logo

reklam

İNSANLARI ANLAMAK VE TANIMAK ÜZERİNE


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

Mevlana Hazretleri der ki “İNSANLARI TANIMAK DENİZLERİ BARDAK BARDAK BOŞALTMAKTAN DAHA ZORDUR.” ve ben de ona cevaben diyorum ki,” BEN ZORU SEVERİM, ÇÖZMEYİ, ÇÖZÜMLEMEYİ SEVERİM, UMUTSUZ GİBİ GÖRÜNEN HADİSELER BENİM İÇ DÜNYAMI TAHRİK EDER, ÜSTÜNE GİDERİM, KARGAŞANIN KARIŞIKLIĞIN BÜYÜK OLDUĞU YERDE DÜZEN DAHA BİR GÖZE GÖRÜNÜR DAHA BİR İHTİŞAMLI DURUR VE BEN O İHTİŞAMIN PEŞİNDEN GİDERİM”

 

Bu inanç ve umut kokan cevabımın sonrasında gelelim asıl konumuza İnsanları tanımak konusundaki yol yordam, deneyim ve metotlara…

 

Bu konuda hemen hemen hepimizin bildiği bir söz vardır; ” Bir insanı tanımak için ya yolculuğa çıkacaksın, ya alışveriş yapacaksın, ya da aynı evde kalacaksın.” atalarımızın dedelerimizin bu durumlar vasıtasıyla belki de ‘Vay be bu insanı meğer hiç tanımamışım ne kadar da yanılmışım” dediği ve genelleştirip bizlere miras bıraktığı bu sözler elbette ki çok doğru gel gelelim ki bir şeyin doğru olması eksik olmadığı anlamına gelmez. Bu eksikliği benden önce fark eden birileri de şu tarz sözler söylemişler “Bir insani tanımak için onunla kırk fırın ekmek yiyeceksin/ Hapishanede hastanede kalacaksın/ Beraber farklı bir şehirde kalacaksın/ borç alıp borç vereceksin/ Erkekse kadınla kadınsa altınla deneyeceksin…” hepsine amenna her biri ayrı ayrı test aracı olabilirler ve doğru sonuçlara götürebilirler lakin yine eksik.

 

Alışveriş yapmak borç alıp vermek bize karşımızdaki kişinin paraya değer verip vermemesini gösterir. Misal dışardan üç liraya aldığınız şeyi dostunuzdan beş liraya alıyorsanız aldatılmışsınız, dost kazığını tatmışsınız demektir. Parası olduğunu bildiginiz halde üç kuruş borç alamıyorsanız iyi gün dostu demektir. Borç verdiğinizde geri alamıyorsanız suistimalci ve güvenilmemesi gereken, sözünde durmayan bir insandır. İyiliği kötüyü kullanan bir yapısı vardır.

 
Diğer tüm deneyimler de bize bu tarz ipuçları veri. Zor durumda muhatabımızın nasıl davrandığı, yarı yolda bırakıp bırakmayacağı, nefsini ne kadar önemsediği, kendi çevresinde ya da alıştığı çevreden uzakta nasıl davrandığı gibi bir çok konuda muhatabımızla alakalı net fikirlere sahip olmamıza yardımcı olur.

 

İnsanlar her zaman rol yapamaz nihayetinde öncelikleri, kişisel çıkarları, konumları zaman zaman yorar ve zorlar böyle durumlarda da özlerini gözleme fırsatı doğar bizlere.

 
Ben buraya özellikle -AYRILIK- zamanındaki tutum ve davranışları eklemek istiyorum. Çünkü insan özellikle sevdiği birinden ayrılırken duygusallık hat safhada olacağı için mantıklı hareket edemez duygularını gizleyemez duygusal durumu neyi nereye koyacağını bulmaya pek fırsat vermez ve kişinin içini, öz dünyasını tüm çıplaklıgı ile gözlemlememizi sağlar. Saklı duyguları mercek altına almamıza sebep olur.

 

 

Ayrıca öfkeli bir durumda kişi otokontrolünü kaybedeceği için içinde ne varsa etrafa saçar kendi eliyle bedeninin kabuklarını soyup sergiye acar.

 

 

Bir de daha insaflı yöntemler var ki o da başkalarına karşı davranışlarını yorumlamak ve konuşturmak. Kendinden zengin, fakir, güçlü, mutlu… İnsanlara nasıl davranıyor, küçümsüyor mu, yalakalık mı yapıyor, maddi duruma göre mi insanları değerlendiriyor, manevi yöne mi ehemmiyet veriyor, genelliyor mu, ön yargı ile mi yaklaşıyor, ayıplıyor mu, cömert mi, temiz mi, duyarlı mı, kibirli mi, kendini beğenmiş ve bencil mi, akıllı mı cahil mi, iyi bir insan mı yoksa insanlık kavramından habersiz bu konuyla ilişiksiz mi Ve saire  görüldüğü gibi o kadar çok ölçek o kadar çok tartı var ki insanları tanımamızı sağlayacak ben kendi bilgim çerçevesinde kendimce bir derleme yaptım. Dilerim ki denemeleriniz, ince eleyip sık dokumalarıniz olumlu sonuçlara ulaşsın, değer verdikleriniz, zaman harcadıklarınız, sevgi ile yaklaştıklarınız sizi yanıltmasın. “YANLIŞ TANIMIŞIM” CÜMLESİNİ kullanmak durumunda kalmayın.
HATİCE ERTÜRK

Share
367 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
UA-36507442-2