logo

20 Ağustos 2015

İtfaiyecilikte hedef; AB standartlarında modern itfaiyecilik….

Rastgele atılan sigara ve kibritten, 1078 yangın meydana geldi….

hqdefault

     Kuru ot, saman, çöp ve ekili alanlarda, 

     günde ortalama 50 adet yangın çıkıyor…

    Elektrik kontağından 151,çocukların ateşle 

  oyunundan 18,kasıtlı olarak 116 yangın çıkarıldı…

Halim UTLU

785’i ot ve çalılık alanlarda, 124’ü anız yakılması sonucu, 36’sı ekili alanlarda,12’si ağaçlık bölgelerde, 9’u ormanlık alanlarda olmak üzere,geçen ay Ankara genelinde 1705 yangın çıktı.

Yaz aylarında yangın sayısında büyük artış olduğu gözlenirken, sıcak hava koşullarında alev almaya uygun kuru ot, saman, çöp ve ekili alanlarda meydana gelen yangın sayısı günde ortalama 50’yi aştı.

179 yangın çöplüklerde çıktı

İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın 2015 Temmuz ayı raporuna göre; yaşanan diğer önemli yangın olaylarından 179’u çöplükler, 86’sı motorlu araçlar, 59’u gecekondular, 42’si işyerleri, 31’i konutlar, 30’u değişik binalarda olurken, 206 yangın da değişik mekanlarda meydana geldi.

Elektrik kontağından 151 yangın çıktı

Duyarsız kişilerce yapılan asılsız veya yanlışlıkla yapılan ihbarlar sonucu 106 kez çıkış yapmak zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi raporuna göre;yangınlarda ana unsur tedbirsizlik ve ihmal olurken, rastgele atılan sigara ve kibritten 1078 yangın meydana geldi.

Ayrıca geçen ay boyunca yaşanan yangınların 151’i elektrik kontağından, 19’u kıvılcım sıçramasından,18’i çocukların ateşle oynamasından, 17’si baca tutuşmasından,11’i akaryakıt ve parlayıcı maddelerin alev almasından, 6’sı doğalgaz ve tüp parlamasından oluşurken,116 yangın ise kasıtlı olarak çıkarıldı.81 yangın değişik nedenlerden meydana gelirken, 208 yangının çıkış nedeni tesbit edilemedi.

15 intihara teşebbüs olayında önlem aldı 

Hizmette sınır tanımayan Ankara İtfaiyesi, yangınlara müdahale dışında, Ankaralıların yardım taleplerini de karşıladı.Vatandaşlardan gelen toplam 455 yardım çağrısına cevap veren itfaiye ekipleri, 288 binanın baca temizliğini gerçekleştirdi.36 su baskınına müdahale eden itfaiye ekipleri, 47 olayda asansörde mahsur kalanları kurtardı, 20 olayda da kilitli kalan kapıyı açarak, vatandaşın imdadına yetişti. Ekipler, 2 göçük olayına müdahale etti,15 intihara teşebbüs olayında önlem aldı.

Temmuz’da 818 işyeri denetlendi

Ankara İtfaiyesi Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibi de, 3 boğulma vakasında su altında kalan cesetleri çıkararak, yakınlarına teslim etti.6 bayrak ipi takma indirme hizmetiyle de, destek sağladı.İtfaiye Daire Başkanlığı, denetim hizmeti kapsamında da, ay boyunca 818 işyerini denetledi.

Moderrn itfaiyeciliğin öncülüğüne soyunuyor

Bunun yanında yangınla mücadelede eğitime de önem verilirken,Temmuz ayı boyunca açılan eğitim programlarına toplam 824 kişi katıldı.Özellikle kamu ve özel kurum personeli için İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen yangınla mücadele konusundaki eğitim programları, seminer ve tatbikatlarla, yangınla mücadelenin ana ilkeleri ve çıkması muhtemel yangına ilk müdahalenin nasıl yapılması gerektiği, teorik olarak ve tatbikatlarla anlatıldı.

AB standartlarını yakalamaya çalışan İtfaiye Başkanlığı, her yıl bütçelerini de artırarak,yeni gelişen teknoloji,ekipman ve aletlerle,bir taraftan kendilerini yenilemeye çalışırken, diğer taraftan verilen yeni eğitimlerle de, moderrn itfaiyeciliğin öncülüğüne soyunuyor.

 

 

 

Share
374 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2