logo

reklam

İNSANLARI ANLAMAK VE TANIMAK ÜZERİNE


facebook
Hatice ERTÜRK
eflatunyagmur@hotmail.com

Mevlana Hazretleri der ki “İNSANLARI TANIMAK DENİZLERİ BARDAK BARDAK BOŞALTMAKTAN DAHA ZORDUR.” ve ben de ona cevaben diyorum ki,” BEN ZORU SEVERİM, ÇÖZMEYİ, ÇÖZÜMLEMEYİ SEVERİM, UMUTSUZ GİBİ GÖRÜNEN HADİSELER BENİM İÇ DÜNYAMI TAHRİK EDER, ÜSTÜNE GİDERİM, KARGAŞANIN KARIŞIKLIĞIN BÜYÜK OLDUĞU YERDE DÜZEN DAHA BİR GÖZE GÖRÜNÜR DAHA BİR İHTİŞAMLI DURUR VE BEN O İHTİŞAMIN PEŞİNDEN GİDERİM”

 

Bu inanç ve umut kokan cevabımın sonrasında gelelim asıl konumuza İnsanları tanımak konusundaki yol yordam, deneyim ve metotlara…

 

Bu konuda hemen hemen hepimizin bildiği bir söz vardır; ” Bir insanı tanımak için ya yolculuğa çıkacaksın, ya alışveriş yapacaksın, ya da aynı evde kalacaksın.” atalarımızın dedelerimizin bu durumlar vasıtasıyla belki de ‘Vay be bu insanı meğer hiç tanımamışım ne kadar da yanılmışım” dediği ve genelleştirip bizlere miras bıraktığı bu sözler elbette ki çok doğru gel gelelim ki bir şeyin doğru olması eksik olmadığı anlamına gelmez. Bu eksikliği benden önce fark eden birileri de şu tarz sözler söylemişler “Bir insani tanımak için onunla kırk fırın ekmek yiyeceksin/ Hapishanede hastanede kalacaksın/ Beraber farklı bir şehirde kalacaksın/ borç alıp borç vereceksin/ Erkekse kadınla kadınsa altınla deneyeceksin…” hepsine amenna her biri ayrı ayrı test aracı olabilirler ve doğru sonuçlara götürebilirler lakin yine eksik.

 

Alışveriş yapmak borç alıp vermek bize karşımızdaki kişinin paraya değer verip vermemesini gösterir. Misal dışardan üç liraya aldığınız şeyi dostunuzdan beş liraya alıyorsanız aldatılmışsınız, dost kazığını tatmışsınız demektir. Parası olduğunu bildiginiz halde üç kuruş borç alamıyorsanız iyi gün dostu demektir. Borç verdiğinizde geri alamıyorsanız suistimalci ve güvenilmemesi gereken, sözünde durmayan bir insandır. İyiliği kötüyü kullanan bir yapısı vardır.

 
Diğer tüm deneyimler de bize bu tarz ipuçları veri. Zor durumda muhatabımızın nasıl davrandığı, yarı yolda bırakıp bırakmayacağı, nefsini ne kadar önemsediği, kendi çevresinde ya da alıştığı çevreden uzakta nasıl davrandığı gibi bir çok konuda muhatabımızla alakalı net fikirlere sahip olmamıza yardımcı olur.

 

İnsanlar her zaman rol yapamaz nihayetinde öncelikleri, kişisel çıkarları, konumları zaman zaman yorar ve zorlar böyle durumlarda da özlerini gözleme fırsatı doğar bizlere.

 
Ben buraya özellikle -AYRILIK- zamanındaki tutum ve davranışları eklemek istiyorum. Çünkü insan özellikle sevdiği birinden ayrılırken duygusallık hat safhada olacağı için mantıklı hareket edemez duygularını gizleyemez duygusal durumu neyi nereye koyacağını bulmaya pek fırsat vermez ve kişinin içini, öz dünyasını tüm çıplaklıgı ile gözlemlememizi sağlar. Saklı duyguları mercek altına almamıza sebep olur.

 

 

Ayrıca öfkeli bir durumda kişi otokontrolünü kaybedeceği için içinde ne varsa etrafa saçar kendi eliyle bedeninin kabuklarını soyup sergiye acar.

 

 

Bir de daha insaflı yöntemler var ki o da başkalarına karşı davranışlarını yorumlamak ve konuşturmak. Kendinden zengin, fakir, güçlü, mutlu… İnsanlara nasıl davranıyor, küçümsüyor mu, yalakalık mı yapıyor, maddi duruma göre mi insanları değerlendiriyor, manevi yöne mi ehemmiyet veriyor, genelliyor mu, ön yargı ile mi yaklaşıyor, ayıplıyor mu, cömert mi, temiz mi, duyarlı mı, kibirli mi, kendini beğenmiş ve bencil mi, akıllı mı cahil mi, iyi bir insan mı yoksa insanlık kavramından habersiz bu konuyla ilişiksiz mi Ve saire  görüldüğü gibi o kadar çok ölçek o kadar çok tartı var ki insanları tanımamızı sağlayacak ben kendi bilgim çerçevesinde kendimce bir derleme yaptım. Dilerim ki denemeleriniz, ince eleyip sık dokumalarıniz olumlu sonuçlara ulaşsın, değer verdikleriniz, zaman harcadıklarınız, sevgi ile yaklaştıklarınız sizi yanıltmasın. “YANLIŞ TANIMIŞIM” CÜMLESİNİ kullanmak durumunda kalmayın.
HATİCE ERTÜRK

Share
487 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2