logo

22 Nisan 2016

Japon Butoh ve Uzam Danscı Fukuhara’dan,özel ücretsiz gösteri

Butoh’yu bir doğaçlama dans ve Yeni Butoh Uzam Dansı

   (New Butoh Space Dance) olarak, 1983’de yeniden yarattı….. 

 Japon Butoh ve Uzam Danscı Fukuhara’dan, 22-23 Nisan’da CerModern’de özel ücretsiz gösteri…. 61f7390e-06c8-4f87-b696-7599075a257c

New York, Nairobi, Paris, London, Milano, Frankfurt, İstanbul,Yokohama,

   Santiago, Havana, Mexico City, Osaka,Kyoto,Roma’da özel gösteriler yaptı….

Halim UTLU

Türk-Japon Vakfı’nda (Ankara) ilk kez 2001’de gösteri düzenleyen Japon Butoh ve Uzam Dansı (Space Dance) sanatçısı Tetsuro Fukuhara, yeniden Ankara’ya gelerek, CerModern’de yetişkinler ve çocuklar için, atölye ve seminer  çalışmalarını başlattı

Bir dans sanatçısı, koreograf, yazar ve Tokyo Space Dance’ın kurucusu ve yürütücüsü olan

Tetsuro Fukuhara,18-24 Nisan 2016 tarihleri arasında çeşitli gösterileriler düzenleyerek, sergilemeye başladı.İkinci kuşak Butoh Dans sanatçısı Fukuhara, Butoh dansının büyük ustalarıyla çalıştı. Butoh’yu bir doğaçlama dans ve Yeni Butoh Uzam Dansı (New Butoh Space Dance) olarak 1983 yılında yeniden yarattı.

1990’da ilk gösteriler Paris ve Berlin’de 

1990’da Japon Vakfı tarafından desteklenen ilk gösterilerini Paris ve Berlin’de sundu. 1990’dan bu yana, uluslararası platformlarda sanatını tanıtıyor ve dünyanın birçok ülkesinde eğitimler vererek, gösteriler sergiliyor. Türkiye’deki çalışmalarını çok verimli bulan Fukuhara, Başkentin yanı sıra, İstanbul ve Eskişehir’de atölyeler düzenliyor ve öğrencileri ile gösteriler yapıyor.

Farklı bir kültür ve dans türü 

Butoh Dansının Türkiye’de daha da tanınmasını ve yaygınlaşmasını amaçlayan Japon sanatçı, yetişkinlerin ve çocukların yeni bir beden bilinci deneyimi yaşamalarını, farklı bir kültürle ve dans türüyle tanışmalarını sağlamayı planlıyor. Fukuhara, kendisi tarafından geliştirilen Uzam Dansının (Space Dance), özellikle açık, ya da kapalı kamusal alanlarda sergilenmesini, dans öğrencilerinin ve dans severlerin, bu hareket sanatının felsefesini ve temellerini öğrenmelerini ve yeni bir sanat görüşü kazanmalarını arzuluyor.

Atölye çalışmasına başladı 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda gerçekleştirilen atölye çalışmasında Tetsuro Fukuhara, Butoh ve Uzam Dansına ilişkin çok değerli bilgi ve deneyimlerini Ankara’daki modern dans öğrencileri ve dans severlere aktarıyor. Katılımcılar derin bir beden farkındalığı kazanırken, insan hareketine bakışları da yeni bir boyut kazanıyor.

Türk-Japon Vakfı’nda 19 Nisan’da gösteri yaptı

Türk-Japon Vakfı’nda 19.4.2016 tarihinde 19.00’da, Butoh dansının kısa tarihçesini, bu sanatın ustalarını, kendisi tarafından geliştirilen Uzam Dansının (Space Dance) özelliklerini dinleyiciler ile paylaşan Fukuhara, sanatçı sözel anlatımıyla birlikte, bu danstan kısa örnekler sergiledi.

Japon Usta Fukuhara,  22-23 Nisan tarihlerinde Cer Modern’de yetişkinler için düzenlenen atölyelerde, katılımcıların çevrelerine ve kendi bedenlerine ilişkin farkındalıklarını gelişecek.

Uzay Tüpü’nde farklı bir uzam deneyimi 

23 Nisan’da Çocuk Bayram’ı için Cer Modern’de özel düzenlenen atölye çalışmasında, Fukuhara için Japonya’da özel geliştirilen sentetik kumaştan üretilen Uzay Tüpü’nde (Space Tube) yürüyen 3-10 yaş arası çocuklar, yüksek enerjileri ve yeniliğe açık algıları sayesinde farklı bir uzam deneyimi yaşayacak..

Etkinliğin son günü 24 Nisan’da saat 20.00’de, Cer Modern’de Fukuhara, Türkiye’de daha önce kendisinden Uzam Dansı eğitimi alan dansçılarla, özel bir gösteri sergileyecek.066

Programın içeriği

22 ve 23 Nisan 2016 / Cuma, Cumartesi,CerModern, Saat: 18.00 – 20.00,

Atölye : Yetişkinler için Uzam Dansı (Space Dance) performansına yönelik uygulamalı çalışma.

————————————

23 Nisan 2016 / Cumartesi,CerModern, Saat: 15.00,

23 Nisan Çocuk Bayramı’na Özel Atölye:

Çocuklar için Uzam Tüpü (Space Tube) deneyimi ve Uzam Dansı ile tanışma.

————————————

24 Nisan / Pazar,Cer Modern,Saat: 16.00,

Gösteri: Tetsuro Fukuhara ile öğrencilerinin yaklaşık 1,5 saat süren, Cer Modern’in dış ve iç mekânlarında gerçekleştirilecek doğaçlama gösteri.

 

 TETSURO FUKUHARA KİMDİR?

 

Tetsuro Fukuhara, bir dans sanatçısı, koreograf, yazar ve Tokyo Space Dance’ın kurucusu ve yürütücüsüdür. İkinci kuşak Butoh Dans sanatçısı Fukuhara, ilk eğitmeni Akira Kasai sayesinde 1972-75 yıllarında doğaçlama Butoh Dance tekniği ile tanıştı. Kazuo Ohno sayesinde Butoh’dan nasıl keyif alınabileceğini keşfetti. Son olarak Tatsumi Hijikata ile tanışarak, yeni bir sanat yaratma misyonu edindi.

1983 yılında Hijikata’nın Story of Seven Herbs isimli performansında yer aldı. Hijikata ile tanışması onun için dönüm noktası oldu. Butoh’u bir doğaçlama dans ve Yeni Butoh Uzam Dansı (New Butoh Space Dance) olarak, 1983 yılında yeniden yarattı. 1990 yılında Japon Vakfı tarafından desteklenen ilk gösterilerini, Paris ve Berlin’de sundu. Bu tarihten itibaren uluslararası platformlarda bazı proje ortaklıkları kurarak, birçok uluslararası kurumdan destek aldı.

Üniversitelerde dersler verdi

1995 yılında Londra’daki “Yeni Butoh’nun Batı Esintileri Festivali (East Winds Festival of New Butoh)” isimli festivalde gerçekleştirdiği performansı yoğun ilgi gördü. Avrupa ve Amerika’daki çeşitli performans ve atölyelerin yanı sıra, Beyrut (1996), Kuala Lumpur, Singapur, İstanbul, Ankara, Meksika’da (2000-2002) çalışmalar yaptı. Ortadoğu, Amerika, Asya ve Avrupa’da Japon Kültürü’nü aşan izler keşfetti.

1994’de sanatçı Shusaku Arakawa ve Affordance teorisi ile tanıştı. Sosyal gelişim üzerine fikirler geliştirmeye bu sayede başladı. Mekân ve uzamla ilişkilendirdiği dansını mimarlık, tasarım, bilim ekseninde geliştirdi. Japonya Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen “Digital Space Dance” projesini, 1998 yılında sundu. Bu konu hakkında Boston’da 2003 yılında MIT Medya Laboratuvarı’nda, 1997-2001 yılları arasında Musashino Sanat Üniversitesi’nde, 2001-2003 yılları arasında ise Kantogakuin Üniversitesi’nde dersler verdi. 

Dünyadaki ilk yirmi proje arasında yer aldı

Space Dance onun için artık sadece bir dans değil, aynı zamanda kültürel bağlamda bir tasarım projesine dönüştü. Ders verme deneyimlerine 2004-2006 yılları arasında Japan Aerospace Exploration Agency’de devam etti. 2006 yılında Unesco Prise for Digital Arts’ta projesi dünyadaki ilk yirmi proje arasında yer aldı.2007 yılında 440 çocukla Tokyo’da bir çocuk atölyesi yaptı. Bu atölye pek çok televizyon kanalında haber olarak gösterildi.

Space Dance adlı kitabı, Shunju-sha yayınevi tarafından 2008 yılında Tokyo’da basıldı. 2009 yılında Uganda’da Bangkok ve Kampala’da Ulusal Patravadi Tiyatrosu’nda Japon Elçiliği, Uganda Ulusal Vakfı ve Japon Vakfı tarafından desteklenen performansı seyirci ile buluştu.

New York, Nairobi, Paris, London, Milano, Roma, Frankfurt’da özel gösteriler

Sanatçı 2010-2013 yılları arasında Hiroshima, Tokyo, Kawaguchi, Kamakura, New York, Kampala, Nairobi, Paris, London, Braunchweig, Milano, Roma, Frankfurt, İstanbul, Nara, Nagoya, Inabe, Yokohama, Niigata, Fukui, Kagawa, Kochi, Santiago, Havana, Mexico City, Osaka, Kyoto, Mito ve Kofu’da Space Dance performans ve atölyelerini gerçekleştirdi.

Tetsuro Fukuhara, Türkiye’ye Ankara’ya ilk kez 2001 yılında geldi. Türk-Japon Vakfı’nda ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gösteri ve seminerler düzenledi. Bu sayede Ankara ve Türkiye ilk kez bu ilginç dansla ve sıra dışı dansçıyı tanıma fırsatı buldu. Fukuhara, İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi’nde, Çatı Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği’nde, özel dans ve sanat kuruluşlarında çalışmalar yürüttü. Bafa’da özel bir dans atölyesi gerçekleştirdi. Ankara’da 2014 yılında Ankara Sanat İnisiyatifi Asi Keçi ile kamusal alanda performans gerçekleştirdi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve 2014-2015 yıllarında, Eskişehir Bilim Müzesi tarafından davet edilerek, çocuklarla atölye çalışması yaptı.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2