logo

26 Nisan 2016

KADIN ÇİFTÇİLER PROJESİ hayata geçiyor..

6..Kadın çiftçilerin yüksek gelir getirici alternatif ürün yetiştirmesiyle, ailesine ek gelir sağlaması yanında, ülke ekonomisine de katkıda bulunması amaçlanan Şifalı Bitkilerin Yeni Üreticileri Kadın Çiftçiler Projesi hayata geçiyor. Proje ile kadın üreticiler, Lavanta, Kekik, Adaçayı ve Ekinezya gibi tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye başlıyor.

Aileye ek gelir sağlanacak

Kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilerin, daha verimli tarım yapabilmeleri maksadıyla,Gıda Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü, kadın çiftçileri tarımsal yeniliklerle buluşturmayı sürdürüyor.

Yürütülen ‘Şifalı Bitkilerin Yeni Üreticileri Kadın Çiftçiler” Projesi ile 40 kadın üretici, tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye başlıyor. Kadın çiftçilerin yüksek gelir getirici alternatif ürün yetiştirmesiyle, ailesine ek gelir sağlaması, aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanıyor.

Kadın çiftçilere, 2 bölümlük eğitim verildi

Proje kapsamına alınan bitkiler Lavanta, Kekik, Adaçayı ve Ekinezyanın yetiştirilmesi,bakımı ve hasadı için.40 kadın çiftçiye yönelik, 2 bölümden oluşan bir eğitim programı düzenlendi. Dr. Ünal Karık ve Prof. Dr. Emine Bayram tarafından eğitimler verilirken, aynı zamanda teknik geziler, tarla günleri ve dikim günleri gibi etkinlikleri de programa alındı.Dikim günlerinden birincisi Seferihisar’a bağlı Düzce Mahallesinde gerçekleşti. Eğitim alan 5 Düzce’li kadın çiftçi; toplamda 40 bin adet fide ile Ekinezya, Tıbbi Adaçayı ve Kekik yetiştiriciliğine başladı.

Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü de destekliyor

Bitki dikim alanında düzenlenen törene, Seferihisar Kaymakamı Mesut Çelik, Seferihisar Belediyesi Başkan Vek. Gürhan Özata, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal,

Seferihisar İlçe Müdürü  Ali Özdemir,kurum amirleri, çevre ilçelerden gelen ilçe tarım müdürleri ve çiftçiler katıldı

Düzenlenen törenin açılışında konuşan Seferihisar Kaymakamı Mesut Çelik; ” Kadın çiftçilerimiz bizlere bu işi yapmadaki isteklerini, iradelerini açıkladılar.  Bakanlığımızın talimatlarıyla, il müdürlüğümüzün öncülüğünde, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü’nün de desteğiyle, onların yanında yer aldık. Projenin başarıya ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

Kadın çiftçi projelerinden iyi sonuç alınıyor

“Düzce Köyü’nde yeni bir projeye başlıyoruz. Kadın çiftçilerimizle her sene birden fazla proje yapıyoruz. İşin doğrusu; uyguladığımız, projelerde en iyi netice aldığımız, çok başarılı olduğunu düşündüğümüz, sonuçlarını gördüğümüz projeler, kadın çiftçilerle yaptığımız projeler. Ve her yıl yaptığımız bu çalışmalar, bakanlığımız tarafından diğer illere de örnek gösteriliyor.” diyerek söze başlayan İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal,şöyle devam etti;

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi proje ortağı

“Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, ülkemizin önemli bir eksiğidir. Coğrafyamız, ekolojimiz, insanımız, arazilerimiz tıbbi aromatik bitkileri yetiştirmeye son derece elverişlidir. Bu ürünler yetmediği zaman, ülkemiz ithal ediyor. Dolayısıyla bizim böyle bir açığı da uzun vadede kapatma hedefimiz var.”

Güldal, 2011 yılındaki Şevket-i Bostan ile ilgili projeden de  bahsederek,”Bu tıbbi aromatik bitkilerde de aynı performans görülecektir. Çiftçilerimiz konuya çok arzulu, niyetli, samimi olarak yaklaşıyorlar. Bu küçük bir proje ama tarımsal ürün desenimize ilave büyük bir adım olacak. Katkılarından dolayı proje ortakları olan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum, üreticilerimize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

5 dönümlük bir arazide pilot çalışma başladı

Seferihisar İlçe Müdürü Ali Özdemir de; “Düzce Köyü’nde 5 dönümlük bir arazide Ekinezya, Adaçayı ve Kekik dikeceğiz. Doğanbey Mahallesi’nde de kendi tohumunu alıp fide ürettiğimiz 4 dönümlük bir alanda da dikim yapacağız. Bu bir başlangıçtır. İnşallah ilçemizde bunu daha çok geliştirip kadın çiftçilerin var olan emeklerini, ön plana çıkarmak istiyoruz” dedi.Konuşmaların

ardından protokol, kadın çiftçilerle birlikte, ilk Ekinezya fidelerinin dikimini yaparak,can suyunu verdi.

Share
343 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2