logo

26 Haziran 2016

İtikaf nasıl,ne zaman, nerede,ne kadar

Ebu Hanife’ye göre içinde beş vakit namaz kılınan her mescidde itikafta bulunmak caizdir. Nafile olan itikafın en azı bir gündür. Ebu Yusuf en az süreyi, bir günün yarıdan fazlası olarak belirlerken İmam Muhammed itikaf için bir saati de yeterli bulur (Merğinani, el-Hidaye, I, 132).Evet vakit namazlarında dahi niyet edebiliriz veya öğle namazında girip ikindi ve akşam vaktine kadar orada kalabiliriz ve şöylece de niyet edebiliriz.59c82497-d912-45c2-9200-4735f7134a4c

NİYET ETTİM ALLAH RIZASI İÇİN MESCİDDE veya CAMİDE KALDIĞIM SÜRE İÇERSİNDE PEYGABERİMİN(S.A.V.)SÜNNETİ OLAN İTIKAFI EDA ETMEYE .

İtikaf; Kelime anlamı olarak, bir kenara çekilme,oraya bağlanıp kalmaktır Ergenlik çağına ulaşmış ve aklı başında bireylerin mescitlere çekilip bir camide ibadet niyetiyle durması demektir. İtikaf sadece bir hücreye kapanmak veya mescid’e kapanmak değildir. Kişi bu müddeti ibadetle geçirmelidir. kişi kendisini sıradan davranışlardan uzak tutmalıdır. İtikaf’a girilen yerde 5 vakit namazın KILINIYOR olması gereklidir.

İtikâfın adabı:
1. Câmilerin en faziletlisinde ve Ramazanın son on gününde itikâfa girmek.(10 GÜNÜN TAMAMI)
2. İtikâf esnasında sadece hayırlı şeyler konuşmak.
3. On gün boyunca ibadet, zikir, Kur’ân, istiğfar, salavat, dua ve namazla meşgul olan bir insan nefis terbiyesine çalışır.
4. Temiz elbise giymek, güzel koku sürünmek. İtikâfa giren kimse camide yer, içer, uyur ve lâzım olan şeyleri camide alır. Bunlar için dışarı çıkarsa itikâfı bozulur.

Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli ise gusûl yapmak gibi tabiî ihtiyaçları için camiden dışarı çıkar.

.

MUSTAFA HAKKI SEZGİN

Share
394 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2