logo

30 Haziran 2016

İzleyiciye emniyet kemeri taktıran oyun: Kazasız Kul Olmaz

İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde  sahnelenmeyi  hedefleyen ’Kazasız kul olmaz’ adlı Oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Dünyada ilk defa yapılan uygulamada, seyirciler özel koltuklarda oyunu izliyor. Oyun başlamadan yapılan anons ile seyircilerde kemerlerini bağlamaları isteniyor.

best sp kazasız kul olmaz. (1)

İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 il  kapsamlı  ’Kazasız kul olmaz’ adlı Oyun seyircilerin beğenisine sunuldu.
Dünyada bir ilke imza atan İstanbul Gelişim Sanat, iş ve trafik kazaları ayrıca ilk yardıma dikkat çekiyor. Yazan Yöneten Zahrettin Çelik  sanat danışmanlığını Şevket Çoruh  Vatan Şaşmaz,  Proje  danışmanlığını  Tarkan Kadooğlu Ali Yücel Güler Oktay Gündoğdu,   yaptığı 81 il kapsamlı   ’’kazasız kul olmaz’’ adlı oyun seyircilerin beğenisine sunuldu. Proje, Uluslararası Radyocular Birliği tarafından yılın alkışı hak edenler ödülüne layık görüldü. Konusu, ülkemizde kanayan yarası haline gelen iş ve trafik kazalarının akabinde ilkyardımın önemine vurgu yapmaktadır.

 

Seyirciler Emniyet Kemeri Taktı


Dünyada bir ilke imza attılar; Koltuklarda özel olarak emniyet kemeri tasarlandı.anons geldikten sonra seyirciler emniyet kemerlerini takıyor ve kemer takılmadan oyun başlamıyor.   konukların çocuklarıyla ilk defa böyle yararlı bir etkinlikte bulunmalarından çok memnun olduklarını bu tarz projelerin çoğalmasını ifade ettiler  


Oyunun yazarından…


Kazasız kul olmaz oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik, oyun hakkında şöyle dedi:
“Kendi imkanlarımızla Kavşaklar tali yoları, şantiyelerde gözlemler araştırmalar yaparak  hem skeç haline getiriyoruz hem de bu verileri çeşitli kurum ve kuruluşlara paylaşıyoruz.Keşkeler olmaması için kazasız kul olmaz oyununu 2009’da kaleme aldık. Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Ülkemizde yılda 8 bin kişi sadece trafikte hayatını kaybediyor. Dünyada 3. Avrupa’da ise 1. Sıradayız Dünya genelinde 1.6 milyon insan yaşamını yitirmektedir bu kayıplar sosyoekomik ve sosyokültürel tahribi sizin takdirinize  bırakıyoruz. Kaza oranları çok yüksek. Hal böyle iken bizde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli, duyarlı birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız oyunun içinde tek bir mesaj değil birçok konuya değinmek istedik. Eğitsel niteliği  taşıyan bu oyun 7’ den 70’e seyirciyle  buluşturmayı hedefliyoruz” dedi..

kazasız kul olmaz  fotograf (1)

Hedefimiz ve Misyon

 

İlk yardımın önemini hatırlatmak, İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek,  işveren ve personelerin oyundaki hatalarını görmelerini sağlamak, konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek, toplum olarak sağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak, projemiz köy okullarının giyim, kırtasiye, gıda gibi konularda katkıda bulunmaktadır..


İstanbul gelişim tiyatrosunun misyonu, kadına şiddet, iş kazaları, trafik kazaları ilk yardım, köy okulları gibi konuları dramatize ederek toplumu bu yönde farkındalık oluşturma  çabasındadır.

 

OYUN KÜNYE

Yazan ve Yöneten:  Zahrettin Çelik

Sanat Danışmanı:  Şevket Çoruh Vatan Şaşmaz   

 

PROJE DANIŞMANI

Tarkan Kadooğlu

Analitik Yaşam Grubu  – Ali Yücel Güler

Oktay Gündoğdu

Mehmet  Ali Nalbant       

Yusuf Erbaş

Levent Tekin

Savaş KONCA

Av.Adnan TÜZÜN

Yaşar Karaaslan

Öznur SİMAV (Pedagog)

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği

Kostüm:  Aydın Çelik

Türü: Trajikomik  

Müzik:  Majeste Bilinçaltı

İzleyici kitle: 7’den 70’e

Basın Danışmanı : Pro Media

Ödül Tasarım      : Gündoğdu Kristal

Grafik                 : MarkAsimetri 

Koordinatörler:,  Sermin Ortaç ,Abdullah Yılmaz,Hayriye  Hande Şen,İsmail Çelebi ,  Ali Leventöz,Yunus karakurt

www.istanbulgelisimsanat.com

ÖNERİ  ETİKET: kazasız kul olmaz – zahrettin çelik -iş kazaları -trafik kazaları- ilkyardım,şevket çoruh,vatan şaşmaz ali yücel güler

Share
979 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2