logo

02 Haziran 2015

Kamu Başdenetçisinden Avukat Vekâlet Ücreti İle İlgili Karar

9Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, fazla ödenen avukatlık vekalet ücretinin geri ödenmesine ilişkin işlemin iptali talebi hakkında gelen şikâyeti haklı buldu.

Kurum avukatı olan şikâyetçi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından kendisine tebliğ edilen yazıyla, 2006-­2013 yılları arasındaki dönemde fazla ödenen avukatlık vekâlet ücretini ödemesinin istenildiğini öne sürdü. Şikâyetçi, idarenin bu talebine itiraz etti. Ancak şikâyetçi başvurusuna olumlu cevap alamadı. Şikayetçi, 2006­-2013 yılları arasında fazladan ödendiği belirtilen vekâlet ücretlerinin faizi ile geri istenmesi yönünde tesis edilen işlemin iptal edilmesi için hakkını Kamu Denetçiliği Kurumu’nda aradı.

Şikâyeti inceleyen Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, gerek şikâyetçiden talep edilen tutarın şikâyetçinin hatasından, gerçek dışı beyanı veya hilesinden kaynaklanmadığı gibi “açık hata” halinin de bulunmadığı sonucuna vardı. Nihat Ömeroğlu, şikâyetçiden geri ödemesi talep edilen vekâlet ücretlerinin dava açma süresi içerisinde istenilmediği dosyasında mevcut bilgi ve belgelerden tespit ederek, İdarece tesis edilen işlemin Danıştay içtihatları da gözetildiğinde hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, 2006­-2013 yılları arasında şikâyetçiye fazla ödendiği belirtilen vekâlet ücretlerinin, yasal faizi ile birlikte ödenmesi yönündeki işlemin geri alınması ve tekrar geri istenemeyeceği yönünde uygun sürede işlem tesis etmesi için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Tavsiye Kararı gönderdi.

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2