logo

01 Kasım 2015

“İpek Yolu” buluştu !…..

Halim UTLU
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA),Yunus Emre Enstitüsü, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğiyle yayınlanan “İpek Yolu” kitabı, okuyucuyla buluştu.

2230000000İpek Yolu’nun bütün yönleriyle, derin köklerini ve insanlık tarihi üzerindeki etkilerini araştırıp “İpek Yolu Kültür Atlası” formatında ortaya koymayı amaçlayan ve İpek Yolu araştırmalarına önemli bir katkı niteliğinde olan kitap, önümüzdeki aylarda İngilizce olarak yayınlanacak.

Çeşitli üniversitelerden 25 uzman katkıda bulundu
Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın editörlüğünü  yaptığı bu önemli araştırmaya, çeşitli üniversitelerden 25 uzman yazıları ile katkıda bulundu. Yüksek kalitede harita, fotoğraf ve grafik gibi görsel malzeme ile de zenginleştirilen 527 sayfa, büyük boy prestij eserde, İpek Yolu’nun Tarihi, İpek Yolu üzerinde yer alan farklı ülke, din, kültür ve topluluklar, günümüzde model oluşturma niteliği gibi, çok sayıda konu müstakil bölümler halinde ele alınıyor.

Deniz taşımacılığı ve coğrafi keşiflerin yaygınlaşması ile eski önemini yitiren İpek Yolu’nun yeniden gündeme getirilerek canlanmasını hedefleyen kitapta, İpek Yolu’nun doğuşu ve geçirdiği tarihi aşamalar, farklı açılardan tematik olarak büyütece alınıyor.

Share
439 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2