logo

17 Şubat 2016

Kamuda “Paralel ve PKK temizliği!

tusiad_ve_musiad_davutoglu_ile_gorusecek_1434365942_527

Hükümet, bölücü terör örgütü PKK’ya karşı Güneydoğu’da yürüttüğü güven operasyonunu, kamuya da taşıdı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, hem Fethullah Gülen cemaatini, hem de PKK’yı kamudan çıkarmak için genelge yayınladı.
Resmi Gazete’de yayınlanan “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlıklı Başbakanlık genelgesinde, “terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılar” ifadesi kullanılarak, PKK’nın yanısıra, Gülen cemaatiyle bağlantısı olan çalışanlar hakkında idari ve adli işlem yapılmasının önü açıldı.
 Başbakanlık genelgesinde, görevden alınacak personel tarifi, sadece kamu kurum ve kuruluşları ile sınırlı kalmadı. Belediyeler ve kamu ile belediyelere iş yapan taşeron şirketleri de içine alacak kadar geniş tutuldu. Genelgede, “Kamu çalışanları hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde idari nitelikli işlemler yetkili amirler tarafından ivedilikle yapılacaktır, Suç teşkil eden fiiller yönünden ise durum ivedilikle adli mercilere bildirilecektir. Yukarıda belirtilen hususların personel çalışmasına dayalı hizmet alımı ihalesiyle istihdam edilen personel hakkında da ilgili mevzuat çerçevesinde titizlikle uygulanacaktır” ifadesi kullanıldı.
Başbakanlık genelgesine göre, “Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten” yapılara dahil olanlar dışında, bu örgüt ve yapılarla “mücadeleyi engeller bile” soruşturmaya tabi tutulacak.
Genelgede, kimler hakkında işlem yapılacağı şöyle sıralandı;
* Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan,
* Bu örgüt ve yapıların emir ve talimatlarıyla hareket eden
* Bu örgüt ve yapılara yardım eden
* Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgüt veya yapıları desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran
* Bu örgüt ve yapılarla mücadeleyi engelleyen
* Bu örgüt veya propagandasını yapanlar.
  Kaynak: Sözcü

Share
424 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2