logo

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ’’ EĞİTİMİ TAMAMLANDI

Küçükçekmece Belediyesi İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık İşleri Müdürlüğü İş Sağlığı Güvenliği biriminin ortaklaşa düzenlediği, ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’’ belediye binasında gerçekleştirildi.

 61f7390e-06c8-4f87-b696-7599075a257c

Küçükçekmece Belediye personeli A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yakup Yıldız ve İş Yeri Hekimi Dr. Saniye Ozan tarafından verilen eğitimde, memur ve sözleşmeli personel bilgilendirildi. 8 gün boyunca süren eğitimde 483 memur, 38 sözleşmeli personele Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildi. Eğitim sonunda değerlendirme sınavında başarılı olan personele ise ‘’Eğitim Katılım Belgesi’’ verildi.


 “KAZALARIN %98’İ ÖNLENEBİLİR’’

İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında bilgi veren Yakup Yıldız, ‘’Bugüne kadar iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 15 Kanun, 28 Tüzük ve 53 yönetmelik bulunmakta. Ayrıca 30 Haziran 2012 tarihinde çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile beraber ülkemizde bu alanda çok ciddi reformlar hayata geçirildi. Türkiye de her 6 dakika bir iş kazası olmakta ve 2,5 saatte bir işçi sakat kalmaktadır. Bu kazalar sonucunda yılda 1000-1500 kişi hayatını kaybetmektedir. Kazaların % 98’i önlenebilir olduğundan İş Sağlığı ve Güvenliği’nin hayatımızdaki yeri önemlidir’’ dedi.
‘’GÜVENLİK KÜLTÜRÜ ÖNEMLİDİR’’

İş güvenliği kültürünün önemli olduğu da vurgulayan Yakup Yıldız, ’’Güvenlik Kültürü; Kurumun sağlık ve güvenlik programlarının yeterliliğine, tarzına ve uygulamadaki ısrarına karar veren birey ve grupların değer, tutum, yetkinlik ve davranış biçimlerinin bir ürünüdür. İş Güvenliğinin kültürü ise iş güvenliğinin öncelikli olduğu yaşam biçimidir. İçselleştirilmiş ve yaşam biçimi haline getirilmiş bilgi güvenlik kültürünü oluşturur ve güvenlik bilgiye dayanır’’ dedi.

 

 “MESLEK HASTALIKLARINI ÖNLEMEK İÇİN”

 

Meslek hastalıklarının tanısı, olası etkenler ve meslek hastalıklarını önlemeye yönelik alınması gereken önlemlerin neler olduğunu anlatan Dr. Saniye Ozan ise ’’Meslek hastalığının tanısının konması, iş yerindeki iş risklerinin işveren tarafından yönetilemediğini ve işçinin bu nedenle fonksiyon kaybına ya da hastalık durumuna uğradığını kanıtlar. İşle ilgili hastalıklarda temel etken işyeri dışındadır. İşe girmeden önce var olan veya çalışırken ortaya çıkan herhangi bir sistemik hastalık yapılan iş nedeniyle daha ağır seyredebilmektedir’’ diye konuştu.

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2