logo

28 Mayıs 2016

Kadın çiftçiler ve Lalegölü Biberi Projesi

7Akdeniz Bölgesi ve Çukurova’nın kırsal bölgelerinde yaşayan kadın çiftçilere, sosyal riski azaltmak, “Lalegölü Biberini” yeniden canlandırmak, turşuluk biber yetiştiriciliğini teşvik etmek ve kadın çiftçilerin ekonomik gelir seviyelerine katkıda bulunmak amacıyla,yeni bir proje hayata geçiriliyor.

Osmaniye İli 2014-2018 Tarım Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında; İl Özel İdaresi Müdürlüğü katkılarıyla, Toprakkale Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Lalegölü Köyünde yaşayan kadın çiftçilere, sosyal riski azaltmak, “Lalegölü Biberini” yeniden canlandırmak, turşuluk biber yetiştiriciliğini teşvik etmek ve kadın çiftçilerin ekonomik gelir seviyelerine katkıda bulunmak amacıyla,yeni bir proje geliştirildi.

49.000 adet biber fidesi dağıtıldı

Lalegölü Biberi Projesi kapsamında, kadın çiftçilere, 19.5.2016 tarihinde 8 da biber yetiştiriciliği alanı için; 49.000 adet Sarı Stone Süs Biberi ve Çorbacı(Turşuluk) Biberi fidesi dağıtımı yapıldı.Düzenlenen dağıtım törenine, Toprakkale Kaymakamı Mehmet MARAŞLI, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim SAĞLAM ve Toprakkale İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet YALÇIN,köylüler,çiftçiler ve davetliler katıldı.

53.000 adet %50 hibeli domates fidesi 

Öte yandan yine Osmaniye Eylem Planı kapsamında,Düziçi ilçesindeki bir kısım kadın ve erkek çiftçilere, yine İl Özel İdare Müdürlüğü desteği ile geçen hafta %50 hibeli olarak 53.000 adet domates fidesi dağıtıldı. Cevahir, Nergiz, Bt-236 ve Bt-986 domates fidesi çeşitlerinin dağıtıldığı törene, Düziçi Kaymakamı Mustafa KOÇ,Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim SAĞLAM, İlçe Müdürü Soner ÇERÇİ, müdürlük teknik personeli ve çiftçiler katıldı.

Tören sonrası Kaymakam KOÇ, İl Müdürü SAĞLAM ve İlçe Müdürü ÇERÇİ, çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak amacıyla kurulan, çilek deneme bahçesini ziyaret etti. Bilal CEYLAN isimli çiftçi tarafından Yarbaşı Beldesi Karacaören Mahallesinde kurulan 6 dekarlık çilek bahçesi, Sweet Ann ve Redlands Hope çeşitlerinden oluşuyor.

Babaoğlu Çiftliği’nin hedefi;720 ton yoğurt, 360 ton beyaz peynir

Yine aynı ekip,Düziçi İlçe Müdürlüğü ve İŞ-KUR’la yapılan protokol kapsamında, Halk Eğitim Merkezinde Mantar Yetiştiriciliği kursuna katılarak, 50 m² alanda istiridye mantarı yetiştiriciliği tesisi kuran Kamil GÖKÇE isimli çiftçiyi ziyaret ederek,üretim ile ilgili bilgi aldı.

Ekibin ziyaretleri arasında, ilçede faaliyet gösteren hayvancılık işletmesi, Babaoğlu Çiftliği de yer aldığından, 180 baş sağman inek kapasiteli, 125 doğumlu buzağısı mevcut işletmede,incelemelerde bulunuldu.Sonrasında Çınar Süt ve Süt Ürünleri (Milcan) Tesisleri gezildi.%50 hibe desteğiyle kurulan tesiste, yıllık 720 ton yoğurt, 360 ton beyaz peynir, 252 ton kaşar peyniri, 468 ton ayran üretimi hedefleniyor.

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2