verimli  ise; hedef alınma durumunuz, daha da fazladır. Bir de buna; coğrafi ve  siyasi konumunuzu eklerseniz; O zaman ülkeniz her anlamda; hedef tahtası durumundadır. Bu durumdan kurtulmanın yolu; Vahşi kapitalizmin uygulanmasını durdurmaktır. Tüm yan unsurlarının, ortadan kaldırılması gerekir. O zaman; dolaylı olarak, sömürülmekten, köleleşmekten, kurtulmak adına çalışmalar yapmış, oluruz.
             Yönetenlerin, Bu tür, sosyal hayatı daha iyi şartlara getirme çabaları, bu alanda yapılan  çalışmalar; vahşi kapitalizmin düşük gelirliler üzerinde yaptığı, sıkıntılarını gidermeye yöneliktir. Yoksa kapitalizmin acımasızlığını ortadan kaldırmak anlamına gelmez. Sadece Ülke insanının; daha rahat ve huzurlu şeklide yaşamasını sağlamış olur. Kapitalizmin ortadan kaldırılması ve daha insanca yaşanabilecek, faiz sisteminin insanları ezmediği bir sistemin oluşması daha olumlu bir yaklaşım olacaktır. Böyle bir sistemin hayata geçmesi için; kafa yormalıyız. Asıl bağımsızlığımız, o zaman gerçekleşecektir. Sömürüye ve dolaylı köleliğe karşı; kazanımlarımız artacaktır. Bunun için; önce, kapitalizmin yaşanır olması, bu topraklardan uzaklaştırmakla elde edilir.  İnşallah Dünya bugünleri de görecektir.

Share
399 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gönülleri Aydınlatan Regaip Kandili

  30 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Gönül evlerimizi aydınlatan Regaip Kandili mübarek olsun!   Kandiller zincirlerinin ilk halkalarına sahip olan “Regaip” kelimesi herhangi bir şeyi istemesi, elde edilmesi arzu edilen değerler, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.   Kainat’ın Efendisi Hz. Muhammed Mustafa’dan (s.a.v) rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle geçer: “… Sizler sakın ola Recep ayının ilk Cuma arefesini (yani Perşembe gününü ve akşamını, Regaip gecesini) ihmal etmeyesiniz (gaflet içerisinde geçirmeyiniz.) O, öyle...
 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
UA-36507442-2