logo

reklam

İnsan Yüreğindeki Sevgi ile Sadakatin Çözümlenmesi


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

İnsanların yüreklerindeki sevgi ile sadakatin çözümlenmesi çok farklı bir duygu olsa gerek.

İnsanoğlunun yüreğindeki sadakatine en yakın olduğu ve Onu en iyi anlayan duygulardan bir tanesi sevgidir diyebilirim. Tabi sevgi öyle bir şeydir ki adeta bir bağlanma, bir titretme, olmazsa olmaz, insanların vücutlarına girdiği zaman insanoğlunda sevdiklerine karşı farklı ve de güzel bir bağlanma eğilimi fazlasıyla ortaya çıkarmaktadır. Şöyle ki sevgi çok güçlü bir bağdır. Eğer ki insanoğlunda gerçekten de büyük enerjisi olan bir sevgi var ise; o kişi veya kişiler bütün insanlığı, bütün toplumları, bütün herkesi kendisine fazlasıyla bağlayabilir. Nasıl mı? Çünkü sevgi öyle bir şeydir ki girdiği yüreğe, girdiği bedene adeta büyük bir çekim gücü meydana getirir. Yüreklerinde saklı olan sevgiyi cömertçe etrafa dağıtan kişiler, bütün çevreyi, toplumu hatta ülkeyi kendilerine kolaylıkla bağlayabilecek bir güzelliğe sahip olabilirler.

Hepimizin bildiği gibidir; İnsan denen en güzel varlık, birbirlerine çeşitli sebeplerle bağlanmaları ile ortaya çıkmaktadır. Tabi bu sebeplerden en güzeli olan karşılıksız duygularkötü olan bir diğer sebebin de çıkar edinmek sebebi olduğudur.  Şöyle ki dikkatinizi bir şeyde toplamak isterim. Dikkat ederseniz bazı ülkelerin diktatörleri var(dı). Bu diktatörlere sadık olan kişiler yoğun bir şekildedir. Öyle ki bu diktatörlere sadık olan insanların her zaman çoğunlukla parayı, pulu bulmak için yahut menfaatlere dayalı bağlılıklarını göstermişlerdir. Tabi başka bir konuda var ki bilge dediğimiz öyle büyük insanları vardır ki diğerleri de, kimi zaman zarar göreceklerini bildikleri halde yinede bile bile bu kişilerin etrafında toplanmaya devam ederler. İnsanoğlunu bu kişi veya kişilerin etraflarına toplanmayı iten şeylerin, o insanların kendilerinde bulunan nimetlerden başka insanlara karşılıksız vermeleri, çevredekilere mutluluk dağıtmaları ve de sevgi dolu olmalarıdır.

Tabi insanoğlunun yüreğindeki sevgi ile sadakatin çözümlenmesinde nasıl bir modernizm’in kullanılmış o’da ayrı bir yol. Hepimizin bildiği, gördüğü, farkında olduğu ve de adeta kölesi haline geldiğimiz teknoloji, medeniyetin getirdiği büyük bir tiryakililiktir. Tabi modern olarak tarif ettiğimiz toplumlar ve de insanlar bu tiryakiden yoksun kaldığı zaman süreci içerisinde hissettikleri eksikliklerle adeta huzursuz hissetme ve de bir şeyleri kaybedilişleri meydana çıkmaktadır. Modernizm dedik, modernizm özellikle insanoğlunu bir şeylere bağlı bırakarak adeta bağlama görevini yaparak onları bir arada tutmayı çalışmaktadır. Öyle ki insanoğlunu; kendi yaptıkları ve de içinde bulundukları lüks yaşantılara bağlılıkları, markaya olan takıntıları ya da tüketim gibi alışkanlıkları gibi benzeri şeylere adeta kendi istekleriyle, kendi duygu düşünce ve de rızalarıyla esir kılmaktadır.

Bilir misiniz insanların anlamlılık ihtiyaçlarını sevgiyi ya da sadakati ne kadar arttırdığını?

İnsanoğlunun anlama ihtiyacı sadakati fazlasıyla artıran, çoğaltan bir durumdur. Öyle ki kişi veya kişiler, yaptığı ya da yaptıkları şeylerin anlamlı şeylerin olup olmadığını kendince bir süzgeçten geçirir ve yaptıkları şeylerin kendilerine bir anlam ifade edip, etmediğini eğer ki bir ifade olduğunu görmüş olursa ona devam eder.

Biz insanoğlu her daim mükemmel olanı severiz. Öyle ki insanoğlunda olan bu sevgi ve insanın mükemmele yatkınlık oranının fazla olması durumu beraberinde sadakati de beslemiş olur. Bilirsiniz ki güzel sıfatlarla donatılmış olan kişi veya kişilerde fazlasıyla bağlılıklar meydana gelir. Şöyle ki bu bağlılıkların belli bir süresi sonrasında alışkanlıklara yerini bırakmış olur.

İnsanların yüreklerindeki sevgi ile sadakatin çözümlenmesinde adeta bir bağlanma ihtiyacı duyulmaktadır.

İnsanlara bağlanmak, bir şeylere bağlanmak ya da bağlı kalmak insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından birisi olarak görülmeye başlanmıştır. Tabi bu ihtiyaçların, kişiyi ya da kişileri diğer kişilerle ya da diğer insanlarla iş birliklerini daha çok yapmaya itmektedir. Şunu bilin ki eğer ki insanoğlunda böyle bir duygu olmaz ise; hiçbir insan hiçbir iş yapamaz bir seviyeye gelir. Ayrıca yalnızca yaşar. İnsanlarda ki bağlanma ihtiyaçlarının eksiklikleri, kişi veya kişilerin diğer insanlara zarar vermelerinin sonucunu doğurabilir.

Şöyle ki feodal yapının esasında bir bağlılık duygusu ortaya çıkmaktadırHepimizin bildiği tek gerçek vardır ki İnsanoğlu asla ama asla tek başına bir yaşam süremez. Tek başına yaşayamaz. Neden mi? Çünkü yalnız başına yaşadığı zaman hiçbir şekilde kendini güvende hissetmez, kendi varoluşunu, kendi varlığını hiçbir şekilde anlamlandıramaz. Öyle ki bir şeylere bağlılığı olduğu zaman belirli bir anlama ve de anlamlılık ihtiyacını gidermiş olacaktır.

İnsanoğlunun farkındalık genlerinde ki bir diğeri anlamla alakalıdır. Anlam arayışları, insanların diğer canlılardan daha çok ve daha fazla, daha üstün özellikleri olduğu halde, mutlu olmalarını engelleyen şeylerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. İnsanoğlu, evrenin varoluşunu ve de hayatın anlamını sorgular, bunları yaparken de evrenin kusursuzluğu karşısında kendilerini adeta güçsüz, aciz ve de zayıf hissederler.

İnsanoğlunun aklı, mantığı yeryüzünde diğer bütün canlılardan fazlasıyla ilerideyken; güçleri, sonsuz ihtiyaçları diğer canlılara oranla daha çok sınırlıdır. Güçlerinin ihtiyaçları altında kalması, insanoğlunun mutlu olmasını engelleyerek kendilerini büyük bir boşlukta hissetmelerine sebep olur. Bundan dolayıdır ki insan, güçlü olan bir varlığa fazlasıyla ihtiyaç duyar.

İnsanoğlu kendisini diğer canlılardan ayıran psikolojik ihtiyaçlarını giderebilmeleri için bazı objelere ihtiyaçları vardır. Tabi bu ihtiyaçların da aile gibi sadakatin ve de sevginin tezahürü oluşumlarının varlıklarını gerekli kılmaktadır. Nitekim aileler, bireyleri dış dünyanın tüm pisliklerinden, etki edecek kötü şeylerden koruyan bir sığınak niteliğindedir.

İnsanların dış tehlikelere karşı zayıf ve de güçsüz olmaları, onları feodal bir yapının ve de gruplaşmanın ortasına götürür. Böylelikle farklı topluluklar meydana gelir.

Bütün toplumların, bütün insanların, bütün kişilerin yüreklerinin temelinde sadakat ve sevgi kavramının olduğunu bilmemiz görmemiz ve de anlamamız gerekir.

Sevginin sadakatin ve de samimiyetin daha fazla olduğu bir toplum dileğiyle…

 

“Mehmet KIZILKAYA”

 

 

Share
479 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
 • TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  TERÖR     SİVİLLERİ   VURMAKTADIR Dünya üzerinde, terör olayları alabildiğine, devam etmektedir. Dünyayı yöneten güçler; sözde, kınamalar, yapsalar da; terörün devam etmesinden, mutlu gibi gözükmektedirler. Şu an Güney sınırımızdaki, tüm olaylar bunun en güzel delilidir. O coğrafyaya, kilometrelerce uzakta olan tüm güçler; sahne alabilmek için; bir birleri ile yarışmaktadırlar. Sonuçta; tüm Dünyaya silah satan ve o, satıştan yüklü bir miktarda para kazanan devletler; Dünyayı yönetmeye talip olan, devletlerdir. Üstelik, o bölgenin yer altı ze...
UA-36507442-2