logo

04 Mayıs 2016

İŞTE ÖFKEYLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

10Uzm. Klinik Psikolog Elif Güşta Uzun, “Birçok insan bir kişiye öfkelendiğini sanıyor. Ancak o kişiye değil, duruma öfkeleniyor’’ diyerek, öfke kontrolünde kullanılacak teknikleri anlattı.

Uzm. Klinik Psikolog Elif Güşta Uzun, Küçükçekmece Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Küçükçekmeceli vatandaşlarla buluştu.

 

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye katılan Uzun, Küçükçekmeceli vatandaşlara öfke kontrolü hakkında önemli bilgiler vererek, öfkeyi engelleyecek nefes egzersizleri yaptırdı.

 

“BAĞIRMAK, SALDIRMAK EN KOLAYI”

 

İnsanların yaşadıkları olaylar karşısında birçok tepki verdiğini ancak o anki duygularını düşünmediklerini belirten Uzun, “Bağırmak, küfretmek, hakaret etmek, saldırmak kolay. Biz öfkemizi içimize atmadan, doğru ifade etmeyi öğrenmeliyiz” dedi. Öncelikle insanların neye öfkelendiğini öğrenmesi gerektiğini de kaydeden Uzun, “Birçok insan bir kişiye öfkelendiğini sanıyor. Ancak o kişiye değil, duruma öfkeleniyor. Öfkemize sebep olan şeyi görmemiz çok önemli. Öfkemizin kaynağını bilmek; onu kontrol altına almayı sağlar” diye konuştu.

 

PRATİK ÖFKE KONTROLÜ TEKNİKLERİ

 

Öfke kontrolünde kullanılacak bazı teknikleri de katılımcılarla paylaşan Uzun, “10’a kadar sayabilirsiniz. Düşündüğünüz ilk şeyi söylemeyebilirsiniz. Öfkenin gerçek nedenini öğrenip, sakin olmaya çalışabilirsiniz. Ben şu anda öfkeliyim 5 dakika sonra konuşalım diyebilir; bulunduğunuz ortamı terk edip başka bir yere geçebilirsiniz. Nefes egzersizleri yapabilir; burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verebilirsiniz. Elimizle limon sıkıyormuş gibi yapıp sonra yavaşça elimizi gevşetebiliriz. Öne doğru gerilip sonra tüm vücudumuzu gevşetebiliriz. Gözlerimizi kapatıp bir çiçek bahçesinde olduğumuzu düşünebiliriz” dedi.

 

“SEN YERİNE BEN DİLİNİ KULLANIN”

 

Öfkeyi kontrol etmenin yanında ifade etmenin de çok önemli olduğuna değinen Elif Güşta Uzun, “Her zaman sen yerine ben dilini kullanmalısınız. Bunu hayat felsefeniz yapın. Duygu, düşünce ve sevginizi ifade etmeniz çok önemli” diye konuştu. Uzun, söyleşi sonunda ise öfke kontrolü için nefes egzersizi yaptırarak katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

 

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2