logo

22 Mayıs 2015

Kahlo”Mavi Ev”iyle New York’ta

Frida Kahlo “Mavi Ev”iyle New York’a misafir oldu !…..

2

6 yaşında çocuk felci sonrası bir bacağını kullanamayan,18’indeki trafik kazası sonrası, 32 defa ameliyat
olan, ailenin teşviki ile sıkıntı ve acıdan resim yapmaya başlayan Meksika’lı Frida Kahlo’nun “Frida
Kahlo: Sanat, Bahçe, Yaşam” sergisi çerçevesinde, Meksika’da yaşadığı evinin bir kopyası, ABD’nin New York kentinde yapılarak,ziyarete açıldı.Sergi,16.11.2015 tarihine kadar açık kalacak
Az sergilenen ve kağıt üzerine çalışmaları yer alıyor
Sanatçının Meksika’da yaşadığı “Casa Azul”un Mavi Ev’in bir kopyası, ABD’nin New York kentinde
yapıldı.Son 10 yılda New York’ta Frida Kahlo’ya adanmış ilk sergi, Bronx’taki New York Botanik Bahçesi’nde açıldı. Kahlo’nun az sergilenmiş resimleri ve kağıt üzerine çalışmalarının yer aldığı sergide, sanatçının dikenli kolyeli ve sinek kuşlu otoportresi de, sergilenen eserler arasında yer alıyor. 

Ziyaretçilerin çoğu kadın

New York Botanik Bahçesi’nin kütüphane bölümünde sergilenen Kahlo’nun resimlerinin dışında, sera

bölümünde sanatçının Meksiko’da yaşadığı “Mavi Ev”deki stüdyosu ve kendi yaptığı bahçesinin bir benzeri oluşturuldu. New York’taki serginin açılış gününde, ziyaretçilerin çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve bir çoğunun Frida Kahlo gibi saçlarını güllerle süslediği dikkat çekti.

Mavi Ev’de 1940’a kadar yaşadı

Maviye boyanmış duvarlarıyla, birçok çeşit çiçek ve bitkiyle New York Botanik Bahçesi’nde sergi için yeniden oluşturulan ev, Frida Kahlo’nun çocukluğunun geçtiği ve eşi ünlü ressam Diego Rivera’yla 1940’larda yaşadığı yer olarak biliniyor. turkishny.com‘un haberine göre,Kahlo ve Rivera, 20. yüzyıl sanatının Meksika’da ve dünyadaki en çarpıcı figürlerinden kabul ediliyor.

1954’te Mavi Ev’de hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı Kahlo, çocukluğunun geçtiği evde bir süre eşi Rivera ile yaşamış, 1954 yılında burada hayatını kaybetmişti. Kendisi gibi ünlü Mavi Ev,1955’te eşi Rivera tarafından devlete bağışlanmıştı.Kahlo adına New York Botanik Bahçesi’nde düzenlenen sergi, 16 Kasım’a kadar açık kalacak.

Sıkıntı ve acının getirdiği zafer ve ün 

Meksika’da 1907’da doğan ve 6 yaşında çocuk felci nedeniyle bir bacağını tam olarak kullanamayan, 18’inde trafik kazası sonrası 32 defa ameliyat olan Frida Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı.Bir bacağı yıllar sonra kangren nedeniyle kesildi. 

İşlerinde acı ve gerçekliği yansıtan, Meksika kültürü ve devrimci ulusal kimliğini tuvale taşıyan Kahlo, sürrealist olarak değerlendirilse de, kendisinin sürrealizmi reddettiği biliniyor.

New York’taki ilk sergisini,Breton’un desteğiyle açtı

Sanatçı, New York’taki ilk sergisini, sağlığında 1938’de sürrealist resmin öncü isimlerinden dostu Andre Breton’un desteğiyle açmıştı.Kahlo’nun resimlerinin 55 adedi,otoportreden oluşuyor.New York Botanik Bahçesi’ndeki sergi, 16 Kasım 2015’te kaldırılacak.(Halim UTLU

 

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2