logo

İstanbul’un fethinin 563.yıldönümü Yenikapı’da kutlanacak

ist-fetih

İstanbul’un fethinin 563. yıldönümü Pazar günü Yenikapı meydanında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla kutlanacak.

Tarihimizin güzide zaferlerinden biri olan İstanbul’un fethi bundan 563 yıl önce tarihin altın sayfalarında yerini aldı. Bu tarihten bu yana İstanbul’un kurtuluşu, her yıl 29 Mayıs’ta coşkuyla kutlanıyor. Bu yılki kutlamalar yine Yenikapı’daki Miting alanında gerçekleşecek. Yüzbinlerin Katılması beklenen tören 29 Mayıs Pazar saat 17:00’de başlayacak.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağlayıp bir konuşma yapması beklenen törene önceki yıllarda olduğu gibi İstanbul’un farklı noktalarından belediyelerin tahsis edeceği feribot ve otobüslerle servisler gerçekleştirilecek. Katılmak isteyen vatandaşlarımız bu hizmetlerden yararlanarak miting alanına gidebilirler.

Fethin 563. yılı dolayısıyla 563 kişilik hazırlanan Mehteran Birliği Konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi, Özel Fetih Kutlaması ve Havai Fişek Gösterisi İstanbullularla ve canlı yayınlarla tüm dünya ile buluşacak.
Fethin 563’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde Yenikapı sahiline dünyanın en büyük 3D Mapping sahnesi kuruldu. Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile muhteşem fetih yeniden canlandırılacak. Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhlar titiz bir çalışmayla yeniden üretildi ve bu muhteşem kutlama için bir araya getirildi. Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik bir sahnede; dünya tarihini değiştiren, bir çağ kapatıp başka bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han ile askerleri İstanbul’u yeniden fethedecek.

GEÇTİĞİMİZ YIL GERÇEKLEŞTİRİLEN TÖRENİN GÖRÜNTÜSÜ

MERCEKHABERGAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
948 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2