logo

18 Kasım 2015

İSTANBUL’UN ULAŞIM TARİHİ BU SERGİDE

6SEYR-Ü SEFER’LE ESKİ BİR İSTANBUL YOLCULUĞU
Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi, 1820’lerden günümüze İstanbul ulaşımının tarihsel gelişimini ‘Seyr-ü Sefer’ isimli sergide sanatseverlerle buluşturdu.
Araştırmacı yazar Akın Kurtoğlu danışmanlığında hazırlanan ve sanatseverlerin yoğun katılım gösterdiği serginin açılışına; Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Besim Müftüoğlu ve Sibel Güllüçayır, İlçe Müftüsü Mustafa Temel ve çok sayıda sanatsever katıldı.
“KÜÇÜKÇEKMECE ULAŞIM ÜSSÜ OLMAYA HAZIRLANIYOR”

Açılışta konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, sergide İstanbul’un ulaşım tarihine damgasını vuran deniz, hava ve kara araçlarının görsel bir şölenle sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu ifade ederek, “Küçükçekmecemiz ulaşım üssü olmaya hazırlanıyor. İlçemize Kirazlı-Halkalı Metro ( İlçemizde 4 İstasyon olacak), Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir Metro (İlçemizde 3 İstasyon olacak), Ataköy-İkitelli Metro (İlçemizde 2 İstasyon olacak) ve Zeytinburnu- Halkalı Gümrüğü Marmaray Hattı (İlçemizde 3 İstasyon olacak) olmak üzere, pek çok yeni ulaşım hatları kazandırmaya hazırlanıyoruz” diye konuştu.

“ESKİ BİR İSTANBUL YOLCULUĞU YAPACAKSINIZ”

Araştırmacı-yazar Akın Kurtoğlu ise, sergide 300 adet nostaljik ulaşım aracı karesi ve özel koleksiyonlardan derlenen malzemelerin yer aldığını söyleyerek, “Burada gördüğünüz eski biletler, jetonlar, durak, istasyon ve yönlendirme levhaları, eski araçlar sizi ilk gençliğinize, çocukluğunuza, o mesud günlere götürecek. Eski bir İstanbul yolculuğu yapmak isteyenleri muhakkak buraya bekliyoruz” diye konuştu.

LEYLANDLARLA KÜÇÜKÇEKMECE TURU

 

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nin kapısında da sergilenen ve bir İstanbul klasiği olan leylandlar, vatandaşlardan yoğun ilgi görürken, protokol üyeleri ve vatandaşlar, leyland araçlarla mini bir Küçükçekmece turu attılar.
ULAŞIMIN İLKLERİ BU SERGİDE
Ulaşımın ilklerine yer verilen sergide, İstanbul’un 200 yıllık ulaşım tarihi fotoğraflarla kronolojik olarak anlatılıyor. İlk Türk Troleybüsü “Tosun”, Boğaziçi’nin ilk vapuru “Buğu” ve bir İstanbul klasiği Leylandlar’a (İngiltere’den alınan ilk 300 otobüs) ait nostaljik kareler yer alıyor. İstanbul ile özdeşleşen fotoğraflar ve ulaşımla ilgili objelerin yer aldığı sergi, ilk vapurdan ve otobüsten Marmaray’a izleyicileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Sergi, 10 Aralık’a kadar sanatseverleri bekliyor.

 

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2