logo

28 Nisan 2015

İRAN VE TÜRKİYE ARASINDA STRATEJİK İŞBİRLİĞİ

1...Vatan Partisi heyeti başkent Tahran’daki 2. gününde Nur Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni ziyeret etti. Araştırma Merkezi’nin çalışma ofisinde gerçekleşen görüşmede merkezin başkanı Dr. Sadullah Zarei 1 yılı aşkın bir süredir Vatan Partisi’ni ve gençlerini takip ettiklerini, yaptıkları işlerden, faaliyetlerden haberdar olduklarını belirterek heyeti selamladı.

Toplantının ana eksenini bölge sorunlarına ilişkin tartışmalar ve işbirliğine yönelik yapılacak ortak etkinlikler oluşturdu. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede Dr. Zarei ‘Vatan Partisi’nin Türkiye ve bölgeye ilişkin yeni görüşler ortaya koyduğunu düşünüyoruz’ diyerek Türkiye ve İran konusunda Vatan Partisi ile işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

İran: ABD ile Uzlaşma niyetinde değiliz

İstişare sırasında heyet başkanı İsmail Hakkı Pekin bölgedeki durumu şu şekilde yorumladı: ‘İsrail, Yahudi lobisi ve büyük şirketlerden oluşan petrol lobisi Amerika’yı bölgede çatışma halinde tutmaya çalışıyorlar.’ Dr. Zarei ise bölgedeki gelişmelere ilişkin şu yorumda bulundu: ‘Türkiye şu an şaşkın durumda. Bölgede ne yaptığı hangi yolu izlediği belli değil. Amerika’nın istekleri doğrultusunda hareket etmektedir. Amerika ise bölgede Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan ile İran aleyhtarı bir cephe oluşturmaya çalışmaktadır fakat bu mümkün değildir. Pakistan ve Mısır buna yanaşmamıştır. Yemen’deki ‘kararlılık  fırtınası’ operasyonu ile kurmaya çalıştıkları orduyu da oluşturmaları mümkün değildir. Ve biz çok yakında Yemen’deki yerel güçlerin de masaya oturacağını, bu sorunu iç dinamikleri ile çözeceğini düşünüyoruz.’

Nükleer müzakerelere ilişkin de yanlış bilinenlerin atını çizen Dr. Zarei İran’ın ve özellikle de İran İslam Devrimi Rehberi Hamaney’in ABD ile müttefik olmayacağını, P5+1 görüşmelerinin uluslararası alanda yanlış yorumlandığını vurguladı ve ilerleyen zamanlarda Ulusal strateji Merkezi ile Ankara’da yapılacak toplantıda bu konuyu da açıklık getirileceğini dile getirdi.

USMER ile Nur Stratejik Araştırmalar Merkezi Ankara’da buluşacak

Dr. Zarei, ‘Vatan Partisi dış siyasette iki konuyu vurguluyor; Bölgenin ABD’den bağımsız hareket etmesi ve bölgesel işbirliği, bunlar tamamen akla uygun bir şekilde üretilmiş siyasetlerdir’ dedi.

Bölge ülkelerinin yaşanan sorunları kendi başına çözebilecek yetenekte ve kapasitede olduğunu belirten Zarei, ‘Bu yetenekler de ancak işbirliği ile ortaya çıkabilir’ şeklinde konuştu.

3 saatlik toplantının sonunda görüşme tarafları işbirliği yönünde somut adımlar attı.

USMER ve Nur Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin bölge ve dünyadaki gelişmelere ilişkin ortak çalışmalar düzenlemesi ve bu çalışmalar sonucunda projeler ortaya konması kararlaştırıldı. Hazırlanan bu projelerin İran’da Rehberlik ve Dışişleri Bakanlığı’na, Türkiye’de de Dışişleri Bakanlığı’ndan Genelkurmay Başkanlığı’na kadar en üst makamlara gönderileceğine dair vurgular yapıldı. Bu çalışmaların 1 haftalık programlar şeklinde olabileceği ve ilk çalışma programının da Ankara’da USMER merkezinde başlatılacağı görüşüldü. Toplantı sonunda Başkan Dr. Sadollah Zarei ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı E. Korgeneral İsmail Hakkı Pekin işbirliğine yönelik alınan kararlara ilişkin basına birer demeç verdiler.

Dr. Sadollah Zarei, Bu gün Türkiye’den dostlarımızı ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bölge meseleleri ile ilgili detaylı ve sonuca odaklı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda İran ve Türkiye’den iki kurumun geniş işbirliğinin temelleri somut bir şekilde atıldı dedi.

Bundan sonraki toplantının Ulusal Strateji Merkezi bünyesinde Türkiye’de gerçekleşeceğini söyleyen İsmail hakkı Pekin,  Nur Stratejik Araştırma Kurumu’ndan gelecek uzmanlarla birlikte, Nükleer Müzakere sürecini ve İran’ın  konuya ilişkin tavrı ile Dünya ve Bölgedeki gelişmeler konuşulacağını ifade etti.

Pekin, Türkiye’de gerçekleşecek toplantıda Türkiye’nin Suriye’de uyguladığı dış siyasetin neden değişmesi gerektiğini, Ankara’nın ABD ve Batı güdümündeki dış siyasetten neden kurtulması gerektiği konuşacaklarını söyledi.

Batı Asya Birliği’nin nasıl hayata geçirileğini konuşacağını ekleyen İsmail Hakkı Pekin, Batı Asya Parlamenterler platformunun kurulması için İranlı ve Türk parlementerlerin biraraya gelmesini kararlaştırıldıklarını vurguladı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, USMER ve Nur Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi uzmanlar, belli aralıklarla Tahran ve Ankara’da biraraya gelerek ortak çalışmalar gerçekleştireceğini ifade etti.

Çalışmalardan elde edilecek sonuçlar her iki ülkenin Hükümet ve Askeri yetkililerine ulaştırılacak.

 

Share
393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2