logo

reklam
01 Nisan 2017

Kanser Tedavisinde Yan Etki Yönetimi Hakkında Hemşirelik Sempozyumu Düzenlendi

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ‘Kanser Tedavisinde Yan Etki Yönetimi’ konulu Hemşirelik Sempozyumu 22 Mart 2017 tarihinde Prof. Dr. Işıl BARLAN konferans salonunda 250 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Başkanlığının Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma ÇIRPI tarafından gerçekleştirilen sempozyumda Hastane Yöneticisi Prof. Dr. İsmail CİNEL, Tıbbi Onkoloji Anabilim Dalından Prof. Dr. P. Fulden YUMUK ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalından Prof. Dr. Beste ATASOY düzenleme kurulunda yer almışlardır. Açılış konuşmalarını Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma ÇIRPI ve Hastane Yöneticisi Prof. Dr. İsmail CİNEL’ in yaptığı sempozyumda 4 panel gerçekleştirilmiştir.

 Oturum başkanlığını Prof. Dr. Beste ATASOY’un yaptığı   “Kemoterapide Güncel Yaklaşımlar” konulu birinci panelde Prof. Dr. P. Fulden YUMUK, Ecz. Songül TEZCAN ve Hem. Gülşah ATAK tarafından “Kemoterapiye Giriş, Kemoterapi Hazırlama ve Uygulama Prensipleri” anlatılmıştır.

  “Kemoterapide Yan Etki Yönetimi” konulu ikinci panelde; Doç. Dr. Nalan BABACAN “Anaflaksi ve Hipersensivite Reaksiyonları”,  Prof. Dr. Faysal DANE “Gastrointestinal Yan Etkiler”, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif ÖZTÜRK “Kemik İliği Baskılanmasına Bağlı Yan Etkiler” konulu sunumlar gerçekleştirmiştir. Hem. Süleyman ACU tarafından “Vaka Sunumu” ile panel tamamlanmıştır.

 Öğleden sonra yapılan oturum başkanlığını Prof. Dr. P. Fulden YUMUK’un yaptığı üçüncü panelde “Radyasyon Onkolojisinde Güncel Yaklaşımlar” başlığı atında; Uzm. Dr. İlknur ÇETİN tarafından “Kanser Tedavisinde Radyoterapinin Yeri”, Hem. Esra ÜRÜN tarafından “Radyoterapide Yan Etki Yönetimi”, Prof. Dr. Beste ATASOY tarafından “Kanser Hastalarında Yaşam Kalitesi” konulu sunumlar gerçekleştirilmiştir.

 Sempozyumumuzun son panelinde ise “Onkolojide Etik ve İletişim” başlığı ele alınmıştır. Doç. Dr. Gürkan SERT tarafından “Onkolojide Etik ve Hukuki Yaklaşımlar” ve Prof. Dr. Kemal KUŞÇU tarafından yapılan “Onkolojide İletişim” başlıklı sunumları ile “Kemoterapide Yan Etki Yönetimi” konulu sempozyum tamamlanmıştır.

  Sempozyuma destek olan tüm eğitimcilere Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma ÇIRPI tarafından teşekkür belgesi takdim edilmiştir.

Share
359 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2